Jump to content

KYK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve yurt içinde yüksek öğrenim gören öğrencilere karşılıklı burs olarak da bilinen yüksek öğrenim kredisi verir. Bu kredi öğrencilere aylık olarak, en fazla 5 yıl boyunca ödenir. Öğrenciler mezun olduktan 2 yıl sonra krediyi geri ödemek zorundadır. Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) sisteminden borç sorgulaması yapmak için şu adımlar izlenir:

 

 

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK), öğrencilere verdiği öğrenim bursu ya da kredi başvurularının yapılması, alınan burs ya da kredinin takip edilmesi ve yüksek öğrenim kredi ödemeleri bittikten sonra borcun sorgulanması için bir internet platformu oluşturmuştur. Mezun olduktan ya da öğrenim kredisi ödemeleri bittikten (kredi en fazla 5 yıl süreyle verilir) 2 yıl sonra borç sorgulama işlemi yapılmalıdır. Borç sorgulama işlemi önemlidir. Çünkü kişiler bu sayede öğrenim kredisinin geri ödemesine ne zaman başlanması gerektiğini de görür.

Borç sorgulama işlemini yapmak için Kredi Yurtlar Kurumu (KYK)'nun internet sitesine giriş yapmak gerekir. Bunun için, http://yurtkur.gsb.gov.tr/ adresine girilerek "Kredi Borcunu Sorgula" sekmesi seçilir. Bu sekme anasayfanın sol kısmında, bordo renkli olarak belirtilmiştir.

Bu sekme seçilince sayfa, kullanıcıyı sorgulama adresine yönlendirir. Bu ekranda kişi, TC kimlik numarasını ve ekranda görülen güvenlik kodunu girip "Ara" butonuna tıklayarak sisteme giriş yapabilir.

Sisteme girildiğinde "Kredi Geri Ödeme Sorgu Ekranı"na gidilir ve bu ekranda öğrenim kredisi alan kişinin ismi, soy ismi ve babasının ismi görülür. Ekranda kırmızı renkte "Kredi Türü", "Öğrenim Türü", "Kredi Numarası", "Sorgu Tarihi", "Ödeme Yeri", ve "İşlem" başlıkları bulunur. Bu sayfada bulunan bilgilerin doğruluğu kontrol edildikten sonra "İşlem" başlığı altında bulunan "Ara" butonuna tıklanır.

Sayfanın yönlendirdiği ekranda "Öğrenim Kredisi Geri Ödeme Bilgileri" bulunur. Bu sayfa, kişinin öğrenim kredisi borcunu görebileceği ekrandır. Sayfanın en sonunda yer alan "Toplam" kısmında geri ödenmesi gereken miktar yer alır. Sayfanın üst kısmında ise ödemeye ne zaman başlanması gerektiği ve sonraki vade tarihleri yer alır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...