Jump to content

Okyanus Nefesi


denmeh1

Önerilen Mesajlar

Diğer isimleri: Ujjayi Nefesi, Tıslama Nefesi, Muzaffer Nefes

Faydaları: Nefesi konsantre edip yönlendirerek asanaya güç verir ve daha fazla odaklanma sağlar.

Bu pranayama yoga duruşları sırasında, özellikle vinyasa tarzında en sık kullanılan nefes tipidir. Vinyasa yogada hareketler nefesle eş zamanlı olarak yapılır ve Ujjayi nefes kullanılır. Bu nefesi önce rahat bir şekilde bağdaş kurarak çalışın. Kendinize güveniniz geldikten sonra asana uygulaması sırasında kullanın.

1. Ağız yoluyla derin bir şekilde nefes alıp verin.

2. Nefes verirken boğazınızın arkasını hafif sıkarak hava çıkışını azaltın. Nefes verirken bir gözlük camını temizler gibi üflediğinizi düşünün.

3. Nefes vermeyi rahat bir şekilde başarır hale geldikten sonra aynı boğaz sıkma hareketini nefes almalar için uygulayın. Bu nefese okyanus nefesi denmesinin sebebi budur, sanki bir okyanusu dinliyor muşunuz gibi olur.

4. Hem nefes alışta hem verişte boğazınızı kontrol etmeyi öğrendikten sonra, ağzınızı kapatın ve burundan nefes almaya başlayın. Ağzınız açıkken yaptığınız boğazı sıkma hareketini burundan nefes alırken yapın. Nefes alıp verirken yine bir ses çıkacaktır. İşte okyanus nefesi denilen teknik budur.

 

5. Şimdi bu nefesi uygulama sırasında kullanın. Eğer yoga öğretmeniniz nefes alış sırasında hareket etmenizi söylerse bunu Ujjayi Nefes alışı olarak uygulayın. Duruş sırasında bir şey düşünmeniz gerekiyorsa, bu nefesi düşünün.

Ujjayi Nefesi hakkında düşünmenin başka bir yolu da boğazınızı bir bahçe hortumu gibi düşünmektir. Eğer hortumun ağzını parmağınızla sıkıştırırsanız, dışarı çıkan su fışkırır. Ujjayi nefesinde boğazınızla yaptığınız şey de aynı şeydir. İçeri giren nefes boğazınız tarafından sıkıştırılır ve vücudun ihtiyaç duyulan yerine gönderilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...