Jump to content

Truva Savaşı'nın Çıkış Efsanesi


Önerilen Mesajlar

Homeros, Helen için "Yüzüne bakan ölümsüz tanrıçalara benzetir." der. Helen, baş tanrı Zeus ile Leda'nın kızıdır. Leda, Tyndareseus'la evlidir. Helen de onun kızı olarak bilinmektedir. Göz kamaştırıcı, su perisi gibi güzel bir kadın olarak bilinmektedir. Babası, onu bir an önce evlendirmek ister.

 

Helen, 37 istekli arasında Menelaos'u seçer. Menelaos, Sparta Kralı'dır. Dünyanın en güzel kadını ile evlenmek onuruna kavuşur; fakat aldatılan koca olmaktan da kurtulamaz.

Paris, Truva'dan denize açıldıktan sonra Menelaos'a konuk olur. Çok iyi ağırlanır. Menelaos, bir cenaze töreni için Girit'e gitmek zorunda kalır.

 

Menelaos'un yokluğunda baş başa kalan Paris ve Menelaos'un karısı Helen, birbirlerine ilgi duyarlar ve birlikte kaçmaya karar verirler. Birçok değerli taş, altın ve eşyalarını alan Helen, cariyeleriyle birlikte Paris'in gemisine gider.

 

Paris'in Menelaos'un karısı Helen'i kaçırması, Truva savaşının çıkmasına neden olur. Truva, yakılıp yıkılır. Taş üstünde taş, baş üstünde baş kalmaz diye anlatır efsaneler.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Evrim Bilimi Ve Yaratılış Efsanesi / Ardea Skybrek

   Evrim teorisi hakkında merak edilen her şey! Günümüz dünyasında evrim bilimi olmaksızın bilimden söz edilemezdi. Hem bilimsel bakış açısına sahip hem de bilimle hiç tanışık olmayan okurlara hitap eden anlaşılır ve akıcı bu kitap, evrim bilimi ile ilgili gerçekleri detaylı olarak ele alıyor. Gezegen üzerindeki yaşamın farklılaşmasını ve karmaşıklığını ve insanlar da dâhil olmak üzere bütün yaşam formlarının nasıl evrimleştiğini inceliyor. Pek çok farklı alanda karşılıklı olarak birbirini güçle

   , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

  • Yurt Dışı Çıkış Harçları Ağustosta Değişiyor

   Dünya ne kadar 'yurtdışı çıkış harcı' ödüyor? Türk vatandaşları her yurtdışına çıkışında 'yurtdışı çıkış harcı' ödüyor. Önceki gün Ak Parti'nin verdiği yasa teklifiyle yakında çıkış harcı 15 liradan 50 liraya (Yaklaşık 9 dolar) yükselecek. Bu ücret sanılanın aksine aslında Türkiye dışında da birçok ülkede uygulanıyor. Ancak 'çıkış vergisi' denilen bu ücret uçak bileti fiyatına dahil edildiği için çok farkedilmiyor. Son artışla beraber Türkiye'de alınan yurtdışı çıkış harcı kişibaşı geliri

   , Yer: Haberler ve Gündem

  • Taş Bebek Efsanesi (Sivas)

   Yöre: Sivas     Vaktiyle, bir köyde yaşayan güzel bir kız vardır. Köyün eşrafından birisi, bu kızı oğluna alır. Ne var ki aradan beş-altı sene geçtiği halde bu gelinin çocuğu olmaz.     Şiddetli derecede torun arzulayan aile, oğullarına ikinci bir gelin getirmeyi düşünür. Aramalar sonucunda bir kız bulurlar ve kısa zamanda düğün yaparlar. Düğün gecesi, bahtsızlığına ağlayan kadın, bundan çok müteessir olur. Dışarı çıkar, harman taşı üzerinde ağlamaya başlar. Bu sırada yanında bir ihtiyar d

   , Yer: Antik Medeniyetler, Mitoloji ve Efsaneler

  • Ahmet Gazi Camii Efsanesi – Aydın

   “Eskiçine köyündeki Ahmet gazi Camiinin dış duvarları tamamlanmış, sıra kubbenin yapımına gelmiştir. Halk caminin bitimini sabırsızlıkla beklemektedir. Kubbe bir gece bir bütün olarak caminin üzerine konuvermiş. Halk kubbenin Allah tarafından kondurulduğuna inanmaktadır.”

   , Yer: Antik Medeniyetler, Mitoloji ve Efsaneler

×
×
 • Yeni Oluştur...