Jump to content

Ay Başak Burcundayken


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Ay Başak burcundan geçerken tüm canlılara bu burcun özelliklerini yansıtır. Bu nedenle bu süre boyunca hepimiz kısmen Başak burcu gibi davranırız.

 

 

Ay Başak burcundayken daha zekice davranırız. Diğer günlerden daha metodik, daha hesaplı, daha kurnaz, daha eleştirel, düşünceler ortaya çıkar. Başak burcunun etkisi ile daha detaycı ve daha çalışkan oluruz.

 

 

Hem aile içi hem sosyal hem de ikili ilişkilerimizde daha mesafeli bir enerji hakimdir. Aslında bu mesafe bizim için faydalı olacaktır. Çünkü güçlü eleştirel tavrımızın farkına varmadan ilişkilerimize zarar verebiliriz. Bu nedenle Ay’ın Başak burcunda olduğu günleri kendimize ayırmamız daha doğru olabilir.

 

 

Ailemizden, dostlarımızdan, iş arkadaşlarımızdan ya da patronumuzdan bir şey talep edeceksek Başak burcu etkisinin sona ermesini beklemek yerinde bir tercih olur. Ay’ın başak burcunda olduğu günler sorunların çözümünü zorlaştırabilir. Bunu aklımızda tutarak çözüm için bu günlerde hareket etmemek menfaatimize olur.

 

 

 

 

Başak burcu metabolizmamızı, sinir sitemimizi, sindirim istemimizi, pankreasımızı, dalağımızı, apandistimizi, karın/göbek bölgemizi ve bağırsaklarımızı yönetir. Ayrıca kan dolaşımımızı da etkiler. Ay Başak burcundayken bu organlarımız daha hassas olur. Daha fazla çalışır ve daha fazla yorulur. Bunların etkisiyle rahatsızlıklara ve hastalıklara daha açık olur.

 

 

 

 

Bu dönemde stresten uzak kalmalı, uzun ve yorucu koşulardan uzak durmalı, kabızlığa sebep olan gıdalardan uzak durmalıyız. Sindirim sistemimizi zorlayacak ağır ve yağlı yiyecekleri tercih etmemeliyiz. Aslında beslenmemizi biraz kısıtlayarak 2-3 günlük mini bir diyet uygulamak ya da oruç tutmak sindirim sistemimiz için çok rahatlatıcı olacaktır.

 

 

Bu günler bu organların ameliyatı için riskli olabilir. Fakat diğer tüm tedaviler için büyük destek sağlar. Bu desteği en güzel biçimde değerlendirmek için tedavimizi bu günlere çekebiliriz. Ayrıca bu organlara iyi gelen yiyecek ve içecekleri beslenmemize dahil etmemiz gerekir. Örneğin kabızlığı önleyen lifli gıdaları.

 

 

Başak burcu günleri tuz ve mineralleri temsil eder ve emilimlerini arttırır. Bedenimiz tuzu ve mineralleri iki kat algılar.

 

 

 

 

Düzenleyici ve yapıcı-onarıcı roller üstlenen bu mineraller sağlığımız ve güzelliğimiz için son derece önemlidir. Eksikliğinde ciddi sağlık sorunları, halsizlik, yorgunluk, cilt ve saç problemleri (zayıflık, matlaşma, dökülme, saç beyazlaması, uzamanın yavaşlaması vb.)yaşamaya başlarız. Mineraller üzerinde büyük etkisi olan Başak günlerinde mineral alımına önem verilmesi bozulan hücrelerin yeniden onarılmasını sağlayarak birçok problemi ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Minerallerin vitaminlerle birlikte çalışarak vitaminlerin ve diğer maddelerin etkisini arttırdığını ve yine mineral grubunun vücut tarafından üretilemediğini, sadece beslenme yoluyla alınabildiğini sürekli hatırlamakta fayda var.

 

 

Sporcuysanız, egzersiz yapıyorsanız, anne adayı ya da emziren anneyseniz, gelişim çağında bir çocuğunuz varsa, sürekli yorgun ve halsiz hissediyorsanız, cildinizin ve saçlarınızın durumu iyi değilse Ay’ın Başak burcunda olduğu bu günleri çok iyi değerlendirmeli ve mutlaka mineral içeren gıdalara yönelmelisiniz.

 

mineraller.jpg

 

Dikkat etmemiz gereken diğer konu ise tuz tüketimidir. Ay Başak burcunda iken tuzun etkisi iki kat olacaktır. Bu konuda en dikkatli olması gerek grup tansiyon hastalarıdır.

 

 

Ödem ve selülit rahatsızlığı olanlar da özellikle bu günlerde tuzdan uzak durmalıdır. Vücutta su tutulmasına neden olan tuz, ödem ve selülit oluşumunu tetikleyecektir. Hem tansiyon hastalarının hem de ödem ve selülit rahatsızlığı olanların bu günler de bol miktarda su içmeleri vücuttaki tuz oranını azaltacaktır. Ayrıca bol su, daha fazla idrar çıkmayı sağlayarak vücuttan tuz atımına yardımcı olacaktır.

 

 

Başak burcunun temsil ettiği organlar için bu günlerde tüketilmesinde fayda olan yiyecek ve içeceklere de göz atalım:

 

 

Sindirim sistemi ve bağırsak sağlığı için önemli olan ananas, elma, armut, çilek, incir, yaban mersini, erik, üzüm, bal kabağı, havuç, lahana, bezelye, turp, pırasa, kereviz, soğan, rezene vb.

 

 

Tansiyon hastaları için önemli olan elma, muz, soğan, sarımsak, su…

 

 

Stresi azaltan, daha mutlu hissetmemizi sağlayan kayısı, şeftali, erik, üzüm, yaban mersini vb. meyveler ile; mısır, brokoli, pazı, soya gibi sebzeler; lavanta, papatya, rezene gibi çaylar.

 

 

Sindirim sistemini arındıran ısırgan çayı.

 

 

Öğrenciler ve dikkat gerektiren işerde çalışanlar için çok önemli olan konsantrasyonu arttıran limon, portakal, hurma, incir, mısır, biber, soya, kabak.

 

 

Mineraller içeren yumurta, kırmızı et, tavuk, sakatatlar, yumurta, süt ve süt ürünleri, sebzeler, bezelye, soya fasulyesi, baklagiller, buğday, ceviz, badem, fıstık, kabak çekirdeği, pekmez, bal, kuru meyveler...

 

 

Başak burcu aynı zamanda şifacılıkla ilişkilendirilir. Bu yönüyle genel sağlığımıza yani tüm bedenin tedavisi için destek verir. Dolayısıyla bağışıklık sistemimizi güçlendiren her türlü gıda da bu günlerde tüketilmelidir… Örneğin soğan, sarımsak, kuşburnu, limon, portakal, greyfurt.

 

 

Günde 5 dakika gibi kısacık bir zaman ayırarak yapacağınız Tibet egzersizlerinin de bu konuda büyük büyük etkisi olacaktır.

 

 

Mineraller de proteinler ve vitaminler gibi önce hayati önem taşıyan organlarımız tarafından kullanılır. Arta kalanı ise tırnaklarımız, cildimiz ve saçlarımız tarafından kullanılır. Bu nedenle mineral eksikliğine izin vermemek gerekir. Minerallerin eksikliği durumunda solgun, kuru, kırışık, mat bir cilt; kolay kırılan, lekeli, mat ve sağlıksız tırnaklar; ince, zayıf, kolay kırılan, mat, güçsüz, dökülen ve uzamayan saçlar kaçınılmazdır. Dıştan uyguladığınız en pahalı ürünlerden ya da en iyi doğal bakımlardan en etkili zamanlarda uygulamanıza rağmen istediğiniz sonucu alamıyorsanız beslenmenizi yeniden gözden geçirmenizi şiddetle öneririm.

 

 

Ay’ın, Başak burcunun etkilerini bizlere yansıttığı bu günler de, bu özelliklere göre seçilmiş bakımların uygulanması çok önemlidir. Bu nedenle uyguladığımız maskelerin de mineral içermesi gerekir.

 

 

Başak günlerinde yoğun etki sağlayan kürler ve maskeler şunlardır:

 

 

Maya maskesi: İçerdiği yüksek miktardaki protein, vitaminler ve mineraller sebebiyle saç köklerini besleyerek dökülmeyi durdurur/önler; saç tellerini kökten uza onararak sağlıklı, güçlü ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar; aynı etkilerle saçın normalden çok daha hızlı uzamasını sağlar.

 

 

Bu günler maya maskesi sadece saçlara değil yüze uygulandığında da etkili sonuçlar verir. Başak burcu günlerinde saç köklerini hedef alan bu maske çok doğru bir seçim olacaktır. Büyüyen ay fazındaki Başak günlerine nazaran küçülen ay fazındaki Başak günlerinde saç köklerindeki etki çok daha güçlü olacaktır.

 

 

Karanfil Kürü: Saç dökülmesine karşı son derece etkili bir kür olan karanfil kürü düzenli kullanımda hızla sonuç verir ve yeni saç oluşumunu sağlar. Saç köklerini güçlendirdiğinden saçın hızlı uzamasına da yardımcı olur. Çocukların saçlarının gürleştirilmesinde de aynı şekilde etkilidir. Ay’ın Başak burcunda olduğu bu günlerde saç kökleri önem kazandığından etki artmaktadır. Küçülen ay fazındaki Başak burcu ise saç köklerinde mükemmel sonuçlar verecektir.

 

 

Sığır İliği Maskesi: Saç köklerini besleyen sığır iliği yeni saç oluşumunu sağlarken aynı zamanda işlem görmüş ve yıpranmış saçları kökten uca onararak pürüzsüz, sağlıklı, güçlü ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar. Bu yönü ile saçların normalden daha hızlı uzamasını da sağlar. Amacınız sadece saç dökülmesini durdurmak ve yeni saç oluşumunu sağlamaksa küçülen ay fazındaki Başak burcunun etkisi çok daha yüksek olacaktır.

 

 

Saç uzatma kürleri olarak ün yapmış ve direkt bu amaçla kullanılan Sinameki Kürü, Siyah Turp Kürü ve Havuç Kürlerini zorunlu olmadıkça Ay Başak burcunda iken uygulanmasına gerek yoktur. Fakat bunlar arasından Havuç kürünü içerdiği vitamin ve minerallerden dolayı saç köklerini beslemek amacıyla bu günlerde uygulanabilir.

 

 

No Poo: Şampuansız şaç yıkama yöntemi olan no poo saç köklerini kimyasalların zararlı etkilerinden arındırarak saçın ve saç derisinin yenilenmesini sağlar. Hücrelerin sağlıklı ve işler hale gelmesini sağlayan bu yöntem bu yönüyle beyaz saçların eski rengine dönmesine de yardımcı olabilir. Ayrıca derin bir temizlik sağlaması sebebiyle saç köklerinin oksijen alımını arttıracak ve bu da saçların daha sağlıklı ve hızlı uzamasına yardımcı olacaktır. Daha faydalı olması için tüm zamanlarda düzenli olarak şampuan yerine kullanabileceğiniz bu yöntemi bu şekilde yapamıyorsanız saç kökleri ve saç derisi için önemli olan günlerde bir maske gibi de kullanabilirsiniz. Ay’ın Başak burcunda olduğu günler bu uygulama için uygundur. Küçülen ay fazına rastlayan Başak burcu günleri ise daha uygundur.

 

 

 

 

Başak burcu günleri saç boylarından ziyade kökleriyle daha ilişkili olduğundan ve kimyasalların saç köklerine olan zararını arttıracağından saç boyama için kullanılmamasında fayda var. Fakat doğal ve zararsız saç boyası olan kına, saç köklerini beslemek amacıyla uygulanabilir.

 

 

Yılın belli dönemlerinde Başak Burcu günleri epilasyonda mükemmel sonuçlar verir.

 

 

 

 

Bunların dışında Ay Başak burcundayken:

 

 

-Sessiz ortamlarda bulunmak ve kendimizle kalmak daha faydalıdır.

 

 

-Hem bedenimize hem ruhumuza iyi gelecek egzersizler, meditasyon, yoga vb. aktiviteler için en güzel günlerdendir.

 

 

-Kişisel gelişimi destekleyen tüm çalışmalar için uygundur.

 

 

-Detaylı düşünmemiz gereken konulara ya da detaylı çalışmalara zaman ayırmamız işimizi kolaylaştırır.

 

 

-Temizlik ve ev işleri yapmak için pek uygun değildir.

 

 

-Ekme, budama, bakım, haşerelerle mücadele vb. gibi bahçe işleri için son derece elverişlidir.

 

 

-Soğan, sarımsak, turp, havuç, patates, kereviz, şalgam, pancar, yer elması gibi toprağın altında yetişen sebze ve meyveleri toplamak çok iyidir. (özellikle küçülen ay fazındaki Başak burcunda-bütün şifa bitkinin kökünde toplandığı için)

 

 

- Konserve hazırlamak için uygun değildir, küflenebilir.

 

 

-Kök bitkilerin ekilmesi çok iyidir. (özellikle küçülen ay fazındaki başak burcunda)

 

 

-Başak günlerinde hava genellikle serin ya da soğuk olduğundan dışarı çıkarken tedbir almak iyi olur.

 

 

-Finansal planlamalar için uygundur.

 

 

-Dikkat ve detaylı çalışma gerektiren işler ya da toplantılar için en verimli günlerdir.

 

 

En yüksek faydayı görmeniz dileğiyle…

 

 

 

ALINTIDIR

 

Tüm burçlar Başak Burcu etkisinde. 26 Ocak 2016 saat 05.45’ten 28 Ocak 2016 saat 16.59’a kadar Ay Başak Burcunda küçülecek.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...