Jump to content

Gizli Dede Korkut


Önerilen Mesajlar

Gizli Dede Korkut

 

Sözlü ve yazılı döneme ait unsurlar içeren Kitab-ı Dede Korkut, bu yönüyle Türk dünyasının ortak kültürünü yansıtan önemli eserden biridir. Dede Korkut, bugüne kadar dil, edebiyat, kültür vs, hususlar açısından pek çok araştırmaya konu olmuştur. Bu tanıtmaya esas olan Gizli Dede Korkut adlı eserinde K. Abdullayev; Dede Korkut'taki destânî unsurları, mitolojik bir yaklaşımla ele almaktadır. Ayrıca eserdeki mitolojik unsurlar, sık sık Yunan mitolojisiyle ve bazen diğer dünya mitolojileriyle karşılaştırılmaktadır. Burada tanıtmaya çalışacağımız yayınlar, Azerî bilim adamı Kemal Abdullayev'in Kiril harfleriyle ve Azerî Türkçesiyle yazmış olduğu Gizli Dede Korkut adlı kitabının Türkiye Türkçesine yapılan iki ayrı aktarımıdır.

Ali Duymaz tarafından Türkiye Türkçesine aktarılan ilk çalışmada, Kemal Abdullavey'in kısa biyografisinden sonra, mitoloji ile ilgili kısa bilgilerin verildiği "Sunuş" bulunmaktadır. Bundan sonra asıl eser, "Açık ve Gizli Dede Korkut", "Mantıksızlığın Mantığı", "Mit ve Yazı", "Mitin Gücü ve Yazının Güçsüzlüğü", "Mitin Yasakları", "Hukukî Yasaklar", "Ahlâkî Yasaklar", "Mitin Güçsüzlüğü ya da Yazının Gücü", "Gizli Dede Korkut", Beyrek'in Tarihi","Pay Püre Bey'in Gözleri Niye Açıldı?","Niçin Tepegöz'ün Tek Gözü Vardır?", "Üç Canavar Kalınlığında Kaftan","Gelimli Gidimli Dünya, Hani Dediğim Bey Erenler?" adlı bölümler yer almaktadır.

 

Eserin, Kerime Üstünova tarafından yapılan diğer aktarımı ise Ekin Yayınları arasında çıktı. Önceki yayından farklı olarak burada "Sunuş" yerine, K. Abdullayev'in eseri ele alış şekline değinen kısa bir "Giriş" yer almaktadır."Giriş"ten sonra Kemal Abdullayev'in biyografisi yer almaktadır. İlk başta tanıtılan eserden farklı olarak "Mitin Yasakları", "Hukukî Yasaklar", "Ahlakî Yasaklar" ayrı ayrı başlıklar altında verilirken burada; "Hukukla İlgili Yasaklar", "Törelerle İlgili Yasaklar", "Mitin Yasakları" ana başlığı altında alt başlık olarak ele alınmıştır. Burada görüldüğü gibi iki aktarımdaki ifade farklılıkları bölüm başlıklarına da yansımıştır.

 

Dede Korkut ile ilgili farklı bir bakış açısını yansıtan yani, Dede Korkut'u mitolojik açıdan inceleyen bu çalışma, eserdeki destânî unsurları geniş bir çerçevede ele alan yapısıyla Türklüğe ve insanlığa ışık tutmaktadır. Dede Korkut'un destânî yönüyle ilgili bilgi almak isteyenler için eser, bir başvuru kitabi niteliği göstermektedir. Kemal Abdullayev'in bu eserini Türk okuyucuları, Ali Duymaz ve Kerime Üstünova tarafından dilimize yapılan ve dilimizin zenginliğini gösteren bu iki ayrı aktarımdan okuyabilirler.

 

NOT: Bu tanıtım yazısı, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Bülteni, Eylül-Aralık 1998, Sayı: 32, cilt: XI, ss. 60-61’de çıkmıştır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Gizli Sirri Bilmek İster misiniz ?

   Selam arkadaslar, insanin bazen bir olaydan haberi olmasini ister ama hicbir zaman ögrenemez özellikle daha derinlemesini inmesini ister.. Birkac örnekler vereyim;  su su isim neden olmuyor ?, Neden evlenemiyorum, esim bana neden bunlari yapiyor ?, ailem neden huzursuz ?, basima neden kaza geldi ?, neden talihsizim ?, bereketsizligim nereden kaynaklaniyor ?, cocugum neden hayirsiz ? , kaderiniz ile ilgi sorunlar da dahil olmak üzere  ...  Tüm bu sorunlarin nereden kaynaklandigini detayli se

   , Yer: Havas & Hüddam

  • Darwin’in Kayıp Dünyası Hayvan Yaşamının Gizli Tarihi / Martin Brasier

   Türlerin Kökeni’ni kaleme alırken Charles Darwin’in kafasını tek bir soru karıştırıyor ve evrim teorisini çıkmaza sokuyordu: “Neden Kambriyen dönemden önce yaşamış canlılara ait kalıntılar bulunamıyordu?” Literatürde “Darwin’in İkilemi” olarak bilinen bu problem yıllarca çözülemeyecekti, ta ki paleontoloji profesörü Martin Braiser evrimin “kutsal kâse”sinin peşine düşene kadar.   Darwin’in Kayıp Dünyası Braiser’ın Kambriyen patlaması öncesinde yaşamış canlı türlerine ait fosilleri arayışının

   , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

  • İstanbul,Benim Gizli Sevdam

   Bu İstanbul şehri aşkın has bahçesi olmalı diye düşündü içinden.   Burada aşk sıradan bir şey olmaktan çıkıyor hayatın ta kendisi oluyordu     İstanbul ile Aşk   Birbirine en ziyade yakışan iki kelime   İskender Pala

   , Yer: Deneme & Makaleler

  • Subliminal Gizli Telkinle Kur’an Terapisi - Kubilay Aktaş

   Bilinçli davranışlarımızın çoğu aslında bilinçaltımızdaki dosyalardan çıkıyor.   Subliminal (gizli telkin) mesajlarla çocuk yaştan itibaren karşı karşıya kalıyor ve bilinçaltımızı günden güne kirletiyoruz.   Bu kitap, bilinçaltı klasörleri kısa devre olmuş ve varlığın birliği ile diyalog kurmakta ciddi sorunlar yaşayan, içsel çatışma içinde olan, çözümler aramasına rağmen yine de kalbi tatmin olmayan insanlar için hazırlanmıştır. Amacımız, kirletilmiş ve sistemi allak bullak olmuş insanımı

   , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

  • Gizli Konulardan Haberdar Olmak İçin

   EL HABİRİ EL MÜBİN ALLEMEL ĞUYUBİ ŞERAHİYYEN BERHUTEN   herkim bu zikri 7 gün oruçlu olarak her sabah namazından sonra 2277 defa okursa yakazası açılır,gizli sırlardan ve merak ettiği konular kendine haber verilir inşallah (el yazması)    

   , Yer: Havas & Hüddam

×
×
 • Yeni Oluştur...