Jump to content

Etme Bulma Dünyası


Olcix

Önerilen Mesajlar

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir kız varmış. Bu kızın anası ile babası ölmüş. Kıza, anası ile babasından miras olarak bir ev ile bir ayna kalmış. Kız, bu aynaya bakıp bakıp konuşur olmuş. Birgün komşularından biri kızın evine gelmiş. Kızın aynaya bakarak konuştuğunu görünce çok şaşırmış. Sonra kıza neden ayna ile konuştuğunu sormuş. Kız da uyanıklık edip aynaya konuşma öğrettiğini söyleyivermiş. Komşu kadın buna inanmış. Kıza:

 

“Madem aynaya konuşma öğretiyorsun, benim tavuğuma da konuşmayı öğretir misin?”

 

diye sormuş. Elinde hiç parası kalmayan kız, fırsat bu fırsattır diyerek kadına:

 

“Öğretirim; ancak bana bir çuval yemiş getirirsen!”

 

demiş. Komşu kadın, kıza yemişi ne yapacağını sorunca; kız da:

 

“Konuşması için tavuğuna yedireceğim!”

 

demiş. Komşu kadın sevine sevine evine gitmiş. Hemen bir çuval yemiş ile tavuğunu alıp kızın evine geri gelmiş. Kız, kadına:

 

“Merak etme tavuğun konuşacak, bir ay sonra onu gel al!”

 

demiş. Kadın, kıza inanıp evine dönmüş. O gidince, kız hemen tavuğu kesip bir güzel pişirip yemiş. Daha sonra da komşusunun getirdiği bir çuval yemişi yemeğe başlamış. 30 günde bir çuval yemişi yemiş. Otuz birinci gün olunca, komşu kadın sabah erkenden kızın evine gelmiş. Gelince kız, başlamış ağlamaya. Kadın ne olduğunu sorduysa da kız cevap vermeden sürekli ağlıyormuş. Sonra biraz sakinleşince kadına:

“Ben ağlamayayım da kimler ağlasın. Tavuğuna konuşmayı öğretmiştim, bülbül gibi konuşuyordu. Birlikte konuşurken, birden ortadan çatlayıp ölüverdi!”

 

demiş. Komşu kadın, kıza:

 

“Sen böyle ağlayınca ben de kötü bir şey oldu sandım. Alt tarafı bir tavuk değil mi? Sen canını sıkma!”

 

deyip evine dönmüş. O gidince, kız aynaya bakıp bir kahkaha atıvermiş. Sonra kendine yeni bir kazanç sağlamak için sokağa çıkmış. Yolda giderken, padişahın karısının öldüğünü duymuş. Hemen saraya gidip ağlamaya başlamış. Herkes duysun diye bağırarak:

 

“Ah kardeşim benim, ben sensiz ne yaparım! Vaktiyle, kardeşim olduğunu herkesten sakladılar. Şimdi kara toprağa düştün. Başıma bu da mı gelecekti?”

 

demiş. Bunu duyan padişahın adamları, hemen gidip padişaha haber vermişler. Padişah, ağlayan bu kızın karısının kardeşi olduğuna inanmış ve hemen adamlarına emir verip ona özel bir oda hazırlatmış. Ona, bundan sonra burada yaşayabileceğini söylemiş. Kız padişahın emriyle hemen odasına gidip yerleşmiş. Gece olup herkes yatınca kız, yatağındaki çarşafa sarılıp sessizce padişahın odasına gelmiş. Ona:

 

“Ben senin ölen karınım. Benim yerime kardeşimle evleneceksin. Eğer evlenmezsen yine gelip seni öldürürüm!”

 

demiş. Bunu duyan padişah, gerçekten karısının geldiğini sanıp çok korkmuş. Kız daha sonra hemen odasına geri dönmüş. Bir gün böyle, iki gün böyle… Padişahın korkusu giderek artmış. O korkuyla karısının kardeşi sandığı kızın yanına gitmiş ve onunla evlenmek istediğini söylemiş. Kız, önce evlenmek istemediğini söylemiş; ancak padişah yalvarınca kabul etmiş. Güzel bir düğün yapıp evlenmişler. Kız artık her istediğine sahipmiş.

 

Gel zaman git zaman bir gün kız, sabah erkenden uyanmış ve padişahın uyuduğunu zannederek aynanın karşısına geçip konuşmaya başlamış:

 

“Neydin ne oldun? Karının kardeşiyim diye padişahı kandırıp saraya girdin, yerleştin. Üç gece padişahın odasına gelip onu korkuttun ve istediğini elde edip onunla evlendin. Şimdi sarayın sultanısın!”

 

Bu sözleri duyan padişah, hemen yatağından fırlayıp kızın üzerine yürümüş. Kızın kolundan tuttuğu gibi kızı cellâtların önüne atmış. Onlara:

 

“Vurun bunun başını!”

 

deyip gitmiş. Kız, kafasının kesileceğini anlayınca cellâtlara yalvarmış. Cellâtlar, kıza acımışlar ve kafasını kesmekten vazgeçip kızı saçlarından kırk katırın kuyruğuna bağlayarak dağa sürmüşler. Kız, dağlarda sürüne sürüne ölmüş. Yaptığı kötülüklerin cezasını çekmiş.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Zararlı Kişileri Def Etme

   ayın son salısında olduğunu gördüğünde,mars saatinde sol eline bir kızmızı kiremit al ,üzerine besmelesiz fil suresini yaz.yazdıklarına 313 kez oku ve üfle.üfleme sıcak ve hızlı üfleme olmalı.okuma bitikten sonra ,düşmanca niyetler besleyen toplulukların bulunduğu yerin damına-çatısına atıver.böylece o kişiler kısa sürede orayı terk edecektir.   not:haksızlıktan çıkan güç kendi eksininde dönüp sahibine yapışıp kalır.tarihte buna benzer bir çok vaka görülmektedir.onun için dikkat!

   , Yer: Büyü

  • Yapilan Büyüyü ,Yapana İade Etme Duası

   :thumbsup:Abdest aldınız mı hastayı iplikle ayetel kürsiyi okuyarak daire içine alın.Bunu ihmal etmeyin sonra siz hasta gezersiniz.Gece 12 den sonra perşembe günü başlayınız. Yazacaklarımı 7 gün hastaya okuyunuz.7 gün sonra büyü kişiden yapana döner.Arapçayı kendim türkçeleştiriyorum iç rahatlıgıyla okuyunuz.Galet yoktur.Haydi kolay gelsin.................. okumaya başlamadan önünüze bir bardak su alın okuduklarınızı önce bardaga ,sonra hastaya üfleyin işlem bitince suyu hastaya içirin yedi

   , Yer: Büyü ve Nazar İçin Dualar

  • Darwin’in Kayıp Dünyası Hayvan Yaşamının Gizli Tarihi / Martin Brasier

   Türlerin Kökeni’ni kaleme alırken Charles Darwin’in kafasını tek bir soru karıştırıyor ve evrim teorisini çıkmaza sokuyordu: “Neden Kambriyen dönemden önce yaşamış canlılara ait kalıntılar bulunamıyordu?” Literatürde “Darwin’in İkilemi” olarak bilinen bu problem yıllarca çözülemeyecekti, ta ki paleontoloji profesörü Martin Braiser evrimin “kutsal kâse”sinin peşine düşene kadar.   Darwin’in Kayıp Dünyası Braiser’ın Kambriyen patlaması öncesinde yaşamış canlı türlerine ait fosilleri arayışının

   , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

  • Aradığını Bulma Duası

   birşey kaybettiğiniz zaman yada birisiyle buluşmak istediğinizde     rabbenâ inneke yâ camiânnâsi li yevmin lâ reybe fihi   meali : ey hakkında şühe olmayan bir günde insanları bir araya toplayacak olan ulu ALLAH beni falan şeyle yada falan kimsyle buluştur.     denenmiş ve faydası görülmüştür...

   , Yer: Havas & Hüddam

  • Yasin Suresi ile İş Bulma ve Rızık

   Sevgili arkadaşlar, eski eşim işsizdi ve sefil durumdaydık. Bir komşum halimize acıdı ve şu uygulamayı önerdi.   Cuma günü sela vakti, evdeki 7 kapı kapatılacak. Banyo ve tuvalet kapılarında uygulanmazmış. Bulunduğunuz odanın kapısını da kapatın. Her kapı için bir yasin okunacak.Birinci yasin bittiğinde, bulunduğunuz odanın kapısını açmadan önce "bu kapı gibi işlerim açılsın" deyin. Bunu diğer 6 kapı için de yapın. En sona sokak kapısını bırakın ve ardına kadar açın. 1-2 dakika açık kalsa yet

   , Yer: İş Bulma ve Rızık İçin Dualar

×
×
 • Yeni Oluştur...