Jump to content

Atatürk Adıyla Karşılaşabileceğiniz Yerler


frezya

Önerilen Mesajlar

Atatürk adıyla karşılaşabileceğiniz yerler

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün adını dünyanın 45 farklı yerinde görebilirsiniz! Bunlardan bazılarını sizler için derledik

80714.jpg?v=1.0.0

Ocak 31, 2016

85.jpg

HAVANA-KÜBA

Geçtiğimiz hafta kaybettiğimiz ünlü işadamı Mustafa Koç’un Instagram’da son paylaştığı fotoğraf, Havana’da bulunan Atatürk büstü önünde çekilmişti.

Küba’da bulunan büstün kaidesinde Türkçe ve İspanyolca olarak “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” yazmakta.

84.jpg

SANTiAGO-ŞiLi

Şili’nin Santiago kentinde yer alan bu anıt Türkiye Cumhuriyeti Meydanı’nda bulunuyor.

Anıtın kaidesinde: “MUSTAFA KEMAL ATATÜRK Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, vatanının sadık ve vefakar hizmetkarı, eşsiz kahraman, i̇nsanlık i̇dealinin canlı örneği… Hayatını Türk Ulusu’na vakfetmiş, ulusuna kendi ruhunun ateşini vermiştir. Anısı, ulusunun ruhunu sönmez bir ateş olarak yaşatmaktadır” yazıyor.

Santiago’da ayrıca TC Büyükelçiliği’nin himaye ettiği Mustafa Kemal Atatürk İlkokulu bulunuyor.

83.jpg

CANBERRA-AVUSTRALYA

Canberra /Avustralya’da bulunan Atatürk Anıtı ve Parkı Atatürk’ün adının geçtiği en ünlü yerlerden. Büst üzerindeki yazıda Atatürk’ün “Bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlâtlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlâtlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlâtlarımız olmuşlardır” ünlü mesajı yer alıyor.

82.jpg

BUDAPEŞTE-MACARiSTAN

Kemal Atatürk Sokağı ve Atatürk büstü, Macaristan’ın Budapeşte şehrinde yer alıyor. Büstün kaidesinde Macarca ve Türkçe olarak “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı” yazıyor.

81.jpg

BiTOLA-MAKEDONYA

Atatürk’ün askeri okulundaki anı odası, Bitola/Makedonya’da bulunuyor. Binanın girişinde, “Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin yaratıcısı Mustafa Kemal Atatürk 1899 yılında Askeri İdadi’yi bu kışlada bitirdi” yazıyor.

80.jpg

SELANiK-YUNANiSTAN

Atatürk’ün doğduğu ev Selanik/Yunanistan’da bulunuyor. Üzerindeki tabelada, Yunanca, Türkçe ve Fransızca “Türk milletinin büyük müceddidi ve Balkan ittihadının müzahiri Gazi Mustafa Kemal burada dünyaya gelmiştir” yazıyor. Ev, yolu Selanik’e düşenler için ziyaret edilmesi gereken bir müze.

  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hadi buradaki Atatürk İlkokulu'nun adını sildin. Şili'dekini nasıl sileceksin? Buradaki anıtı kaldırıp yerine çay bardağı koydun diyelim. E Avustralya'daki anıt ne olacak usta? Sen, kanallarına tarihçi diye çıkarttığın saray soytarısı ve adına halk dediğin şeyler hâlâ kime karşı olduğunu çözememiş.

 

Neyse, öğretiriz. Nessun problema. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim köyümün adı:) Mustafa Kemal Paşa köyü:)

Ne kadar büyük bir onur sevgili Matrix Atamızın adını taşıyan köyün var çok mutlu oldum ben kendimi o Mustafa Kemal Paşa köyünün ahalisinden sayıyorum artk.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Belçika'nın Chretta kasabasında bulanan yere verilen isim.2769c315e83348b3bde28840dbcc5385

 

 

Kemal Ataturk Avenue(cadde) - Dhaka, Bangladeş

 

53badea9be3142dea1edc5e95a27a028

 

O kadar çok var ki. Bizde de unutturulmaya çalışılıyor. Heryerden fiziki olarak sildik diyelim yaptıklarını nasıl unutup unutturulabilir ki?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...