Jump to content

Göz Tembelliği Nasıl Tedavi Edilir?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Göz Tembelliği Nasıl Tedavi Edilir?

 

goz-tembelligi-nasil-tedavi-edilir_646x340.jpg

 

Görme öğrenilen bir duyudur. Çocuklukta ilk yedi yaş içerisinde beynin hızla geliştiği bu dönemlerde görme duyusu da gelişir ve beyin görmeyi öğrenir. Eğer her iki göz içinde veya birinde, görmeyi engelleyecek bir durum oluşursa, o zaman o göz, görmeyi öğrenemediğinden tembel kalacaktır. Bu durum eğer yedi yaş içerisinde fark edilirse, uygun kapama ve gözlük tedavileriyle sorun çözülmektedir. Bu yüzden göz tembelliğinde zamanlama çok önemlidir. Ne kadar erken saptanabilirse, o kadar başarılı bir tedavi gerçekleştirilir.

 

Aileler, çocuklarda göz tembelliğinin olup olmadığını kendileri de teşhis edebilmektedirler. Bunun için, çocuğun her iki gözü de teker teker kapatarak, bir objeyi gösterip, bu objeyi görüp, görmediklerini ve objeyi takip edip, edemediklerine dair bir yöntem kullanabilirler. Bir gözde net görememe durumunda uzman doktora başvurarak görmeyi engelleyici nedenleri (şaşılık, katarakt, göz kapağı düşüklüğü gibi) ortadan kaldırıp tedavisi yapılmalıdır.

 

Çocukluk döneminde başlanılan tedavide öncelikle muayenelerde ve tedavi yöntemi olarak iyi gören göz kapatılıp, diğer gözün görme sinirlerini geliştirmek amaçlı göz kapama yöntemi uygulanır. Ayrıca bu tedavinin yanında bilgisayar ortamında geliştirilen özel bir nörovizyon uygulamasıyla çocuk, göz egzersizleri yapmaktadır. Bu uygulama internet ortamı üzerinden çeşitli şekilleri tanıma ve anlamlandırma çalışmasını kapsamaktadır. İnternet ortamında yapılan bu çalışma, doktorunda anında ulaşma imkânı sağlayarak uzaktan da olsa gelişimi takip edilip, tedavi de başarı kat edilmektedir.

 

İlerleyen yaşlarda yani erişkinlerde göz tembelliğinin fark edilmesi durumunda, yüzde yüz tedavisi mümkün değildir. Çünkü artık beyin görme duyusunu bu yaşa kadar tamamlamıştır.

 

Sadece iyileştirme çalışmaları yapılabilmektedir. Tedavi olarak, lazerle veya kontak lens uygulamasıyla numarası yani göz görme düzeyi ilerletilir.

 

Göz tembelliği tedavisi yapılmaz ise, görme yetisi az olacağından kişinin hem akademik hayatında hem mesleki seçimlerinde hem de becerilerini kısıtlayıcı bir engel olarak karşısına çıkarak, kişinin hayatını etkileyecektir. Bu yüzden de geç kalmamak adına, çocukluk döneminde, çocuğunuzu yılda bir kez muhakkak bir göz hekimine kontrol ettirmeniz, rahatsızlığın tedavisi için kurtarıcı bir önlem olacaktır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...