Jump to content

Sağlıkta Geleceğin Meslekleri.


denmeh1

Önerilen Mesajlar

Biyoenformatik uzmanı: Bilim ve istatistikler tutkunları için ideal bir meslek. Nüfus biyolojisi, genetik ve eczacılık gibi biyoloji alanlarındaki verileri toplar ve analiz eder. Bu analizler karmaşık bilgisayar yazılımı ve internet aracılığıyla biyoenformatik uzmanı tarafından dinamik simülasyonlar ve matematik modelleriyle geliştirilir. Hatta bu uzmanlar ileride 3 boyutlu DNA modelleri bile geliştirebilir.

 

 

Dondurarak saklama uzmanı: Bu konunun uzmanları önümüzdeki yıllarda organları ve dokuları da dondurup saklayıp daha sonra kullanıma hazır hale getirebilecek. Günümüzde embriyoların dondurulup tüp bebek için kullanılmasında bu uzmanlar görev yapıyor. Bilim adamları henüz mümkün olmasa da ileride daha karmaşık dokuları ve organları dondurup gerektiğinde kullanıma hazır hale getirmeyi umuyor.

 

 

Özel implant organ tasarımcısı: Nakil olmak için birçok insan böbrek, karaciğer, kalp gibi organ bekliyor. Nakil olanlar bile aldıkları organları 1 yıl ya da 3 yıl içinde kaybedebiliyor. Bunun en büyük nedeni vücudun organı kabul etmemesidir. Bilim adamları ileride sizin hücrelerinizi kullanarak organları vücudunuza göre organlar kullanmayı umuyor. Bu organlar uzun süre organ nakli bekleyenlerin sayısını azaltacak ve vücudun reddetme riskiyle de mücadele edecek.

 

 

Yaşam sonu terapisti: Bu uzmanlar yaşlı kişinin ailesiyle işbirliği halinde çalışıyor ve yaşlı kişinin psikolojik her türlü sıkıntısında yardımcı oluyor.

 

 

Genetik rehberi: Doktorlar ve diğer sağlık profesyonelleriyle birlikte çalışarak kalıtımsal durumları, hastayı ve ailesini etkileyen genetik ve doğumsal kusurlar konusunda hastalara yardımcı oluyor. Örneğin, doğacak çocuğunuzun genetik testlerini yapıp bir hastalığı olup olmadığını söylüyor, varsa bu konuda size yardım ediyor.

 

 

Sağlık profesörü: Bu kişi dondurarak saklama ile biyoenfomatik uzmanlarının yanı sıra eczacılara, hemşirelere, doktorlara, diş hekimlerine eğitim verecek. Sağlık sektörü çok hızlı değişen ve gelişen bir alan. Bu nedenle bu profesörler bu alandaki tüm yenilikliklere vakıf olacak. Hatta bazen kendisi araştırmalar geliştirecek. Bu iş kolunun önümüzdeki 10 yıl içinde yüzde 36,1 artış göstermesi bekleniyor.

 

 

Sağlık bakımı mühendisi: Sürekli bakım gerektiren bir hastanız varsa, sağlık bakımı mühendisi karmaşık tıbbi sistemler ile hastayla ilgili soruların cevaplanmasında size rehberlik edecek. Şu anki mevcut sağlık mühendisleri deneyimli hemşirelerdir. Fakat gelecekte bu meslek sağlık hizmetleri ve sosyal işler konusunda uzman olmayı gerektirecek.

 

 

Tıbbi yazıcı: Elektronik sağlık kayıtları doktorlar için büyük bir zaman tasarrufu gibi görünür. Hasta ziyaretlerinde not tutmazlar. Ancak doktorlar bilgisayar sistemine daha detaylı bilgi girmeleri gerektiğinde bu kayıtlar zamanı tüketir. Burada tıbbi yazıcılar devreye giriyor. Bu kişiler hastaların tıbbi bilgilerini sisteme giriyor, randevularda bilgileri hazır olarak çıkarıp doktora sunuyor. Bu işkolu için en az lise diploması, hızlı yazma ve bilgisayar kullanma becerisi ile tıbbi terminoloji konusunda deneyim gerekiyor.

 

 

Tıbbi robotbilim uzmanı: Son zamanlarda popüler olan ameliyat robotları doktorlar tarafından idare edilir, kullanılır. Fakat bunu yapan tıbbi robotbilim uzmanıdır. Bunlar sağlık profesyonelleri tarafından ameliyatlarda ya da hastalığın teşhisinde kullanılabilen sayısız akıllı alet geliştirir. Ayrıca bu kişiler zihinle kontrol edilen protez kol gibi cihazları da geliştirebiliyorlar.

 

 

Telecerrah: Bu cerrahlar uzaktan robot kollarla hastalarını ameliyat eder. Bu bilgisayar yardımlı ameliyata benzemez, cerrahlar hastadan birkaç metre ileride bir bilgisayar denetim masasından ameliyatı yönetir ve gerçek zamanlı olarak ne yaptıklarını görebilir. Bu cerrahların hastaları başka bir hastanesinde, başka bir şehirde ve hatta başka bir ülkede olabilir. Dünyada ilk kez 2001 yılında Fransa’daki bir hasta üzerinde New York’taki cerrahlar hastanın safra kesesi operasyonu yaptı. Henüz telecerrahlık yaygın olmamasına rağmen ileride bu cerrahların işi çok önemli olacak. Telecerrahlar savaş alanlarındaki yaralı askerleri veya uzayda bulunan astronotları tedavi edebilecekler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...