Jump to content

En Fazla Yıldırımın Çarptığı Yer - Maracaibo Gölü...


Renan

Önerilen Mesajlar

En Fazla Yıldırımın Çarptığı Yer - Maracaibo Gölü

 

2016-01-01uyur-1248cec19a74549d78.jpg&w=1140

 

“Relmpago del Catatumbo” Catatumbo Yıldırımı’na verilen İspanyolca isimdir. Bu da Kuzey Venezuela’da bulunan Maracaibo Gölü’nde meydana gelen bir fenomendir. Dünya üzerinde yıldırımların en sık çarptığı yerdir. Diğer yıldırım çarpmalarından farklı olmasa da, Catatumbo nehir ağzının bu yıldırımlara sürekli maruz kalması onu benzersiz yapıyor.

 

Venezüella Tarihinde Yıldırımların Önemi:

 

Yıldırım çarpması iki düşman saldırısının önlenmesine yardımcı olmuştur. İlki 1595 yılında İngiliz Sir Francis Drake tarafından yönetilen gemiler bir yıldırım ışığı tarafından aydınlatıldığında, İngilizlerin sürpriz saldırısı başarısız olmuştur. İkincisi ise 1823 yılında Venezüella Savaşı sırasında İspanyol kuvvetleri gizlice sızmaya çalıştığında gerçekleşti.

 

Catatumbo Yıldırım Fırtınaları:

 

Güney Amerika, Kuzey Venezuela’ da bulunan Maracaibo Gölü yıldırımların en çok düştüğü yerdir. Tam olarak Catatumbo Nehri’ nin göl ile buluştuğu nehir ağzıdır. Burada yıldırımlar gün batımından yaklaşık bir saat sonra her gün aynı yerde görülmektedir. Bu yıldırımlar tıpkı diğer yıldırımlar gibidir ancak yıldırımların düştüğü yer ve zamanlaması adeta bir mucizedir.

 

Neden Yıldırımlar En Çok Maracaibo Gölü’ne Düşüyor?

 

Bölge anatomisi nedeniyle gerçekleşen kapalı rüzgar sirkülasyonu Maracaibo Gölü’ne düşen yıldırımların temel sebebidir. Karayip Denizi’ nin rüzgarları göl çevresindeki dağlar arasında sıkışıp kalmaktadır. Ovalardan ısı ve nem taşıyan rüzgarlar And Dağları’ ndan inen soğuk hava ile karışır ve fırtına bulutlarına dönüşürler.

 

Maracaibo Feneri:

 

Catatumbo Yıldırım fenomeni aynı zamanda Maracaibo feneri olarak da bilinmektedir ve yaklaşık 250 mil (402 km) lik bir mesafeden görülebilmektedir. Bir yılda yaklaşık 160 gün Maracaibo Gölü’nde fırtına günleridir. Fırtına bulutlarından bir kütle oluşturan, Catatumbo Yıldırımının ozon tabakasının troposfer tabakasındaki en büyük jeneratör olduğu söyleniyor. Geceleri gökyüzünü aydınlatarak aynı zamanda balıkçılar için bir yol gösterici olmaktadır.

 

Yazar: Tülay Arsoy

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...