Jump to content

Yoga: Ruhen ve Bedenen Arınma


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Yoga Nedir?

 

 

Yoga, genel olarak meditasyonun zihinle yapılan haline verilen isimdir. Yoganın, yaşam felsefesi olarak benimsenmesi gereken bir yaşam biçimi olmasının sebebi; kişiye bedensel ve ruhsal olarak huzur sağlamasıdır.

 

 

Yoga, meditasyonun en etkili olarak kullanıldığı yöntemlerden birisidir. Yoga, hem ruh sağlığı hem de beden sağlığı açısından pek çok olumlu etkiye neden olmaktadır. Yoga kişiye aslında doğru olarak nefes alıp verme tekniğini öğretmektedir. Böylece yoga yapan kişinin kalp atışları da düzene girer. Kalp atışlarının düzene sokulması kesinlikle basite alınmamalıdır. Çünkü günümüzde pek çok kişi kalp krizi geçirmek suretiyle yaşamını sonlandırmaktadır. Kalp ritminin düzene sokulmasıyla, kişinin sinir sisteminde gevşeme sağlanır ve dolayısıyla psikolojik rahatsızlıklardan olan panik atak ve depresyon sıkıntılarının atlatılmasında kolaylık sağlar.

 

 

Özellikle hamile olan bayanlar tarafından uygulanmakta olan yoga, anne adayının doğum öncesi ve sonrasında kendisini daha rahat hissetmesinde olumlu yönde etkilidir. Ayrıca yoga, kişiye doğru duruşun tekniklerini de öğretmektedir. Bunlar ve daha pek çok faydası olan yoga ile ilgili olan kavramlar, M.Ö. 900 ve 500 yıllarına kadar uzanmaktadır.

 

 

Budizm dinin ise yoga ile pek çok bağlantısı bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda Budizm’e ait eski metinlerde, meditasyon ile ilgili bazı terimlerin yer aldığı görülmüştür. Düzenli olarak uygulanan yoga, kişiye ciddi anlamda bir rahatlama ve huzur vermektedir. Fakat öncelikle kişinin buna inanması gerekmektedir.

 

 

Kişin hem ruhunu hem de bedenini dinlendirme imkanı bulduğu yoga, uygulama yapan kişinin vücudunda çeşitli duyuların açılmasına imkan tanımaktadır. Meditasyon yöntemlerinden en kolayı olarak kabul edilen yoga, uzun yıllardır vardır ancak günümüzde daha yeni yayılma imkanı bulmuştur. Önceleri oldukça gereksiz bir uygulama olarak görülen yoga, şimdilerde ise büyük kitlelerce kabul görmektedir. Kişi yeteri kadar bilgi edindikten sonra kendi başına evde yoga meditasyonunu uygulayabilir ancak bu konuda kendisini geliştirmiş ve halen geliştirmekte olan bir merkezde ve uzman eşliğinde uygulanan yoga en doğrusudur.

 

 

Yoga Ne İşe Yarar?

 

 

Yoga, bireylere ruhen ve bedenen arınma, dinlenme ve tüm duyuların açılmasına imkan tanımaktadır. Yoga, uygulama yapan bireylerde stresle başa çıkmayı öğretmekle kalmayıp var olan stresi de azaltmaktadır. Bilhassa hamilelik sürecinde olan bayanlarda doğru nefes alımı ve doğru duruşu öğretmesi sebebiyle çok faydalıdır. Yoga hamilelerde uygulandığı zaman; doğum esnasında ve sonrasında annenin daha rahat olmasını sağlar. Hamile olan bayanlarda genel olarak doğum korkusunun yaşanması gayet doğaldır. Bu korkuyu atabilmek için öncelikle stres yok edilmeli ve vücut kaslarının gevşemesine imkan tanınmalıdır. Bunları da sağlayabilmek için en kolay yöntem yogadır.

 

 

Yogaya Başlama Öncesinde Bilinmesi Gerekenler

 

 

Yogaya başlamaya karar vermiş olan kişilerin öncelikle, kısa bir alışveriş yapmaları gerekmektedir. Alışveriş listesinin başında yoga matı yer almalıdır. Ardından rahat etmeyi sağlayacak kıyafetler yer almalıdır. Şayet yoga uygulamasını evde yapmayı düşünenlerdenseniz; hoş kokulu mum yada tütsüleri alışveriş listenize dahil etmelisiniz.

 

 

Evde yoga yapmayı tercih edenlerdenseniz; görsel kitaplar ve video setleri edinerek yoga hakkında tüm detayları edinmeniz uygun olacaktır. Yoga hareketlerinin önceden öğrenilmesi, yoga uygulaması esnasında dikkat dağılmaksızın meditasyonunuzu yapmanıza imkan verecektir. Yogaya başlamadan önce yoga matınızı yanınıza alırken mutlaka suyunuzu ve havlunuzu da yanınıza almalısınız.

 

 

Yoga uygulamasına başlamadan önce kendinize uygulayacağınız programı belirlemelisiniz ve bu doğrultuda yogaya başlamalısınız. Stresin hayatınızdan çıkmasını istiyorsanız, düzeni bozmadan yoga hareketlerini tamamlamalısınız.

 

 

Yoga hareketlerini yapmaya başlamadan önce mutlaka esneme ve ısınma hareketlerini yapmalısınız. Vücudunuzu ısıtmadan yoga hareketlerine geçerseniz; kemiklerinizin ve kaslarınızın zorlanması sebebiyle kendinize zarar verebilirsiniz.

 

 

Yoga Nasıl Yapılır?

 

 

Yogaya bir merkezde başlanılması en doğrusudur yada evde yanınızda bir uzman eşliğinde de yapabilirisiniz. Merkezde öğrendikten sonra yada evde uzmanından öğrendikten sonra kendiniz evde uygulamaya devam edebilirisiniz. Yoga yapma aşamasında eğer videolardan ve görsellerden faydalanmayı düşünüyorsanız; ilk olarak duruşları ve hareketleri öğrenmekle başlamalısınız. Kolay yoga hareketlerinden bazıları; öne eğilme, köprü, üçgen duruş ve kartal duruşudur. Meditasyon uygulamasının en temel özellikleri; hareket etmeksizin durmak ve konsantrasyonun sağlanmasıdır.

 

 

Şayet görsel eğitim imkanlarından faydalanacaksanız bahsi geçen hareketleri kolaylıkla bulabilir ve öğrenebilirsiniz. İlk başlarda vücudunuzu zorlamamaya dikkat etmelisiniz ve mutlaka rahat kıyafet giydikten sonra meditasyona başlamalısınız. Ayrıca unutulmaması gereken diğer bir püf noktası ise; yoganın belli bir plan çerçevesinde uygulanması gerektiğidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...