Jump to content

Evlat Edinen Çifte 'Doğum İzni' Geliyor...


Renan

Önerilen Mesajlar

Evlat edinen çifte 'doğum izni' geliyor

 

1452901770435.jpg?8014227470420160117021334

Plan Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen torba yasa tasarısıyla, 3 yaşından küçük çocuğu evlat edinen çalışanlar da 6 aylık ücretsiz izin alabilecek

 

Çalışan annenin yüzü gülüyor, muhtarın maaşı artıyor, emniyet hizmet tazminatı yükseliyor. Toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren Torba Yasa Tasarısı, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. İşte tasarının günlük hayata getirdikleri:

 

radioBullet.jpg YARI ZAMANLI ÇALIŞMA: Doğum izninin bitmesinin ardından anneye çocuk sayısına göre 6 aya kadar ücretsiz izin ve yarı zamanlı çalışma hakkı verilecek. Çocuk okula başlayana kadar ebeveynlerden biri yarı zamanlı çalışabilecek. Yarı zamanlı çalışmada işçiye yarım maaşın yanı sıra işsizlik sigortasından brüt asgari ücretin yarısı kadar ödeme yapılacak.

 

radioBullet.jpg İKİZ DOĞURANA EK BİR AY: İkiz ya da daha fazla sayıda doğumlarda söz konusu sürelere birer ay ilave edilecek. Bebeğin engelli doğması halinde ise her halükârda 12 ay süreyle çalışan kadın memura yarı zamanlı çalışma imkânı getirilecek.

 

radioBullet.jpg OKUL İZNİ: Anne veya babaya, çocuğun okula başladığı ilk bir ay boyunca, normal çalışma süresinin yarısı kadar mesai yapma olanağı getirilecek.

 

radioBullet.jpg EVLAT EDİNEN ÇİFTLER: Üç yaşını doldurmamış bir çocuğu, evlat edinen çalışana da 6 ay izin hakkı verilecek.

 

radioBullet.jpg FON'DAN KARŞILANACAK: Kadının yarı zamanlı çalışması durumunda çalışılan günlerin ücreti işverenden, diğer kısım ise İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacak. Muhtarların da 940 lira olan ödenekleri bin 300 liraya yükselecek.

 

ÖĞRENCİ, POLİS VE ESNAF UNUTULMADI

radioBullet.jpg 25 yaşını doldurmamış öğrenciler pasaport harcı ödemeyecek.

 

radioBullet.jpg Emniyet hizmetleri sınıfına dâhil kadrolardakilerin yararlandığı tazminat oranları yüzde 25 oranında artacak.

 

radioBullet.jpg Çiftçinin gübre ve yem vergisi tam istisna kapsamında. KDV sıfırlanıyor.

 

radioBullet.jpg Sosyoekonomik gelişmişlik endeksi düşük illerde uygulanan sigorta primi teşvikinde sigortalı sayısı sınırı kaldırılacak.

 

ÇALIŞMA KURALLARINI ESNETMEK ZORUNDAYIZ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, kadının hem istihdama katılımı hem de çocuk yapmasının önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini söyledi. Işık, bunun kısmi zamanlı çalışma ile başarılabileceğini belirterek, "Yeter ki katı çalışma kurallarıyla devam etmeyelim. Bunu esnetmeliyiz. Bunun işverene getireceği yükü de almak zorundayız" dedi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...