Jump to content

Hint Astrolojisi Doğum Haritası Neler Açıklar?


denmeh1

Önerilen Mesajlar

Hint (Vedic) Doğum Horoskopu

Hint doğum horoskopu Batı tipi bir horoskoptan oldukça farklıdır. Hindistan'da Kuzey ve Güney tipi olmak üzere iki çeşit horoskop kullanılır. Hayatı ve geleceği en yalın ve anlaşılır şekilde düzleme yansıtan horoskop tarzı Güney modelidir. Aşağıda yazara ait Hint Doğum Horoskopu (Güney tipi) görülmektedir. Doğum horoskopuna "Rasi" adı verilir. Vedic sisteminde hayatın çeşitli olaylarını yansıtan başka haritalar da vardır. Bunların içinde en önemlisi Navamsa haritasıdır. Bu harita Gezegen güçlerini ve evlilik geleceğini gösterir.

[TABLE]

[TR]

[TD=width: 288, align: center] [TABLE]

[TR]

[TD=width: 25%] Balık 5

Güneş

Merkür

[/TD]

[TD=width: 25%] Koç 6

Venüs

[/TD]

[TD=width: 25%] Boğa 7

AY

[/TD]

[TD=width: 25%] İkizler 8

Satürn

Rahu

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=width: 25%] Kova 4

Mars

[/TD]

[TD=width: 50%, colspan: 2]

Hint (Vedic)

Doğum Haritası

Rasi

[/TD]

[TD=width: 25%] Yengeç 9

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=width: 25%] Oğlak 3

[/TD]

[TD=width: 25%] Aslan 10

Jüpiter

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=width: 25%] Yay 2

Ketu

[/TD]

[TD=width: 25%, bgcolor: #999966] Akrep

Y.Burç

[/TD]

[TD=width: 25%] Terazi 12

[/TD]

[TD=width: 25%] Başak 11

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

[/TD]

[TD=width: 638, bgcolor: #FFFFCC]

Vedic Doğum haritasında burçların yerleşimi sabittir. Yükselenin yerleştiği evden itibaren saat yelkovanı yönünde 1'den başlayarak evler işaretlenir. Yandaki haritada Yükselen Akrep burcunda olunca evlilik evi olan 7.ev Boğa burcuna düşmüş ve burada Ay yerleşmiştir.

 

Hint haritasında evlerin güçleri, gezegenlerin güçleri ve görünümler (Bakış açıları) büyük rol oynadıkları gibi YOGA adı verilen gezegen bileşimleri de analizde önemli rol oynar. Haritanın nasıl çalışacağını açıkça gösterir.

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

Vedic (Hint) Doğum Haritası Neler Açıklar ?

Hint Astrolojisi çok geniş analiz olanakları veren bir sistemin şifresidir. Doğum horoskopu (Rasi) ile diğer çeşitli haritaların analizlerinde gelecek hakkında her bilgiyi elde ederiz. Evlilik, çocuklar, anne ve babanın hayatı,varlık ve karma,başarı ve kariyer, sağlık gibi hayat olaylarını açıkladığı gibi Gezegen periyotları (Dasa) sistemi ile evlerin transitlerdeki güçlerini (Astrakavarga) gösteren özel haritalarla gelecekte neler olacağını açık bir şekilde görebiliriz.

 

 

Yukarıdaki örnek haritadan analiz ve yorum hakkında kısa örnekler verelim. Yükselen burç yöneticisi Mars 4.cü varlık evindedir. Mars bu insana taşınmaz çeşitli mal ve mülkler verecektir. Ancak, gezegen 6.cı zararlı evin yöneticisidir. Sahip olunan mal ve mülkler aynı zamanda çeşitli sorunlarla onu uğraştıracaktır.

 

 

Hint sisteminde en önemli gezegen Ay olup dolunaya doğru ise "Parlak Ay", değilse "Soluk Ay" olur. Haritada yerleşimi çok önemlidir. Yukarıdaki haritada Ay en güçlü yerleşimlerden birindedir ve Parlak Ay evresindedir. Aynı zamanda en olumlu ev olan 9.cu evin yöneticisidir. Bu durumda harita sahibi çok başarılı evlilik yapacaktır. Buna karşın Ay 4.cü evdeki Mars'tan görünüm almaktadır. Mars Hint sisteminde 4,7 ve 8.ci evlerle görünüm yapar. Bu yerleşim evliliğin tutku temeline dayandığını ve aynı duygulardan zarar göreceğini açıklar. Mars varlık evinde olduğundan ve Ay kadınları temsil ettiğinden harita sahibi taşınmaz mallarını kadınlar yüzünden kaybedecektir.

 

Buraya kadar işaret edilen hayat olaylarının analizlerinde bu noktada kalırsak harita sahibinin tutkuları yüzünden kadınlara mal ve mülklerini kaybedeceğini açıklarız ama bu hatalı olur. Zira, harita bir bütündür ve her yönü ile analiz edilmelidir. Burada şu soruyu sormalıyız : Acaba harita sahibini zarardan kurtaracak bir Yoga var mıdır ? Hint sisteminde Yoga'lar çok önemlidir. Gezegenlerin çeşitli yerleşimleri özel anlamlar verir.

 

Bu haritada çok önemli bir Yoga olan "Gajakesekari Yoga" bulunmaktadır. Ay ve Jüpiter köşe evlere yerleştiklerinde meydana gelir ve harita sahibini hayattaki kötülüklerden ve zararlardan korur. Bu haritada yogayı oluşturan Ay, Mars'tan ve Jüpiter de Satürn'den görünüm almakta ve yoganın büyük gücünü düşürmektedir. Yine de Ay Yükselene (Chandta Lagna) bakarsak Satürn "Yogakaraka" olmaktadır. Zira 4 ve 5.ci evlerin yöneticisidir. Bu durumda yoga gücünü korumaktadır. Eğer böyle olmasaydı harita sahibi hayatında karşılaştığı büyük zorlukları ve engelleri aşarken büyük zarar görürdü. Bir örnek verelim. Bu haritanın sahibi Irak-İran savaşında Irak rejimi tarafından tutuklanan bir akrabasını Basra'dan Türkiye'ye kaçırmıştır. Savaş bölgesine giren belki de ilk yabancı sivildir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...