Jump to content

Kıdem Tazminatı Nasıl Hak Edilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İşveren tarafından işçiye ödenen, belirli kriterler ve şartlar doğrultusunda oluşan işverenin ödemekle yükümlü olduğu miktara kıdem tazminatı adı verilir. Bu tazminat iş kanunu gereğince işçiye verilmiş olan bir haktır. Kıdem tazminatı miktarı, işçinin hak ettiği brüt ücret üzerinden hesaplanır. Hesaplanan bu miktar üzerinden damga vergisi kesintisi uygulanır.

 

 

Bir işçinin kıdem tazminatına hak kazanabilmesi için çeşitli durumlar söz konusudur.

 

 

Kıdem tazminatının hak edilebilmesi için kişinin aynı iş yerinde deneme süresi de dahil olmak koşulu ile en az 1 yıl çalışmış olması gerekir. Kişi aynı işverene ait farklı iş yerlerinde çalışmış olsa dahi 1 yıl aynı işveren için çalıştığı için çalışan kişinin kıdem tazminatı hakkı bulunur.

Çalışan kişi 1 yıl çalıştıktan sonra işten ayrılıyor ise bu 1 yıllık hizmet sonucu olarak 1 aylık brüt maaşı kıdem tazminatı olarak kazanır. 1 yıldan fazla çalışmış ise çalıştığı her ay için ayrıca hesaplanarak ilave kıdem tazminatı alır.

 

 

Eğer çalışan kişi askerlik hizmetini yerine getirmek için işten ayrılıyor ise işverenden kıdem tazminatı talep edebilir.

Kadın çalışan evlendiği yıl içerisinde işten ayrılır ise işverenden kıdem tazminatı talep edebilir.

Çalışan kişi 15 yıllık yani 3600 günlük prim süresini doldurmak sebebi ile emekliliğe ayrılmak istediği zaman kıdem tazminatına hak kazanmış olur.

Çalışanın ölümü durumunda kıdem tazminatı hakkı ortaya çıkar.

Çalışan kişi iş yerinden kendisi istifa ettiği takdirde kıdem tazminatı talebinde bulunamaz. Fakat istifanın sebebi kişinin askere gitmesi, emeklilik hakkını elde etmiş olması, iş tanımında belirlenen işi yapmasına engel olacak bir sağlık sorununun olması ve bunun belgelenmesi, işverenin ahlak kurallarına aykırı davranışlarda bulunması nedenleri ile istifa etmiş ise en az 1 yıl çalışmış olma şartını sağlıyorsa kıdem tazminatı hakkı bulunur. Bu durumlar dışında gerçekleşen işten çıkarmalar ya da istifa durumlarında çalışan kişi işverenden kıdem tazminatı talebinde bulunamaz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...