Jump to content

Bilgi Ve Belge Yönetimi Mezunları Ne İş Yapar?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Yazılı veya görsel dokümanların korunmasını sağlayan Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü istenildiği zaman istendiği şekilde ilgili kişilere verilmesini amaçlar. Bölüm, son yıllarda giderek önemli hale gelmeye başlamıştır.

 

 

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü'nde alınan başlıca dersler kütüphanecilik, belge bilim, kataloglama, sınıflama ve bilgisayar olarak sayılabilir. Bölümde alınan dersler bölüm mezunlarını nitelikli bir arşivci olarak yetiştirmeyi hedefler.

 

 

Bilgi ve Belge Yöneticilerinin Yaptıkları İşler

 

 

Talep edilen bilgiye çeşitli bilgi kaynaklarından ve farklı yöntemleri kullanarak erişmek

Bilgiyi gereksinimler doğrultusunda düzenlemek ve iletmek

Kayıt altına alınmış her tür bilgiyi sağlamak, düzenlemek, depolamak ve iletilmesine yönelik sistem seçmek

 

 

Çalışma Alanları

 

 

Bilgi ve belge yöneticileri genel olarak arşivi bulunan tüm kurumlarda çalışabilirler. Devlet Arşiv Genel Müdürlüğü, Cumhuriyet Dönemi Arşivi, çeşitli basın yayın organlarının arşivleri, üniversite kütüphaneleri, şehir kütüphaneleri, Kültür Bakanlığı Araştırma Merkezi, dokümantasyon merkezleri, bilgi ve belge hizmeti sektöründe çalışan özel veya kamu kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarında çalışabilirler.

 

 

Uluslararası Firmalar: Bilgi ve belge yöneticileri ikinci bir dil bilmeleri durumunda özellikle uluslararası faaliyet gösteren firmalarda ve kurumlarda daha rahat iş bulabilir. Faaliyet alanı ne olursa olsun kamu ve özel kurumu arşiv tutar ve tutulan arşivin etkili ve düzenli şekilde tutulması, ihtiyaç halinde bilgiye ulaşılması gibi işler mesleki eğitim görmüş bilgi ve belge yöneticileri tarafından profesyonel bir şekilde yerine getirilebilir. Ancak yabancı dil, bu kurumlarda çalışmak için oldukça önemlidir.

 

 

Bilgisayar Yazılım Şirketleri: Bilgi ve Belge Yönetimi öğrencilerinin mezun olduktan sonra kolay iş bulmak için dikkat etmesi gereken en önemli nokta yabancı dil öğrenmek ve arşivcilik, kütüphanecilik yazılımlarının yanında çok iyi bilgisayar becerisine sahip olmaktır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın ya da özel sertifikalandırma firmalarının bilgisayar kurslarına katılmak ve sertifika almak iş bulmayı kolaylaştırır.

 

 

Her bölümde olduğu gibi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü öğrencileri eğitim hayatlarında kendilerini mümkün olduğunca geliştirmeli, özellikle yabancı dil ve bilgisayar kullanımı konularında sertifikalara sahip olmalıdırlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...