Jump to content

Fotoğraf Çekerken Diyafram Nasıl Ayarlanır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Fotoğraf çekmek hemen hemen herkesin severek yaptığı bir eylemdir. Yaşanılan anı ölümsüz kılmak adına hepimiz fotoğraf makinesi kullanırız. Bu hobiyi profesyonelce devam ettirmek isteyenler için ise, bilinmesi gereken bazı basit ayarlar bulunmaktadır. Fotoğraf çekilen ortamın ışığı, renkleri veya fotoğrafı çekilen objenin yakınlığı ve uzaklığına göre bu değerler değiştirilerek ortaya başarılı bir fotoğraf çıkartılır. Diyafram da bu ayarlardan biridir.

 

 

Peki, diyaframın fotoğrafa etkisi nedir ve diyaframı neye göre nasıl ayarlamalıyız?

 

 

Diyafram fotoğraf makinenizin objektifine baktığınızda rahatça görebileceğiniz, açılıp kapanabilen bir delikten ibarettir. Diyafram kullanılarak, ışığın yoğunluğu ve net alan derinliği kontrol edilir. Fotoğraf makinesinde bulunan ‘’f’’ değerleri diyaframı ifade eder. Standart diyafram değerleri; f1.2 – f1.4 – f1.8 – f2 – f2.8 – f4 – f5.6 – f8 – f11 – f16 – f22 – f32’dir. Gelişmiş makinelerde daha ayrıntılı değerlere rastlanabilir. Diyaframın açıklığı ile bu değerler arasında ters bir orantı vardır. Yani, f32, f2’ye göre daha kapalı bir diyaframı gösterir.

 

 

Çekilecek fotoğraflarda istenilen net alan derinliğine göre diyaframı açıp kapamalısınız. Örneğin, eğer bir manzara fotoğrafı çekecekseniz, net alan derinliğinizin daha geniş olmasını tercih edecek ve bu durumda diyaframınızı yüksek değerlere getirmeniz gerekecektir. F22, f32 gibi değerler manzara fotoğrafı çekmek için uygundur.

 

 

Eğer bir objeyi netleştirip, arka planın bulanık görünmesini isterseniz, diyafram değerinizi düşürmelisiniz. Bu, fotoğrafta bir objeyi öne çıkarmak için sıkça kullanılan bir yöntemdir. Bu tip fotoğraflar için f2 veya f2.8 gibi küçük değerleri tercih etmeniz yerinde olacaktır.

 

 

Diyaframın net alan derinliğini ayarlamak dışında ışık için de kullanımı vardır. Işığın yetersiz olduğu ortamlarda diyafram açılabildiği kadar açılmalı ve daha fazla ışığın lensten geçmesi sağlanmalıdır. Örneğin, bir konser çekiminde ışık yetersiz olduğundan f değerinizi elinizden geldiğince küçük değerler arasından seçmelisiniz.

 

 

Diyafram öncelikli çalışabilen makinelerde, diyaframı herhangi bir değere ayarladığınızda, enstantane gibi diğer değerler otomatik olarak ayarlanır. Ancak tüm değerli kendiniz ayarlayarak çalışmak isterseniz, diyafram ve enstantane değerlerini birbirlerine göre ayarlayarak ‘’akuple’’ yapmalısınız. Bu durumda, çekilmek istenen fotoğrafa göre istenilen enstantaneyi seçtiğinizde, buna uygun düşen diyaframı da ayarlamalısınız. Örneğin, eğer fotoğrafta bir hareketi anlatmak isterseniz (bir kuşun kanadını çırpışı gibi) yavaş enstantane ve düşük diyafram kullanarak bunu başarabilirsiniz.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...