Jump to content

Tarçın Çayının Faydaları


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Tadı ile ağızda hoş bir lezzet bırakan tarçın çayı sağlık açısından çeşitli faydaları bulunan bir çaydır. Yaklaşık 20-25 dakika su kaynattıktan sonra 15 dakika demlemesi için bekletilerek tüketilen tarçın çayı, yapılan araştırmalara göre kötü kolesterol seviyesini düşürerek kalp sağlığını koruduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca bir fincanında sadece 2 kalori barındırması ile kilo verme konusunda da yardımcı olan tarçın çayı birçok rahatsızlığa iyi gelmesi bakımından da tüketilecek çaylar arasında yer alır.

 

 

Tarçın Çayının Etkileri

 

 

Tarçın çayı zararlı virüs, bakteri ve mantar oluşumlarına karşı oldukça etkili bir çaydır. Bu anlamda soğuk algınlığı ve gribi engelleyen tarçın çayı, ayrıca vücuttaki zararlı bakterilere karşı mücadele ederek çeşitli enfeksiyonların önüne geçer. Bunun yanında tarçın çayı, özellikle ilaca dirençli candida mantarına karşı etkilidir.

Doğadaki en güçlü antioksidanlardan olan tarçın çayı, serbest radikalleri engelleyerek kronik hastalıklara karşı mücadele eder. Ayrıca antioksidanlar sayesinde tarçın çayı, ciltteki kırışıklıkları engeller, cildin elastik yapısını koruyarak yaşlandırmayı geciktirir.

Doğal bir kan inceltici olan tarçın çayı kan dolaşımını artırarak zayıf kan dolaşımından kaynaklanan çeşitli rahatsızlıkların ve ağrıların önüne geçer. Tüm bunların yanında romatizma ya da artrit gibi kronik hastalıklarda yatıştırıcı rol oynar.

Tarçın çayı içerisinde bulunan polifenoller ile kan şekerini dengelemenin yanında özellikle tip 2 türündeki diyabet hastalıklarında kaynaklanan yüksek ve düzensiz kan şekerlerinin düzeylerini kontrol etmekte doğal bir kaynaktır.

Mide ve bağırsaklarda rahatlatıcı etkiye sahip tarçın çayı, sindirim sistemine faydalı bir içecektir. Tarçın çayı, mide bulantısını gidermek, ishal ve kabızlık sorunlarının önene geçmekle birlikte mide ülserinde de ortaya çıkan rahatsızlıkları azaltmaya yardımcıdır.

Vücuttaki ağrıları kesmekte etkili olan tarçın çayı baş ağrısı ya da kronik migren ağrılarını rahatlatan bir etkiye sahiptir. Ayrıca tarçın çayı yorgunluktan kaynaklanan kas ağrılarında da etkili çözümler sunar. Tüm bunların yanında regl sancılarının giderilmesinde de tarçın çayı önerilir.

İçeriğindeki magnezyum ve kalsiyum kaynağı ile tarçın çayı kemik sağlığını korumanın yanında zengin mineraller ile bağışıklık sistemini güçlü kılan bir etkiye sahiptir.

Tarçın çayı zihinsel ve fiziksel yorgunlukları alarak beyin aktivitesini artırıcı ve hafızayı geliştirici bir etkiye sahiptir. Ayrıca konsantrasyonun artmasını sağlayarak daha başarılı sonuçlar ortaya koymayı sağlayan tarçın çayının son yıllarda yapılan araştırmalarla demans rahatsızlıklarını engellediği ortaya konmuştur.

 

 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

 

Vücut için son derece faydalı olan tarçın çayı tüketilirken bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olması bakımından bu kişilerce kullanımına özen gösterilmelidir. Ayrıca hamileler ve emziren anneler de alerjik reaksiyon oluşturmaması bakımından tarçın çayı tüketirken dikkat etmelidir. Bunun yanında tarçın çayının fazla tüketiminde uzak durulmalı, günlük öğünler dışında kullanım dozu aşılmamalıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...