Jump to content

Kamp İçin Gerekli Temel Malzemeler


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Doğa özlemini gidermek isteyenler veya alternatif bir tatil düşünenler için kamp yapmak doğru seçenektir. Kamp yaparken temel ve ilkel şartlarda yaşam sağlanır ve buna göre çeşitli malzemeleri temin etmek gerekir.

 

 

Çadır: Kamp yaparken bir anlamda ev görevini üstlenen çadır, birlikte kullanılacak kişi sayısına göre seçilmelidir. Çadırın tente gibi önemli parçalarına dikkat edilmelidir. Ayrıca kampa gitmeden önce yüzey üzerinde yırtık bir bölgenin olup olmadığı da kontrol edilmelidir.

 

 

Mevsime Uygun Uyku Tulumu: Kamp alanının bulunduğu yere ve kampın yapıldığı mevsime göre kışlık-yazlık uyku tulumu seçimi oldukça önemlidir. Çadırın içinde veya dışında kullanılmaya uygun uyku tulumlarında rahat edebilmek için uzun kollu tshirt gibi kıyafetler bulundurulmalıdır.

 

 

Mat: Kampa giden kişiler için çadır ve uyku tulumundan sonra en önemli malzeme mattır. Zemin ile vücut arasında bir çeşit izolasyon sağlayan ve yağmur yağdığında tulumun ıslanmasını engelleyen mat, yürüyüş dinlenmelerinde de kullanılır.

 

 

Güç Bataryası: Taşınabilir güç bataryaları sayesinde telefonlar ve diğer elektronik eşyalar sarj edilebilir. Özellikle uzun süreli kamplarda dış dünyayla iletişim kurabilmek için bir güç kaynağına gerek duyulur. Güç bataryaları sayesinde el fenerleri de sarj edilebilir. Bununla birlikte yedek pil de mutlaka kamp çantasında yer almalıdır.

 

 

Yiyecek Malzemeleri: Kamp yaparken nasıl beslenileceği konusu önemlidir. Çantanın içerisine konulacak olan yiyeceklerin bozulmaması için yeteri kadar besin alımı yapılmalıdır. Yüksek kalori içeren besinler enerji vereceği için tercih edilebilir. Çikolata, kuru meyveler, buğday ekmeği, salam, hazır çorba gibi ürünler pratik olmasından dolayı çantada bulunabilir.

 

 

Kafa Lambası: Kampta gece olduğu zaman kafa lambası, aranılan malzemenin daha rahat bulunmasını sağlar. Bununla birlikte gece veya akşamüstü yürüyüşlerinde de yol bulmada kolaylık sağlar.

 

 

Su: Çadır kampları aynı zamanda uzun doğa yürüyüşlerini de beraberinde getirir. Bununla birlikte çadırın kurulacağı alanlar şehir merkezine uzak olacağı için bol miktarda içme suyu mutlaka alınmalıdır. Uzun süreli kamp yapacak olan kişilerse su arıtımı için klor tableti veya su filtresini yanına alabilir.

 

 

Böcek Kovucu: Çadır alanlarında çok sayıda böcek ve haşere bulunur. Bu durumun bir sorun yaratmaması için böcek kovucu spreyler alınmalıdır. Bu spreyler yaz mevsiminde sivrisineklerden de korunmayı sağlar.

 

 

Çakı: Doğa kamplarında küçük fakat kullanışlı bir malzeme olan çakı, ateş yakma başta olmak üzere yiyecek hazırlama ve çadır kurmada kullanılır.

 

 

Kibrit veya Çakmak: Kamp için ateş yakmak çok önemlidir. Isınma ve yiyecek ve su arıtma gibi ihtiyaçlar kamp ateşiyle sağlanır. Bundan dolayı kibrit veya çakmak kamp çantası içerisinde mutlaka yer almalıdır.

 

 

İlk Yardım Kiti: Doğada yaşanabilecek yaralanmalara karşı acil durum çantası hazırlanmalıdır. Yara bandı, tentürdiyot, ağrı kesici ve gazlı bez bu çanta içerisinde bulunması gereken temel malzemelerdir. Bu kitler eczanalerde hazır olarak da satılır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...