Jump to content

E Vitamini Eksikliği


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Tıp dilinde tokoferol olarak adlandırılan E vitamini, bağışıklık sistemi için önemlidir. Antioksidan özelliği başta olmak üzere pek çok niteliği bulunur.

 

 

E vitamini, hücre yapısının bozulmasını engeller. Bu sayede yaraların daha hızlı iyileşir. Kanser hücrelerinin de oluşmasını engelleyen E vitamini, zararlı toksinleri atmaya yaradığı için cildin yaşlanmasını önler. Bağışıklık sistemi üzerinde önemli bir etkiye sahip olan bu vitamin, göz sağlığının korunmasında etkin rol oynar. İlaçlar veya çeşitli yollarla vücuda alınan ağır metaller, zehirli bileşenler ve toksinler, E vitamini sayesinde etkisiz hale getirilir ve vücuttan atılır.

 

 

E Vitamini Eksikliği ve Belirtileri

 

 

E vitamini eksikliği sık rastlanan bir durum değildir. Görüldüğü durumlarda da kansızlık ve göz bozuklukları rahatsız edici boyutlara ulaşır. Bunun yanında çok çabuk yorulma, düşük tiroid seviyesi, kalp ritmi bozuklukları, dengesiz yürüme, sinir sistemi bozukluğu, konsantrasyon bozukluğu, halsizlik, yaraların çok geç iyileşmesi, kısırlık ve cinsel iktidarsızlık da bu vitaminin eksikliğinden dolayı ortaya çıkabilir.

 

 

Vücutta su toplanabilir ve buna bağlı olarak ayaklarda ve ellerde şişkinlik meydana gelir. E vitamininin özellikle ergenlik döneminde bol miktarda alınmasına dikkat edilmelidir. Fazla miktarda alınması da nadir görülür. Sindirim sistemi fazla bulduğu vitamini vücuttan dışarı atar.

 

 

E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

 

 

Bu vitamin en çok tahıl ürünlerinde bulunur. Diğer yandan ıspanak, kabak, lahana, marul gibi yeşil yapraklı sebzelerde de bol miktarda yer alır. Balık yağı, zeytinyağı, fındık yağı da E vitaminin bulunduğu yağlar arasındadır. Ceviz, ton balığı, sardalya, yumurta sarısı, domates ve patates de yeterli miktarda barındır. Uzmanlar E vitamini açığının kapatılması için günde bir avuç fındık tüketilmesini önerir. Ayçekirdeği, fıstık ve kabuklu kuruyemişlerde de bol miktarda bulunur. Günlük alınması gereken ölçek 8 veya 10 mg arasında değişir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...