Jump to content

'Aşırı Kilolarınızın Yarısını 3 Ayda Verin'...


Renan

Önerilen Mesajlar

'Aşırı kilolarınızın yarısını 3 ayda verin'

 

1453975027239.jpg

Obezite ameliyatları gerçekleştiren Genel Cerrahi Uzmanı Doç.Dr. Serdar Kaçar, obez hastaların tüp mideameliyatlarının ardından vermesi gereken kiloların yüzde 50'sini ilk üç ayda, yüzde 80'ini ise bir yıl içerisinde verdiklerini söyledi.

 

İzmir Özel Gazi Hastanesi Obezite Birimi Sorumlusu Doç. Dr. Serdar Kaçar, tüp mide ameliyatları ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı. Tüp mide ameliyatlarının bir çözüm değil, yardımcı yöntem olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Kaçar, "Biz cerrahi işlemle yardım ediyoruz ama asıl iş hastaya kalıyor" diye konuştu.

 

"ACIKMAYI ORTADAN KALDIRIYORUZ"

 

Midede acıkmaya neden olan bölgeye uygulanan cerrahi operasyonla midenin Ghreline adı verilen hormonu salgılayan bölümünü ortadan kaldırdıklarını dile getiren Doç. Dr. Kaçar, "Midenin ortadan kaldırdığımız bu bölümü yenilenmez. Bu bölümde oluşan acıkma duygusunu ortadan kaldırıyoruz. Böylece hem mide küçülüyor hem de acıkma duygusu ortadan kalkıyor. Ancak can istemesi beyinde oluşan bir şeydir. Bunu ortadan kaldıramıyoruz. 'Sinirleniyorum, yemek yiyorum' derseniz, bunun açlık hormonuyla bir alakası yok" diye konuştu.

 

"MİDENİN YÜZDE 80'İ ÇIKARTILIYOR"

 

Ameliyatla midenin yüzde 80'inin çıkarıldığını anlatan Doç. Dr. Kaçar, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Biz, midenin yüzde 80'ini çıkarıyoruz. 100 birim mide 20 birime düşüyor. 1 sene içerisinde büyüyor ve 40 birime kadar genişliyor. Dolayısıyla 6 ay, 1 sene sonra kişi vücuttaki depoyu kullanıp bitirdikten sonra kendisine yetecek günlük kaloriyi ağızdan alacak duruma geliyor. O süre zarfında depolamış yağlar görev yapıyor. Bu mantıkla az yiyerek yaşanır ancak bu az yemeyi dengesiz yapar, uzatır ve abartırsak, vücuda zarar verir. Kişi, verilmesi gereken kilonun yüzde 40'ını ilk 3 ayda veriyor."

 

"KAS, KEMİK ERİMEZ"

 

Mide küçültme ameliyatları sonrası ile ilgili en çok merak edilen sorulardan birinin de, 'Bu kadar az yiyerek yaşanır mı?' sorusu olduğuna değinen Doç.Dr. Kaçar, "Evet, yaşanır. Özellikle obezite ameliyatı olan hastalar, ilk 15 günde günde 300-400 kalori anca alıyorlar. Günlük gereksinimlerine yetecek bin- bin 200 kaloriyi ise, 6-7'nci aydan sonra almaya başlıyorlar. Örnek vermek gerekirse, vücudundan 70 kilo yağ çıkan kişinin 20 kiloluk yağı, vücudunda kalması gereken yağdır. Kalan 50 kilosu ise fazladır. 1 gram yağ 9 kalori hesabıyla; 50 kilo 450 bin kalori fazladan yağ yapıyor. Vücut analizi ile bu oran belirlenir. Bu yağlar, kişinin deposudur ve bu süreçte kişi depodan harcar. Ancak, kası, kemiği erimez. Doğru beslenmezse elbette ki kasları da erir. Bu etapta hasta kontrolü çok önemlidir. Az yiyerek yaşamanın mantığı da budur. Günde 250-300 kalori alan hastanın ameliyattan sonra vücudundaki kalori ona yetiyor" dedi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...