Jump to content

Paris'in Doğumu ve İda Dağı Efsanesi (Balıkesir)


Önerilen Mesajlar

Truva'nın kurucusu İlos'un torunu Priamos'un karısı, yirminci çocuğuna hamiledir. Bir gece, gördüğü rüyadan çok etkilenir. Bilicilere rüyasını yorumlatmak ister. Bilicilerin hiçbirisi, rüyayı yorumlamak istemez. Kral Priamos'un buyruğu üzerine en yaşlı bilici, rüyayı yorumlatmak zorunda kalır.

 

Bilici kâhin, doğacak çocuğun birgün Truva Kenti'nin yok olmasına neden olacağını söyler. Kraliçe Hekabe, çok üzülür. Ancak ülkesinin geleceği için çocuk doğunca öldürülmesine karar verir. Doğan çocuğa Paris adı verilir. Kraliçe Hekabe, onu bir adamına vererek İda Dağı'nda öldürmesini söyler.

Adam, çocuğu dağa götürür. Ancak öldürmeye kıyamaz. Dağın kuytu bir köşesine bırakır ve saraya döner. Paris'i burada dişi bir ayı bulur ve emzirir. Bir süre sonra Aegelos adlı bir çoban, çocuğu bularak evine götürür ve yetiştirir.

 

Paris, biraz büyüyünce İda Dağı'ndaki sürülere çobanlık eder. Sürüleri iyi otlatmasından ve gözü pekliğinden Paris'e yürekli koruyucu anlamındaki Aleksandros adı verilir.

 

Paris, İda Dağı'nda Ağaç Perisi Oione'yi görür ve ona sevdalanır ve onunla evlenir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Evrim Bilimi Ve Yaratılış Efsanesi / Ardea Skybrek

   Evrim teorisi hakkında merak edilen her şey! Günümüz dünyasında evrim bilimi olmaksızın bilimden söz edilemezdi. Hem bilimsel bakış açısına sahip hem de bilimle hiç tanışık olmayan okurlara hitap eden anlaşılır ve akıcı bu kitap, evrim bilimi ile ilgili gerçekleri detaylı olarak ele alıyor. Gezegen üzerindeki yaşamın farklılaşmasını ve karmaşıklığını ve insanlar da dâhil olmak üzere bütün yaşam formlarının nasıl evrimleştiğini inceliyor. Pek çok farklı alanda karşılıklı olarak birbirini güçle

   , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

  • Taş Bebek Efsanesi (Sivas)

   Yöre: Sivas     Vaktiyle, bir köyde yaşayan güzel bir kız vardır. Köyün eşrafından birisi, bu kızı oğluna alır. Ne var ki aradan beş-altı sene geçtiği halde bu gelinin çocuğu olmaz.     Şiddetli derecede torun arzulayan aile, oğullarına ikinci bir gelin getirmeyi düşünür. Aramalar sonucunda bir kız bulurlar ve kısa zamanda düğün yaparlar. Düğün gecesi, bahtsızlığına ağlayan kadın, bundan çok müteessir olur. Dışarı çıkar, harman taşı üzerinde ağlamaya başlar. Bu sırada yanında bir ihtiyar d

   , Yer: Antik Medeniyetler, Mitoloji ve Efsaneler

  • Ahmet Gazi Camii Efsanesi – Aydın

   “Eskiçine köyündeki Ahmet gazi Camiinin dış duvarları tamamlanmış, sıra kubbenin yapımına gelmiştir. Halk caminin bitimini sabırsızlıkla beklemektedir. Kubbe bir gece bir bütün olarak caminin üzerine konuvermiş. Halk kubbenin Allah tarafından kondurulduğuna inanmaktadır.”

   , Yer: Antik Medeniyetler, Mitoloji ve Efsaneler

×
×
 • Yeni Oluştur...