Jump to content

Alakarga ile Kuşlar


Olcix
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Zeus, kuşların da bir kralı olsun istemiş; birgün hepsini karşısına çağırmış:

 

"İçinizden en güzelini seçin, size kral olsun"

 

demiş. Kuşlar, bir su başına gitmişler, orada yıkanmışlar, taranmışlar, yıkanmışlar, taranmışlar. Ama alakarga, kendisinin çirkin olduğunu, ne kadar yıkansa, ne kadar taransa gene güzelleşemeyeceğini bildiği için bir kurnazlık düşünmüş: Öteki kuşlardan düşen tüyleri toplamış, hepsini birer birer başına, sırtına, bacaklarına takmış. Kuşların kral seçecekleri gün gelmiş, hepsi gene Zeus'un katına varmışlar. Alakarga durur mu? artık güzelleşti de... O da varmış Zeus'un karşısına. Zeus bakmış, bakmış:

 

"Hakçası en güzeliniz bu, ben size onu kral edeceğim"

 

demiş; kuşlar bunu duyunca hemen alakarganın üstüne atılmışlar, her biri kendi tüyünü bulup geri almış. Alakarga gene alakarga kalmış.

 

Borçla geçinen insanlar da öyledir: Başkalarından aldıkları paralar ceplerinde iken bir şey sanırsınız ama, hele borçlarını versinler, ne oldukları gene meydana çıkar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Hileci Alakarga ile Kuşlar

      Bir gün ormanların kralı arslan kuşların da bir kralının olmasını istemiş ve bütün kuşları karşısına çağırmış. Kuşlara demiş ki; “Hepiniz toplanıp içinizden en güzelini seçin; size kral olsun!!" Bunu duyan kuşlar hemen subaşına gitmişler. Kral olmak için güzelleşme çabalarına girmişler. Hepsi de güzel olabilmek için yıkanmışlar taranmışlar. Ama içlerinden bir tanesi ne kadar çabalasa da güzel olamayacağını anlamış. İşte bu kuşun adı alakargaymış. Güzelleşemeyeceğinin farkında olarak çaresizce

      , Yer: Masallar

×
×
  • Yeni Oluştur...