Jump to content

Evde Pul Biber Nasıl Yapılır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Yapılan her yemeğe lezzet katan pul biber, mutfalarda en sık tercih edilen baharatlardan biridir. Pişirilecek yemek türüne ya da kişinin zevkine göre tatlı ve acı türleri kullanılabilir. Çoğunlukla hazır satın alınan bu baharatı dikkat gerektiren bazı aşamaları olsa da evde hazırlamak mümkündür. Önemli olan hazırlık aşamasındaki püf noktalara dikkat etmektir.

 

 

Malzemeler

 

 

Acı ya da tatlı biber

Kalın iplik

İğne

Mutfak robotu

Zeytinyağı

Tuz

 

Hazırlanışı

 

 

1 kilo biber bol su ile yıkanır. Kullanılacak biberler acı ise eldiven kullanılmalıdır. Hazırlanacak olan pul biberin çok acı olması istenmiyorsa acı ve tatlı biber karıştırılabilir. Daha sonra iğneye kalın iplik geçirilir. Biberler saplarından delinerek tek tek ipe dizilir. Hazırlanan biber dizileri bol güneş alan bir yere asılır. Burada biberlerin birbirine değmemesine dikkat etmek gerekir. Kuru bir bez üzerine dizilerek de güneş alan bir yerde kurutulabilir. Sıcak ve kuru bir ortamda biberlerin kuruması bir hafta sürer.

 

 

Tamamen kuruyan biberler ipten çıkartılır ve aralarında küflenmiş olanlar varsa ayıklanır. Tepe kısımları ayrılır. Çekirdekler isteğe göre ayıklanabilir. Birkaç parça halinde mutfak robotuna atılır ve çekilir. Biberlerin tamamının aynı büyüklükte çekilmesi için mutfak robotunun içerisine hepsi aynı anda konulmalı ve arada kontrol edilmelidir.

 

 

Biberleri kurutmanın diğer bir yöntemi de fırınlama işlemidir. Kurutma için en sağlıklı yöntem hızla su kaybederek kurutan fırınlama yöntemidir. Bunun için 60-70 derece önceden ısıtılmış turbo fırın kullanılmalıdır. Hazırlanan biberler yağlı kâğıt yayılmış bir fırın tepsisinin üzerine konulur ve fırına verilir. Biberlerin tam anlamıyla kuruması yaklaşık 5-6 saati alır. Eğer kullanılacak fırının fanlı pişirme özelliği yoksa 100 derecede kapağı hafif aralık bırakılarak kurutulabilir.

 

 

Hazırlanan pul biber, böceklenmeye ve küflenmeye karşı daha korunaklı hale getirilmelidir. Bunun için 1 kilo bibere 1-2 yemek kaşığı kadar zeytinyağı ve bir tutam tuz ilave edilir. Ardından yaklaşık 2 gün güneşli ve kuru bir ortamda bekletilir. Bu işlem sonucu pul biberler daha dayanıklı hale gelir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Kara Büyü Hangi Amaçlarla Yapılır?

   -Kara büyü birbirini seven iki insana yaptırılabilir ya da karı kocanın boşanması için de yaptırılmaktadır.   -Bazı kimseler kara büyüyü dil bağlamak amacıyla yaptırmaktadır. Burada kara büyü yapılan kişi yaptıran kişiye karşı suskunlaşması ve onun önünde konuşamaması amaçlanmaktadır.   -Kara büyü yaptırılan diğer bir olay ise erkeğin kudretini bağlamaktır. Bunu da genellikle bir erkeğin gerdeğe girdiğinde erkeklik kudretini kullanamaması ya da eşini aldatan erkeklerin diğer kadınlar

   , Yer: Büyü

  • Soru: Niyet ve Dilek Defteri Nasıl Yazılır?

   Merhaba, niyetlerimizi ve dileklerimizi yazacağımız defter nasıl olmalı, ne tür cümleler yazılmalı, her gün bunu tekrar etmelimiyiz vs vs .. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi !!   Bu konulara yeni merak sarmış biri olarak bunun tüm inceliklerini öğrenmek adına destek almak istiyorum 😊

   , Yer: Sorular

  • Annem kilisede mum yaktı negatif etkisini yaşadık nasıl bozabiliriz

   Bundan yıllar önce küçük bir şehirde yaşıyorduk, mutsuz değildik, iyi kötü yaşayıp gidiyorduk. Annem İstanbul'a gelmeyi çok istiyordu, orada evimiz de vardı, babamı da ikna etmişti ama tayinini Istanbul'a çıkaramıyordu. Birinin tavsiyesiyle adaların birinde bir kilisede mum yakıp İstanbul'a gelmeyi dilemiş. O kilisede mum yakıp dua eden herkesin dileğinin gerçek olduğunu duymuş. İstanbul'a geldik. Ama İstanbul'da hayatımız çok kötü gitti. Etrafımızdaki herkes okul hayatında iş hayatında normal y

   , Yer: Gizli İlim Uygulamaları

  • Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?..

   Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İstiridye mantarı nedir? Bilimsel ismi “Pleurotus ostreatus” olan ve kavak mantarı olarak da bilinen bu lezzetli mantar türü, ilk olarak Almanya’da I. Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekildi. O tarihten itibaren istiridye mantarına gösterilen ilgi artmış, lezzeti ve görüntüsüyle dünya çapında ticari bir besin olarak kendisini kabul ettirdi. Japon, Kore ve Çin mutfaklarında hatırı sayılır bir

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

×
×
 • Yeni Oluştur...