Jump to content

Eski Kazaktan Bere Yapımı


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Özellikle kağıt, cam ve plastik sözcükleriyle beraber kullanılan geri dönüşüm sözcüğü aslında daha geniş bir kavramı karşılar. Hayatın her alanında hemen hemen tüm malzemelerden geri dönüşüm yapmak, onları hem doğaya hem de hayata geri kazandırmak mümkündür.

 

 

Daha çok meraklıları biliyor olsa da giyim sektöründe yapılan geri dönüşüm de oldukça önemlidir. Örnek olarak eskimiş kıyafetlerin değerlendirilmesi, artık giyilmeyecek olanların yeniden düzenlenerek farklı eşya veya kıyafetlere dönüştürülmesi önemli kazanımlardır. Eski kazakları atmadan, kış mevsiminde kullanmak için bere yapmak ise bunlardan biridir.

 

 

Eski kazaktan bere yapmak için gerekli malzemeler:

 

 

Eski veya artık kullanılmayan bir kazak,

Berenin sınırlarını çizmek için mürekkepli olmayan bir kalem (tebeşir de tercih edilebilir),

İğne ve kazağın rengine uyumlu bir ip,

Başın ölçülerini almak için herhangi bir kurdele veya ip,

Kesim için makas,

Arzu edilirse süslemek için aksesuar.

 

Yapılışı:

 

 

Kazak düz bir zemine kırışıklık olmayacak şekilde serilir.

Ölçü ipi ile başın çevresi ölçülür.

Bu uzunluğun yarısı kadar ip kazağın gövdesinin bittiği yere uzatılır. İki ucu birer santim dikiş payı bırakılarak kalem veya tebeşirle işaretlenir. Kazağın mümkünse tam ortası alınır.

İkinci olarak başın uzunluğu ölçülür. Bunun için kafatasının en tepe noktasından alınarak doğru ip ölçümü yapılır. O uzunluk da az önce işaretlenen iki noktanın tam orta noktasından kazağın boynuna doğru uzatılır. Bittiği yerde 1 cm dikiş payı bırakılarak kalemle işaretlenir.

Elde edilen bu üç işaretli noktayı bere oluşturacak şekilde birleştirmek gerekir. Bunun için de en son işaretlenen tepe noktasından kazağın uçlarındaki iki noktaya eğimli iki çizgi çizilir. Oluşan şekil elipsin yarısı olmalıdır ve bereyi andıracak şekilde yapılır.

Makas yardımıyla kazağın iki katı da bu çizgilere bağlı kalınarak kesilir. İki parça önleri içte kalacak şekilde birbirine ters çevrilir ve üst üste konulur.

Daha sonra bu iki parça iğne ve iplik yardımıyla normal dikiş yapılarak birleştirilir.

Elde edilen berenin içi dışına çevrilir ve artık kullanıma hazır bir bere elde edilmiş olur.

İsteğe bağlı olarak berenin ön kısmına veya yan taraflarına aksesuar, kurdele veya boncuklardan oluşan tasarımlar yapıştırılıp dikilebilir.

 

eski-kazaktan-bere-yapimi_646x340.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...