Jump to content

Kepekle Savaşta Etkili ve Kolay İpuçları...


Renan

Önerilen Mesajlar

Kepekle Savaşta Etkili ve Kolay İpuçları

 

aloe-kepek.jpg

 

Kepek! Bundan daha can sıkıcı bir şey daha olabilir mi? Bu küçük işkence saçınızın güzelliğini yok eder ve omuzlarınızı gözle görülen ve can sıkan küçük beyaz kalıntılarla doldurur.

Hoşunuza gitmiyor, estetik olarak göze hoş gelmiyor veya sağlıklı da değil. Peki, o zaman kurtulmak için ne yapabilirsiniz? Yapacağınız ilk iş kafatasınıza uyguladığınız sayısız kimyasal ürünü kullanmanın yardımcı olmanın aksine durumu daha da vahim bir hale getirdiğini kabul etmek olmalıdır. Size mümkün olduğunca agresif olmayan doğal adımlar atmanızı öneriyoruz. Dermatoloğunuzun tavsiyesini alabilirsiniz, ancak aşağıda vereceğimiz ve herkes tarafından kolaylıkla uygulanabilecek basit ipuçları da kepekle doğal yollarla savaşmanıza yardımcı olacak. Bir denemek ister misiniz?

 

1. Aloe Vera ve Limon ile Kepek Tedavisi

 

Aloe-vera.jpg

 

Bu basit tedavi en etkililerdendir. Ancak unutmayın, kepeğin kafatasından tamamen yok olması için bu tedaviyi düzenli olarak uygulamalısınız. O zaman aloe vera ve limonun size nasıl yardımcı olacağına birlikte bakalım:

 

 • Aloe vera kepek sorununa birebir; antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Bunun için bir yemek kaşığı aloe vera, diğer bir deyişle, bitkinin içindeki şeffaf macunu kullanmalısınız. 20 gram yeterli olacaktır.
 • Hazırsa, kuru saçınıza masaj yapmaya başlayın. Aloe verayı kafatasınıza sürmeye çalışın, böylece tüm kafanız jelle nemlenmiş olur.
 • Biraz sabırlı olun ve jeli 15 dakika boyunca kafanızda bekletin.
 • Ardından saçınızı normal bir şampuanla yıkayın.
 • Duruladıktan sonra bir diğer masajımız için bir adet limonu sıkarak elde ettiğiniz suyu kullanın. Peki neden limon suyu? Çünkü limon suyu kepeklerin görünümünü düzenler ve bu bölgedeki kafa deriniz için oldukça faydalıdır. Bu nazik masajı yaptıktan ve limon suyu deriye iyice nüfuz ettikten sonra ılık suyla saçınızı durulayın. Hiçbir zaman sıcak su kullanmayın, çünkü sıcak su saçınıza çok zarar verir!

2. Avokado ve Biberiye Çayı ile Kepek Tedavisi

 

%C5%9Fampuan.jpg

Evinizde avokado var mı? Varsa harika, çünkü kepeklerden kurtulmak için son derece ektili bir tedavi hazırlamaya sadece bir adım kaldı: iki adet biberiye dalı. Avokado çok etkili bir nemlendirici olup kafatası sağlığınız için esans yağı deposudur.

Biberiye ile birleşince bakterilerden kurtulmak, iltihabı azaltmak ve aşırı kepek üretimine yol açan “Malasseiza” isimli maya üretimini düzenlemek için ideal bir tedavi uygulayacaksınız. Sadece şu basit adımları izlemeniz yeterli:

 

 • Yarım avokadoyu alın. Bir kasenin içine koyun ve kaşık yardımıyla ince bir macun kıvamına getirin.
 • Biberiye çayını yapın. 200 ml suyu kaynatıp içine iki dal biberiye ekleyin. Su kaynadığında biraz bekletip avokado kremiyle karıştırın.
 • İyice karışmış bir krem kıvamına gelene kadar karıştırın.
 • Şimdi karışımı kuru saçınıza uygulayın. 15 dakikalık bir masajla tedaviyi kafatasınızda bir süre bekletin.
 • Ardından, ılık suyla durulayın ve saçınızı normal şampuan ve saç kreminizle yıkayın.

 

 

 

3. Karbonatla Kepek Tedavisi

 

%C5%9Fampuan1.jpg

Karbonatın birçok faydasını zaten hepimiz biliyoruz. Bu her zaman evinizde olması gereken ve hatta kepek üretimini düzenlemek gibi birçok önemli faydası olan çok temel bir üründür. Bu örnekte haftada bir defa olmak üzere karbonat bazlı bir tedavi hazırlayacağız. Karbonat saçları kurutabildiğinden çok aşırıya kaçmamakta fayda var.

 

 • Saçınızı ılık suyla ıslatın.
 • Şimdi bir bardak suyun içine bir yemek kaşığı kadar karbonat (20 gram) ekleyin. İyice karıştırın ve ardından saçınıza yavaş yavaş ekleyin.
 • Karbonatın kafatasınıza iyice nüfus etmesi için bir masaj daha yapın. Çok kolay!
 • Şimdi saçlarınızı her zamanki gibi durulayın ve iyi bir saç kremi ile yıkayın. Bu tedaviyi düzenli olarak uygularsanız bir ayda kepeklerinize veda edebilirsiniz.

4. Beyaz Sirke ve Nane Çayı ile Kepek Tedavisi

 

nane-1.jpg

Harika, basit ve etkili bir tedavi. Nane cildinizde yaşayan veya bu örnekte kafatasınıza yerleşmiş her türlü bakteri ve mantarla savaşmakta birebir başka bir şifalı bitkidir.Beyaz sirkeyle bir araya geldiğinde kepek sorununuzda çok kısa bir sürede kurtulmuş olacaksınız.

 

 • İlk yapmanız gereken bir bardak su içinde bir yemek kaşığı kadar beyaz sirkeyi (20 mL) seyreltmek.
 • Şimdi suyu ısıtın ve içine 5 adet nane yaprağı ekleyin. Bir çay yapın ve bekletin.
 • Ilındığında ıslak saçınıza tıpkı yukarıdaki seçeneklerdeki gibi masaj yaparak uygulayın.
 • Saçınıza iyice nüfuz ettikten sonra, normal bir şekilde saçınızı yıkayın. Çok basit, değil mi?

Kepekle savaşmak için tedavinizi kendiniz seçebilirsiniz. İçlerinden en hoşunuza giden ya da en kolayınıza gelen tedaviyi seçerek saçınızı gün aşırı yıkamak en iyisi olacaktır. Ama unutmayın, istikrarlı olmak çok önemli.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
 • Yeni Oluştur...