Jump to content

Meşe Ormanında Manastır...


Önerilen Mesajlar

Meşe Ormanında Manastır

 

Meşe Ormanında Manastır ya da Meşe Ağaçları Altındaki Manastır(Almanca: Abtei im Eichwald), Caspar David Friedrich'in yağlı boya tablosu. Tablo 1809-1810 yıllarında Dresden'de çizildi ve ilk defa Deniz Kenarında Keşiş isimli tabloyla birlikte Berlin Akademisi'nin 1810 sergisinde sergilendi. Bu sergide Friedrich'in talebi doğrultusunda Meşe Ormanında Manastır, diğer tablonun altına asılmıştı.

 

Serginin ardından her iki resim Prusya kralı Frederick William III tarafından satın alındı. Bugün iki tablo, Berlin'deki Alte Nationalgalerie'de yan yana asılıdır.

 

İçerik

 

Bazıları bir tabut taşımakta olan ve bir sıra oluşturan keşişler, tablonun ortasındaki yıkıntı hâlindeki Gotik bir manastırın kapısına doğru ilerlemektedir. Yollarını sadece iki mum aydınlatmaktadır. Ön planda karlı zeminin ortasında yeni kazılmış bir mezar görülür. Bunun etrafında, güçlükle seçilen birçok haç vardır. Tablonun bu alt bölümünde ışık yoktur. Sadece yıkıntıların üst bölümü ile yapraksız meşe dalları, batmakta olan güneşin ışıkları altındadır. Gökyüzünde, doğmakta olan hilal görülür.

800px-Kloster_Eldena_im_Mai.jpg

Çizilişi

 

Tabloda resmedilen Eldena Manastırı'nın kalıntıları

 

Tablo, Friedrich'in tartışmalı Tetschen Altarı sayesinde ilk başarısını kazanıp eleştirel tanınırlığa ulaştığı bir dönemde çizildi.

 

Friedrich genelde peyzajlar çiziyordu. Ancak bunları stüdyosunda tasarlayıp çiziyor, bunun için de serbest biçimde çizdiği plein air eskizlerden birkaçının sadece en ilgi çekici özelliklerini birleştirerek yeni kompozisyonlar oluşturuyordu. Meşe Ormanında Manastır tablosu ressamın, birçok başka tabloda da konu edilmiş olan Eldena Manastırı'nın kalıntılarında çizdiği eskizlere dayanıyordu. Tablodaki ağaçlar, hafif değişikliklerle pek çok farklı eserde yer alır.

 

Friedrich tabloyu çizmeye Haziran 1809'da Rügen, Neubrandenburg'a yaptığı seyahatten sonra başlamış olabilir. Berlin Akademisi'ndeki sergiden kısa süre önce, 24 Eylül 181'da Carl Frederick Frommann bir mektubunda bitmek üzere olan tablodaki batan güneşi ve gökyüzündeki ayı anlatmıştır

Tablonun yorumu

 

Eldena Manastırı'nın Friedrich için özel bir önemi olabilir. Çünkü bu manastır Otuz Yıl Savaşı sırasında İsveç birlikleri tarafından yıkılmıştı ve kalıntılar tahkimat inşaatında kullanılmıştı.Tabloda Friedrich, İsveç ordusunun bu hareketleri ile, işgalci Fransız askerlerinin Greifswald'deki kiliseleri kışla olarak kullanmaları arasında bir bağlantı kurmuştur. Buna göre tablodaki cenaze töreni, "Almanya'nın kurtuluş ümitlerinin gömülüşü" anlamına gelir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...