Jump to content

Antik Uygarlıklarda Devasa Taşlar ve Gizemi.


Önerilen Mesajlar

Binlerce yıl öncesinde insanların basit araçlar kullandığını, teknolojinin olmadığını birazda küçümseyerek kabul etmekte günümüz insanı. Bugün bilim ve teknoloji oldukça ilerledi. Keyfini çıkarmanın ötesinde hayatımızda bir zorunluluk haline getirmişiz.

Eski çağlardaki uygarlıklara baktığımızda yapı malzemesi olarak hep taş kullandıklarını görürüz. Dünyanın her yerinde böyledir bu. İlkel olarak adlandırdığımız bu uygarlıkların kalıntılarına baktığımız an, aklımızın karışmaya başladığı andır. Bir çok yerde öylesine büyük ve ağır taşlar kullanmışlardırki, bir çoğunu bugünkü modern araçlarla bile kaldırmak oldukça zordur. Ancak o ilkel diye adlandırdığımız insanlar, sanki bunu basit bir işmişcesine tarih boyunca,devasa parçaları işleyip,taşıyıp,kaldırıp yapılar inşa etmişlerdir.Peki bunu nasıl yaptılar?

Bu büyük parçaların işlenişi,taşınışı ve dikilmesiyle ilgili bir çok teori vardır. Bu konumuzda kanıtlanmamış bu teorileri incelemek yerine, ortada olan gerçeği yani var olmalarıyla ilgili görsel bir gezinti yapacağız. birazda bilgi tabiki. Konunun sonunda , resimleride gördükten sonra bunları nasıl becermişler diye kendinize soracağınıza eminim.

Hazırsanız başlayalım...

Eski Mısır ilk durağımız. Piramitler en meşhur olanları. Ancak onları yeterince gördünüz. Birazda pek görmediğimiz resimlere bakalım.

bitirilmemis_dikilitas-asuhan-aswan.jpg

Asuhan (Aswan) - 42 metre uzunluğunda ve tamamlandığında 1168 ton ağırlığında olacak bir dikilitaş. Ama yarım bırakılmış işte.

ramses_heykel.jpg

Ramses heykeli - 1000 ton ağırlığındaki bu heykel, tahminlere göre bir gemiyle Thebes şehrinden 270 km uzaklıktaki Asuhan (Aswan) şehrine taşınmıştır.

firavun_heykel.jpg

Memnon firavun heykelleri - Üzerinde durdukları kaideyle birlikte 18 metreye ulaşan bu heykellerin her biri 700 tondur.

kufu1.jpgkufu2.jpg

Kufu büyük piramidinin içi - Kral odasının iç duvarları her biri 50 - 70 ton ağırlığındaki granit parçalardan oluşmuştur. Ayıca bu odaya giden koridordada hacmi bir kaç metre küp olan taşlar kullanılmıştır.

 

osireon_merdiven.jpgosireon_giris.jpg

Tapınaklar vadisi ve Osiris - Pembe renkli Asuhan (Aswan) granitinden yapılmış kolonlar. Her biri 50 - 60 ton arası ağırlıktadır.

Eski Mısırda bunun gibi bir çok örnek verebilirim. Ama çok yer kaplayacak. En iyisi biz yolumıuza başka bir yerde devam edelim.

 

etiyopya_dikilitas1.jpgetiyopya_dikilitas2.jpg

Etiyopya (Eritre) Axum dikilitaşları (obelisk) - Buradaki dikilitaşlar 1700 yıllıktır. Sol üstte gördüğünüz obelisk 24 metre yüksekliğinde ve 160 ton ağırlığındadır.Granitten yapılmıştır. 2 sahte kapıyla süslenmiştir. Ve diğer dekorlar her tarafa bakan pencerelerden oluşmuştur. Obelisk, yarım daire şeklinde bir kısımla sona ermektedir. Bu üst kısımda ayrıca metal çerçeveler kullanıdığı düşünülmektedir.

 

chichenitza.jpg

Birazda Güney Amerika 'ya gidelim. Buradaki piramitleride görmüşsünüzdür. Ben bunlara daha önce görmediğinizi düşündüğüm bir kaç şey ekleyeceğim.

 

tlaloc_heykeli.jpg

Tlaloc Heykeli - Meksika 'da bulunmaktadır. Bu heykel bazalttan yapılmış ve ağırlığı yaklaşık 168 tondur.

portugal2005116.jpgstonehead3.gif

stoneheadhan1.jpg

Taş kafalar - Antik olmek uygarlığı tarafından yapılmışlardır. Yine tonlarca ağırlıktadırlar.

 

tas_top.jpg

Costa Rica - Güney Amerikada bulunan bu taş toplardan dünyanın bir çok yerinde bulunmaktadır. En son keşfedilen Bosna piramidindede bu taş toplardan bir çok bulunmuştur. Ne amaca hizmet ettikleri bir muammadır.

Sacsayhuaman.jpg

Sacsayhuaman, Peru - Her biri 6 metreküp bloklardan oluşan bu duvar 6 metre yüksekliğindedir. Blokların ağırlığ 128 ile 200 ton arasında değişmektedir.

 

tiahuanaco1.jpgTiahuanaco2.jpg

Tiahuanaco3.jpgTiahuanaco_gunes_kapisi.jpg

Tiahuanaco4.jpg

Tiahuanaco (Bolivya) - Bu antik şehir Bolivya 'nın And dağlarında 4 bin metre yükseklikte yer almaktadır. Geleneksel hikayeye göre erkekle kadın bu antik şehrin yakınlarında bulunan Titicaca gölündeki " güneş adasından" gelmektedirler. 16. yüzyılda İspanyollar burayı ilk keşfettiklerinde , burasını yerle bir etmek için büyük çaba sarfetmişlerdi. 20. yüzyılın başında Bolivyalı demiryolu işçileri tren raylarını döşeyebilmek için bir çok kalıntıyı kırdılar. Geriye kalan şehir sonunda tekrar bir araya getirilmeye çalışılıyor.

 

easterislandheads1.jpgeasterislandheads2.jpg

easterislandheads3.jpgeasterislandheads4.jpg

Paskalya Adası (Easter island) - Pasifik okyonusunun ortasında bulunmaktadır ve Polinezya takım adalarının en önemli adalarından biriydi bir zamanlar. Yüzlerce heykel (moai olarak adlandırılmaktadır) adayı çevrelemiştir. Yukarıdaki son heykel "El gigante" yani "dev" olarak adlandırılmaktadır.21 metre 60 cm yüksekliğinde ve 165 ton ağırlığındadır.

Birazda Fransa 'ya uzanalım...

 

dolmen1.jpgdolmen2.jpgdolmen3.jpg

Fransa- Loire dolmenleri - Fransa 'nın en ilgi çekici antik kalıntılarındandır. Arkeologlar bir bulmacayı çözmeye çalışıyorlar. Çünkü burada yada bunların içinde bir zamanlar birilerinin yaşadığına dair hiç bir iz yok. Hatta yakınlarında bile bir kültüre ait hiç bir şey bulunamamıştır. Ne amaçla yapıldıkları ve kimlerin yaptığı bilinmemektedir.

 

menhir.jpg

Kerloas Menhiri (Fransa) - Fransa 'nın en büyük menhiridir. Bir yıldırım düşmesi sonucu geriye kalan üst kısmının parçalandığı söylenmektedir. 9 buçuk metre yüksekliğinde ve 150 ton ağırlığındadır.

 

İngiltere 'yede bir uğrayalım.

stonehenge1.jpgstonehenge2.jpg

Stonehenge... Bunu biliyorsunuz. Diğerlerine bir göz atalım.

 

avebury3.jpgavebury2.jpg

avebury.jpg

The Cove, Avebury, İngiltere - Avebury dünyanın en büyük taşlarlardan oluşmuş dairesidir. Dairenin çapı 427 metredir.

 

chunquoit.jpg

Chun Quoit, İngiltere

 

newgrange.jpg

Newgrange, İrlanda

 

kilclooney.jpg

 

Kilclooney, İrlanda

 

maeshowe.jpgmaeshowetunel.jpg

 

Maes Howe, Orkneys, İskoçya - tünellerde kullanılan parçalardan en büyüğü 30 ton ağırlığındadır.

 

callanishcircle1.jpgcallanishcircle2.jpg

Callanish taşları - 13 temel taş yaklaşık 13 metre çapında bir daire oluşturmaktadır. Uzun taşlar kuzey tarafında, daha kısa taşlar güney ve batı tarafına yerleştirilmiştir. Taşlar 1 ile 5 metre arasında değişmekte ve bir çoğu 4 metre yüksekliğindedir.

Malta 'ya gidelim birazda.

malta1.jpgmalta2.jpg

malta3.jpg

Hal Tarxien, Malta - "Dünya ana heykeli" 2 metre 40 cm yüksekliğindedir. Kullanılan blokların her biri 50 ton kadardır. Hal Tarxien 'deki tapınak topluluğu spiral örnekleri, hayvan kabartmaları, delik açılmış kayalar ve daha bir çok bir çok insan eserini barındırmaktadır.

 

cuevademenga1.jpgcuevademenga2.jpg

 

Cueva de Menga Kompleksi, İspanya - Burası avrupanın en büyük dolmenlerinin bulunduğu yer olmasıya ünlüdür. En büyük parçalar 180 ton ağırlığına ulaşmaktadırlar.

viera1.jpgviera2.jpg

Cueva de Vier, İspanya

 

Şimdide Yunanistan...

liongate1.jpgliongate2.jpg

Mycenae, Yunanistan , Aslanlı Kapı (The lion gate) - Şehrin ana girişinde kullanılan ağır kütleli kayaların üzerinde üçgen alana sığdırılmış birbirine bakan 2 aslan figürü vardır.

 

Cyclopean_duvar.jpgcyclop10c.jpg

cyclop1.jpg

Cyclopean duvarları - Miken uygarlığına ait duvarlar. Tarih olarak Milattan Önce 14. ve 13. yüzyılları verebiliriz. Geleneksel Yunan hikayelerine göre bu duvarlar mitolojik tek gözlü devler (Cyclope) tarafından yapılmıştır.

 

atreus1.jpgatreus2.jpg

Tholoi: Kubbe biçimli odalar - Antik Miken uygarlığından kalma bu yapılarda, parçaları birleştirmek için çimento kullanılmamıştır. Yani taşların arasında yapıştırıcı hiç bir ürün bulunmamaktadır. Taşlar birbirleriyle kusursuz bir biçimde dizilmiş ve en büyüğü 120 ton ağırlığındadır.

 

Almanya 'dayız...

 

gollenstein.jpg

The Gollenstein (Goldenstein ve Güldenstein - Altın taş) , Almanya - Blieskastel 'de bulunan bu taşın yüksekliği 7,6 metre olup Orta Avrupa'nın ikinci büyük menhiridir. Yaklaşık 100 ton kadardır.

 

Rusya...

dolmenrussiakavkaz1.jpgdolmenrussiakavkaz2.jpgdolmenrussiakavkaz3.jpg

Kuzey Caucasus Dolmenleri, Rusya - Dolmenler sınırlı sayıda çeşitlilik göstermektedir. Taban planı kare, kesik üçgen, dikdörtgen veya yuvarlak şeklindedir. Bütün bu dolmenlerin bir yüzününün ortasında giriş vardır. Giriş delikleri çoğunlukla yuvarlaktır ancak kare şeklinde olanlarada rastlanılmaktadır. Ön yüzde ayinler düzenleniği düşünülen küçük bir kısımda bulunmaktadır.Bu alanda Bronz ve demir çağına ait vazolar bulunmuştur. İnsanların bu kalıntılarından yola çıkılarak bir tarihleme yapılmaya çalışılmaktadır.

 

 

Irak...

lamassu1.jpg

Nemrut kabartması, Irak - 1847 de bulunan bu parça 27 ton ağılığındadır.

 

urziggurat1.jpg

Ur Zigguratı - Ur 'un büyük zigguratı bir tapınaktır. (temple of Nanna - Sümer mitolojisi). Tapınak Milattan Önce 2100 olarak tarihlenmektedir. 21 metre yüksekliğindedir.

 

Memleketteyiz şimdide...

gobeklitepe11.jpggobekligunes.jpg

Göbekli Tepe - Burası şu anda bilinen en eski kutsal yer yada tapınak kompleksidir ve bilinen en eski mimarlık örneğidir. Ayrıca burada bilinen en eski , gerçek boyutlarda insan figürüde bulunmaktadır. Buluntunun en ilgiç özelliklerinden birisi bir çok hayvan figürünün (ayı,tilki,aslanlar,kuşlar,yılanlar,akrepler...) diğer antik uygarlıklardan çok daha farklı bir şekilde betimlenmiş olması. Göbekli Tepe Şanlıurfa 'nın 15 km kuzey doğusunda bulunmaktadır. 4 adet kaidenin boyları 7 metre ve ağırlıkları 50 ton civarındadır.

 

 

 

Lübnan...

 

baalbek1.jpgbaalbek2.jpg

baalbek3.jpgbaalbek4.jpg

Ba'albek , Lübnan , Güneyin Taşı (The stone of the south) - Ba'albek dünyada kullanılan taşların en büyünün olduğu yer olmasıyla bilinir. Bu taşlar ayrıca, insanlık tarihinde kesilip işlenmiş en büyük taşlardır. Bu taşın ağırlığı tam 1158,6 tondur. Antik şehrin meydanında bulunan diğer daha küçük (!) 3 taşın ağırlıkları 700 ile 1000 ton arasında değişmektedir. Bugün bu ağırlıkta bir kütleyi kaldırabilmek için devasa vinçler gerekiyor. Bu ilkel insanlar ise ... neyse , hayal gücünüze müdahalede bulunmayayım.

 

İsrail...

suleyman_tapinagi1.jpgsuleyman_tapinagi2.jpg

suleyman_tapinagi3.jpg

Süleyman 'ın Tapınağı (Solomon 's Temple) , İsrail

 

koredolmen1.jpgkoredolmen2.jpg

Ganghwa Dolmenleri , Kore - taşların ağırlığı 300 ile 600 ton arasında değişmektedir.

 

 

japonya-isibutai.jpg

Ishibutai , Japonya - Burası dikdörtgen şekilli bir odadır. Kullanılmış olan taşların ağırlığı 60 ile 75 ton arasındadır.

 

ishibutaikofun.jpg

Asuka , Japonya

 

sakafune.jpg

Sakafune Ishi , Japonya

 

iwafune.jpg

Masuda Iwafune , Japonya - Ne amaçla kullanıldığı pek belli değil.

 

Plain_of_Jars.jpg

plainjars.jpg

Jars 'ın Küpleri , Laos - Xieng khougang eyaletinde 90 dan fazla antik yerleşim yeri bulunmaktadır. Her bir yerleşim merkezinde 1 ile 400 arasında bu küpler bulunmaktadır. Çapları 1 ile 3 metre arasında değişmektedir. Kaya parçaları oyularak yapılmış ve bir yerlerden buralara taşınmıştır. Bazılarının üzerinde maymun, kaplan ve kurbağa figürleri bulunmaktadır. Küplere binmek deyimini hatırlatmıyor mu?

 

 

Hindistan...

Khajuraho1.jpgKhajuraho2.jpg

Khajuraho , Hindistan - Bütün bölge girişi 8 kapıdan sağlanan duvarlarla dış dünyaya kapatılmıştır. her kapı 2 altın palmiye süslemeleriyle bezenmiştir. Bölgede zamanında 80 Hindu tapınağı vardı. Ancak bugün 25 tanesi ayaktadır ve koruma altına alınmışlardır. Bölge yaklaşık 20 kilometre kare büyklüğündedir. Bugün, bu tapınaklar Eski Hindistan sanatının çok güzel örneklerini sergilemektedir. Bölge sakinleri Khajurao köyünde yaşamaktaır ve nesiller boyu ellerinden geldiğince tapınakları ayakta tutmaya çalışmışlardır. 19. yüzyılın sonlarında bölgeye gelen İngilizler bütün monümentlerin üzerindeki değerli parçaları alıp götürmüşlerdir.

 

 

Konark_Sun2.jpgKonark_Sun1.jpg

Konark Güneş tapınağı , Hindistan - Duvarları kabartmalarla doludur. Güneş tanrısına ithafen yapılmıştır. Tapınağın bazı kısımları bugün harabeye dönmüştür.

 

 

 

 

PUMAPUNKU_1.jpgPUMAPUNKU_2.jpg

PUMAPUNKU_3.jpg

Pumapumku - Yukarıdaki yapı Puma Punka ismiyle bilinmektedir. Harika ,ince bir işçilikle işlenmiş blokların bir çoğunda , bir çeşit makinenin kullanıldığına dair deliller vardır. Bir zamanlar 4 bloktan oluşan bir yapılar topluluğuydu.Bölgeye dağılmış bir çok işlenmiş taş kalıntısı vardır. Bunların ağırlıkları 100 ile 150 ton arasında değişmektedir.

İspanyollar buraya ilk ayak bastıklarında, yerlilerin onlara anlattığı ilginç bir hikayeyle şaşırmışlardı. İnkaların bölgeye yerleşmelerinden çok daha önceleri,buralarda doğa üstü güçleri olan insanlar yaşıyordu. Bunlar mucizevi bir şekilde devasa taşları yerden havalandırabiliyor, dağlardan buralara kadar, havadan trompet sesine kadar getirebiliyorlardı. Sanki bir çeşit levitasyon sistemi kurulmuş gibi. Ses ile levitasyon... İlginç... Henüz 2012 'de bilim adamları ses ile yangın söndürmeyi başardılar. Birileri belkide sesi çok farklı amaçlar için kullanmıştı o zamanlar.Kim bilir...

 

 

PUMAPUNKU_4.jpgPUMAPUNKU_5.jpg

Puma Punka'da makine kullanıldığını akıllara getiren örneklerden sadece birisini yukarıda görmektesiniz. Bunun dışında bir çok parçada makine uygun makine olmadan yapılamayacak işçilikler göze çarpmaktadır. sağdaki resimde matkapla açılan delikleri ve 6 mm genişliğindeki oyuğu görmektesiniz.

 

Sonuç

Böyle bir çok taş yapılar granit ve bazalttan yapılmıştır. Hatta bazıları granit diorite cinsi taştan yapılmış ve işlenmiştir. Bu son taş cinsini sadece elmas uçlu aletlerle kesebilir veya işleyebilirsiniz. Dünyanın bir çok yerinde bir çok grup dolmenleri aynı amaç için kullanmaktadır : Meditasyon. Antik uygarlıkların her şeyi taşlarla yapmalarının çok önemli bir sebebi olmalı. Ağırlıkları ve büyüklükleriyle her ne kadar taşınması imkansız gibi görünsede taş kullanmaktan çekinmediler.

Alıntı.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Benzer Konular

    • SPQR - Antik Roma Tarihi / Mary Beard

      “Romulus ve Remus kuruluş efsanesinden İmparator Caracalla’nın özgür Roma yurttaşlarına… Surlar’ın binyıllık tarihi.”    Antik Roma, modern dünyanın sağladığı olanaklarla düşünüldüğünde bile görkemli bir kentti: İspanya’dan Suriye’ye uzanan bir imparatorluğun güç merkezi; bir milyondan fazla insanın yaşadığı, genişleyen bir imparatorluğun metropolü; “lüks ve pisliğin, özgürlük ve sömürünün, kente ait olmanın yarattığı gurur ile kanlı iç savaşın birbirinden ayrılmadığı” dayatmacı bir kent… 

      , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

×
×
  • Yeni Oluştur...