Jump to content

İş Yerinde Mutlu Olmanın Yolları


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Bir günün büyük bir bölümünü kapsayan iş hayatında, kişilerin sürekliliğini ve başarısını sağlayan en büyük etkenlerden biri iş ortamında hissettikleri mutluluk ve huzur ortamıdır. İş ortamının olağan sürecinde kimi zaman aksilikler söz konusu olsa da, kişinin sevdiği işi yapsın ya da yapmasın iş yerinde mutlu olması kendisine bağlıdır.

 

 

Kişilerin işlerini olumlu şekilde düşünmeleri, sahiplenmeleri, negatif insanlardan ve dedikodu ortamlarından kaçınmaları iş yerinde mutlu olmayı kolaylaştırabilir. Bunların dışında kişilerin işlerine ve iş ortamına karşı sergileyecekleri bazı yaklaşımlar iş ortamında mutluluğu artırıcı etkenler olarak önemlidir.

 

 

Ortak İş Arkadaşı Bulmak: Yapılan araştırmalar iş ortamlarında kurulan arkadaşlık bağlarının kalıcı ve güçlü olmadığını ortaya koyuyor. Ancak iş ortamında ortak bir amaç duygusuyla ve beraber hareket ederek iş sorumluluklarını paylaşacak, iletişim ve güven ortamını sağlayacak arkadaşlıkların kurulması önemlidir. Böylece yapılan işlerin daha değerli hissedilmesi kişiyi iş ortamında daha mutlu kılar.

 

 

Hedefler Doğrultusunda Bir Akış Belirlemek: Herkes sevdiği işi yapmayabilir. Ancak, sahip olduğu işi sevmek için kendi yetenek ve beklentilerini göz ardı etmeden ulaşabilir. Hedefler belirlemek ve çabalamak, kişiyi işine ve iş yerine daha çok bağlayarak mutlu eder.

 

 

Çoklu Görevlerden Kaçınmak: Kişilerin, iş ortamında ihtiyacı olduğu huzuru ve mutluluğu bulması, yaptıkları işin sınırlarını bilmesi gerekir. Bu sınırlar çerçevesinde yetki ve sorumluluk almaları, verimli ve işlerine bağlı bir şekilde çalışmalarına imkan verir.

 

 

Pozitif Düşünmek: İş ortamında huzursuzluk verici durumlar söz konusu olduğunda kişinin mutsuzluğunu ortaya koyması ve sıkıntılarını çözüme ulaştırmaktan kaçınması önemlidir. Bunun yerine sorunlara yapıcı şekilde yaklaşmak ve olumlu düşüncelere odaklanmak iş ortamında kişiye huzur ve mutluluğu getirir.

 

 

Olumsuzlukları Önlemek: Pozitif düşünmeye paralel olarak iş yerinde mutsuz insanlardan uzak durmak da önemlidir. Sürekli iş ortamından şikayet eden ya da dedikodu yapan kişilerin negatif ruh hallerinin yansıması söz konusu olduğu için bu tür kişilerle ilişkileri azaltmak daha huzurlu ve mutlu çalışmaya yardımcı olur.

 

 

İletişim Kurmak: İş yerinde sağlıklı bir iletişim açısından iletişim önemlidir. Bu açıdan iş ortamında bulunan diğer kişileri tanımak için zaman ayırmak, olumlu yönlerini düşünmek ve ortak noktaları bulmaya çalışmak, pozitif ve eğlenceli tarafları ortaya çıkararak birlikte daha eğlenceli ve verimli zamanlar geçirmek iş yerinde kişileri bağlayıcı duygulardan biridir.

 

 

Denge Kurmak: Sürekli işe odaklanmak ve iş ile sürekli zaman harcamak yerine özel hayat ile iş yaşamında dengeyi kurmak ve kendine iş dışında zaman harcamak, sosyal ortamlarda bulunmak, kültürel faliyetlere katılmak kişinin iş ortamında verimli olmasını sağlar. Bu bağlamda iş yerinde mutlu olmak için kendine de zaman ayırması önemlidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...