Jump to content

Piyano Notaları Nasıl Okunur?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Müzik kompozisyonlarını yazmak için kullanılan ve sembolik bir dil olan notalar piyano eğitiminde önemli bir yere sahiptir. Notaları doğru okumak piyano çalma tekniklerini geliştirebilmenin yanında geniş bir repertuara sahip olmak için de gereklidir. Gerekli kuralların uygulanması ve düzenli çalışmaların yapılması ile kısa sürede öğrenilebilmesi mümkündür.

 

 

Piyano Notaları Neden Önemlidir?

 

 

Bir eseri piyano ile yorumlarken kullanılan teknik, o eserin yapısını bilmek ve yorumlamakla ilgilidir. Genel olarak piyano çalan kişi notalara bakarak müziği algılar ve parmaklarını algıladığı yönde kullanarak müziği ortaya koyar. Kısacası görsel olarak algıladığını işitsel olarak yorumlar.

 

 

Bu noktada piyano çalan kişi başlangıç aşamasında notaları bir grup olarak tanır ve zamanla notaları teker teker tanımaya başlar. Piyano çalan kişinin notaların aralıkları ile piyano tuşlarının aralıklarının bire bire aynı aralıklara sahip olduğunu algılaması bakımından önemlidir.

 

 

Piyano Notalarının Özellikleri

 

 

Piyano notaları beş satır ve satır aralarında yer alan dört boşluktan oluşan müzikal dizeler üzerinde düzenlenir. Portre denilen bu dizeler üzerinde her satır ve boşluk bir notaya ve piyano klavyesine karşılık gelir. Sol anahtarı ile başlayan notalar sağ el ile çalınacak notaları gösterir. Sol anahtarı ile yazılan notalarda en alt çizgiden en üst çizgi üzerinde E, G, B, E, F ile satır aralarında F, A, C, E notaları yer alır. Yarım sesler nota yazımı üzerinde bemol ve diyez olarak gösterilirken piyanoda siyah tuşlarla belirtilir.

 

 

Piyano, trombon, bas gitar gibi müzik aletlerinde notalar iki portre üzerinde düzenlenir. Birinci portre sol anahtarı ile yazılırken ikinci portre bas nota anahtarı olarak bilinen Fa anahtarı ile yazılır. Sol el ile çalınacak bas notaları gösteren Fa anahtarında notalar en alt çizgiden en üst çizgiye G, B, D, F, A ile en alt satır aralığından en üst satır aralığına A, C, E, G şeklinde sıralanır.

 

 

Piyano Notaları Nasıl Öğrenilir?

 

 

Piyano notaları çeşitli semboller ve varyasyonlar ile birbirine bağlanarak oluşmuş müzikal bir yapıdır. Piyano notalarını okuyabilmek için sembollerin ve bu sembollerin varyasyonlarının anlamını bilmek önemlidir. Nota yazımında yer alan semboller çalınacak parçanın hızı, ritmi, tonu, nota değerleri ve sus değerleri ile ilgili bilgileri içerir.

 

 

Piyano notalarının öğrenimi ilk aşamalarda Do Majör tonu temel alınarak tiz nota anahtarı olarak bilinen sol anahtarı ile başlar. Piyano notalarını öğrenme aşamasında grup olarak algılamak önemlidir. Bu nedenle portre üzerinde beş notadan oluşan bir dizi ile çalışmalara başlanır. Sonrasında çalışmalar, ikili aralık içeren ve bir oktavlık aralığa ulaşan melodi çizgileri ve aralıkları ile devam eder. Son aşamada ise üçlü ve dörtlü akorlar yer alır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Soru: Niyet ve Dilek Defteri Nasıl Yazılır?

   Merhaba, niyetlerimizi ve dileklerimizi yazacağımız defter nasıl olmalı, ne tür cümleler yazılmalı, her gün bunu tekrar etmelimiyiz vs vs .. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi !!   Bu konulara yeni merak sarmış biri olarak bunun tüm inceliklerini öğrenmek adına destek almak istiyorum 😊

   , Yer: Sorular

  • Annem kilisede mum yaktı negatif etkisini yaşadık nasıl bozabiliriz

   Bundan yıllar önce küçük bir şehirde yaşıyorduk, mutsuz değildik, iyi kötü yaşayıp gidiyorduk. Annem İstanbul'a gelmeyi çok istiyordu, orada evimiz de vardı, babamı da ikna etmişti ama tayinini Istanbul'a çıkaramıyordu. Birinin tavsiyesiyle adaların birinde bir kilisede mum yakıp İstanbul'a gelmeyi dilemiş. O kilisede mum yakıp dua eden herkesin dileğinin gerçek olduğunu duymuş. İstanbul'a geldik. Ama İstanbul'da hayatımız çok kötü gitti. Etrafımızdaki herkes okul hayatında iş hayatında normal y

   , Yer: Gizli İlim Uygulamaları

  • 40 Cuma Okunur İş İçin

   “Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed kad dakat hiyletiy edrikniy Ya Rasulullah” (Allah’ım, efendim Muhammed’e ve O’nun ehline salat eyle…Çok sıkıntım var,bana yardım et ya Rasulallah…)   Yukarıdaki salavatı şerifeyi ,her cuma 100 kez okuyanlar 40 cumayı tamamlamadan iyi bir işe sahip oluşmuşlarıdır.İş haricinde bir çok hayrı bulmak içinde faydalıdır.

   , Yer: İş Bulma ve Rızık İçin Dualar

  • Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?..

   Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İstiridye mantarı nedir? Bilimsel ismi “Pleurotus ostreatus” olan ve kavak mantarı olarak da bilinen bu lezzetli mantar türü, ilk olarak Almanya’da I. Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekildi. O tarihten itibaren istiridye mantarına gösterilen ilgi artmış, lezzeti ve görüntüsüyle dünya çapında ticari bir besin olarak kendisini kabul ettirdi. Japon, Kore ve Çin mutfaklarında hatırı sayılır bir

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

×
×
 • Yeni Oluştur...