Jump to content

Muhabbet Kuşu Nasıl Beslenir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Kediden ve köpekten sonra dünyanın en popüler evcil hayvanları arasında yer alan muhabbet kuşları, kökeni Avustralya olan uzun kuyruklu, küçük bir papağan cinsidir. Eğlenceli ve neşeli bir karaktere sahip olan muhabbet kuşları, oldukça sosyal canlılardandır. Kendi arkadaşları yanında insanlarla da kolay iletişime geçebilen muhabbet kuşları, genellikle tek eşlidir ve eşiyle güçlü bağlara sahiptir. Ortalama ömürleri 12 ile 14 yıl arasında değişen kuşların bakımı kolay olmakla birlikte beslenme, egzersiz, uyku ve dinlenme ile kafes temizliği ve hijyeni buna dahildir.

 

 

Muhabbet kuşlarının bakımı yanında dikkat edilecek önemli noktalardan biri kafes seçimidir. Genellikle muhabbet kuşunun rahatça hareket edebileceği kafesler tercih edilmelidir. Tüm cins kuşlarında olduğu gibi yuvarlak kafesler, kuşun yön duygusunu kaybetmesine ve bunalıma girmesine sebep olduğu için kullanımlarından kaçınılmalıdır. Ayrıca muhabbet kuşlarında seçilecek kafesin tellerinin yatay şekilde olması kafese tutunmasında ve tırmanmasında kolaylık sağlayacağı için dikey tellerden daha doğrudur.

 

 

Muhabbet kuşları doğal ortamlarında Avusturalya’ya özgü spinifex diye bilenen bir çeşit otun yem tohumları ve çim tohumları ile beslenirken ev ortamında daha çok muhabbet kuşu yemleri kullanılır. Çeşitlilik arz eden birçok muhabbet kuşu yemlerin seçiminde ana besin kaynağı iyi, kaliteli yemler tercih edilmelidir. Ayrıca yemlerin içeriğinde bulunan bileşenlerin kuş için gerekli olan kalsiyum, protein gibi ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte olmalıdır. Muhabbet kuşlarının yemleri ev ortamında, yem depoları ya da aktarlardan elde edilebilecek tohumlar uygun oranlarla kullanılarak kolaylıkla hazırlanabilir. Kimyasal madde riskini taşımayan ve daha organik ürünlerin tüketimine imkan tanıyan ev yapımı tohumlarda kullanılan tohum türü ve oranları şu şekildedir:

 

 

%40 Kanarya tohumu (400 gr)

%20 Beyaz darı tohumu (200 gr)

%20 Kırmızı darı tohumu (200 gr)

%10 Yulaf bulguru (100 gr)

%5 Keten tohumu (50 gr)

%5 Nijer, chia, kenevir ve aspir tohumu

 

Muhabbet kuşları, kendisine zarar vermeyecek bazı güvenli sebze ve meyveleri belli miktarlarda rahatlıkla tüketebilir. Elma, üzüm, brokoli, kivi, kavun, ıspanak yaprakları, havuç, şeftali, armut, erik güvenli sebze ve meyveler arasında yer alır.

 

 

Muhabbet kuşunun sağlığı oldukça önemli olan beslenme, yanlış şekilde uygulandığı takdirde kuşun tüylerini dökmesine, rengini kaybetmesine, burun delikleri etrafında lekeler oluşmasına, gagasının gücünü yitirmesine ve ölümcül olabilecek birçok sorunun yaşanmasına sebep olur.

 

 

Ayrıca muhabbet kuşlarını suları günlük olarak yenilenmeli, kafes ortamları ile birlikte yemlikleri ve sulukları da hijyenik olmalıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...