Jump to content

Keçiboynuzu Çayının Faydaları


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Baklagiller familyasından olan keçiboynuzu Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde yetişen bir bitkidir. Keçiboynuzu içerdiği mineral ve proteinler sayesinde birçok hastalık ve sorunun çözülmesinde etkilidir. Daha çok pekmez şeklinde tüketilen keçiboynuzunun bir kullanım alanı da çay şeklindedir. Bilinçli ve kararında tüketildiğinde birçok sorunun tedavisinde etkilidir.

 

 

Keçiboynuzu çayının faydaları nelerdir?

 

 

Keçiboynuzu kolesterol dostudur. Bu nedenle kötü kolesterolün düşürülmesinde keçiboynuzu çayı önemli bir yere sahiptir. Ayrıca yüksek kolesterolün tedavisine de yardımcı olur.

Bu çay bol miktarda lif içerdiğinden midenin güçlenmesine yardım eder. Midenin sağlıklı ve düzenli çalışmasını sağlar.

Keçiboynuzu iyi bir antioksidan olduğundan bağırsakları enfeksiyona karşı korur. Ayrıca kişinin bağırsak kanserine yakalanma riskini azaltır.

Mide dostu olduğundan mideden kaynaklı oluşabilecek ishale de iyi gelir. İçildiğinde çok kısa sürede ishali keser.

Bu çay hasarlı hücrelerin onarılmasında oldukça önemli bir yere sahiptir.

Keçiboynuzu çayının akciğerleri koruyucu etkisi vardır. Akciğerleri koruyarak kişinin akciğer kanserine yakalanma riskini de azaltır. Ayrıca bu çay astım ataklarının daha hafif geçmesini sağlar. Bronşite iyi gelme özelliği de vardır.

Kış aylarında düzenli olarak tüketildiğinde kişiyi nezle, grip gibi hastalıklara karşı korur. Öksürüğün çabuk geçmesini sağlar.

Belli bir yaştan sonra kadınlarda görülebilecek kemik erimesine karşı kadınları korur.

Keçiboynuzu çayının cinsel istek ve gücü artırıcı etkisi vardır. Erkeklerde sperm sayısının artmasına yardım eder. İktidarsızlık sorununu ortadan kaldırır.

Alerjik astımı olan kişilerin rahatlıkla tüketebileceği bir çaydır.

 

Keçiboynuzu çayı nasıl yapılır?

 

 

Keçiboynuzu çayını yapmanın en kolay yolu kurutulmuş keçiboynuzu kullanmaktır. 3-5 tane kurutulmuş keçiboynuzu önce iyice yıkanır. Daha sonra 1 litre kaynatılmış suyun içine atılır ve yaklaşık 40 dakika demlenmeye bırakılır. Ardından çay süzülür. Keçiboynuzu çayı sıcak ya da soğuk olarak içilebilen bir çaydır.

 

 

NOT: Keçiboynuzu şeker içeren bir bitki olduğundan bu çayı içmeden önce şeker hastalarının doktora danışması gerekir. Ayrıca kişi kan inceltici ilaç kullanıyorsa bu çayı içmemelidir. Bu çay fazla tüketildiğinde mide bulantısına neden olabilir. Günde 1 defa tüketmek yeterlidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...