Jump to content

Evrenin İlk Güzellik Yarışması Efsanesi


Önerilen Mesajlar

goddessmaker__judgement_of_paris_by_saphari-d6d7rqk.pngEvrenin İlk Güzellik Yarışması Efsanesi (Balıkesir)

 

Tanrılar, Deniz Tanrısı Neraus’un kızı Thetis’in düğünü için Olympos’ta toplanırlar. Düğün, aslında belli dengelerin bozulmasını amaçlamaktadır. Thetis bir ölümsüz olmasına karşın,bir ölümlü ile Phthia kralı Peleus’la evlendirilmektedir. Bunu istememektedir; ama karar Zeus’tan geldiği içi sesini çıkaramaz.

 

Düğünde bir tatsızlık çıkmaması için Kavga-Nifak tanrısı Eris, törene çağrılmaz. Eris, buna çok gücenir. Yiğit Heraklis’in "Akşam kızları" (Hesperides) nın bahçesinden çaldığı altın elmalardan biri, Eris’in eline geçer. O da üstüne "En Güzele..." yazarak elmayı şölen sofrasına atar.

Tanrılar, yapacaklarını şaşır. Zeus, zor durumdadır. Elmayı kime verse bir sorun çıkacaktır. Karısı Hera, elmayı kapar. Athena ve Aphrodite buna razı olmaz. Zeus, şöyle bir çözüm bulur: "En güzeli" İda çobanı Paris seçecektir. Hermes, üç güzelle İda dağının yolunu tutar.

 

Zeus’un buyruğu Paris’i şaşırtır. Tanrıçaların üçü de birbirinden güzeldir. Üstelik her biri kendisini seçmesi için bir şey vaat etmektedir. Hera: "Elmayı bana verirsen Asya ve Avrupa krallığı senin olur." der. Athena:"Beni seçersen, savaşta dünyanın en yararlı, en başarılı yiğidi olursun. İnsanüstü bir akıl bağışlarım sana."der. Aphrodite ise gülümseyerek: "Benden sana en güzel kadının sevgisi" der.

 

Paris, elmayı Aphrodite’e uzatır.Böylece ilk güzellik yarışması sonuçlanır. Paris, Troya’ya geçer.zamanla Kral Priamos’un oğlu olduğu anlaşılır. Ama ailesiyle geçinemez. Yaşantısı değişmiş, güzellik peşinde koşar olmuştur ve gemileriyle denize açılır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • 7 Günde Tesirli Güzellik Duası.

   [h=4]Güzellik duasının sözleri [/h] Güzellik duası öncesi euzubesmele çekilir ve ardından Hz. Peygamberin dualara başlarken okuduğu şu kısa cümle söylenir:     “Süphane rabbiyel aliyyil alel vehhab” Bu sözden sonra on iki esmanın okumasına geçmeden evvel bir defa Fatiha suresi okunur. Ardından şu 12 esmanın her biri 3’er defa okunur.         El-Musavvir ( 3 defa okunur ) El-Latif ( 3 defa okunur ) El-Mucib ( 3 defa okunur ) El-Vedud ( 3 defa okunur ) El-Hamid ( 3 defa

   , Yer: Sevgi ve Muhabbet için Dualar

  • Evrim Bilimi Ve Yaratılış Efsanesi / Ardea Skybrek

   Evrim teorisi hakkında merak edilen her şey! Günümüz dünyasında evrim bilimi olmaksızın bilimden söz edilemezdi. Hem bilimsel bakış açısına sahip hem de bilimle hiç tanışık olmayan okurlara hitap eden anlaşılır ve akıcı bu kitap, evrim bilimi ile ilgili gerçekleri detaylı olarak ele alıyor. Gezegen üzerindeki yaşamın farklılaşmasını ve karmaşıklığını ve insanlar da dâhil olmak üzere bütün yaşam formlarının nasıl evrimleştiğini inceliyor. Pek çok farklı alanda karşılıklı olarak birbirini güçle

   , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

  • Evrenin Karanlığında Evrimin Işığı / Çağrı Mert Bakırcı

   Evrime disiplinler arası bir bakış sunmayı amaçlayan Evrenin Karanlığında Evrimin Işığı, alanında uzman, güncel tartışmaları yakından takip eden genç bilim insanlarımızın kaleminden çıktı. Bir yandan, popüler bilimin sınırlarında kalan haberlere ve bilimde son gelişmeleri içeren araştırma sonuçlarına yer veriliyor; diğer yandan, okurları teknik verilere boğmamaya özen göstererek evrimsel biyolojinin matematiğine, teorisine, pratiğine ve daha nicesine, olabildiğince detaylı bir şekilde değiniliyo

   , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

  • Alfa Ve Omega Evrenin Başlangıcı Ve Sonu / Charles Seife

   Evrenin doğuşu, büyük patlama, kozmik arka plan ışıması, süpernovalar, kara delikler, kara cisimler, kırmızı devlerle beyaz cücelerin ölüm dansı, karanlık madde ve karanlık enerji, karşı-madde, atomaltı parçacıklar, uzay-zamandaki bükülmeler, genişleyen evrende madde ve hayatın muhtemel sonu… Bunlar Alfa ve Omega'da ele alınan konulardan yalnızca bazıları. Seife'nin yalın ve akıcı bir dille kaleme aldığı Alfa ve Omega, içinde yaşadığımız evreni tanımak, evrenbilimdeki heyecan verici keşifleri öğ

   , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

  • Güzellik İçin Gül Suyu

   2 rekat hacet namazı kılın. gül suyuna 2000 kere "ya vedüd "okuyup üfleyin.   her sabah yüzünüze sürüp bir yudumda için. kısmetiniz taşşın gece yarısından sonra okuyun.        

   , Yer: Sevgi ve Muhabbet için Dualar

×
×
 • Yeni Oluştur...