Jump to content

KOSGEB Destekleri Nasıl Alınır?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Küçük ölçekli bir işletme veya yeni bir proje ile iş kurmak isteyen kişiler KOSGEB'den destek alabilir. KOSGEB bu destekleri hibe veya krediler ile sağlar. Bu yardımlardan yararlanabilmek için şunları bilmek gerekir:

 

 

KOSGEB, girişimcilere kendi işlerinin patronu olabilmeleri için çeşitli ödenekler verir. Girişimcilik Destek Programı olarak adlandırılan paketler, 50 bin TL'ye kadar çıkabilen ödenekleri kapsar. İşletme kurma sürecinde kuruluş desteği, ofis malzemeleri ve 12 aylık işletme giderleri de KOSGEB tarafından verilir. Hibe desteklerinin yanında 100 bin TL'ye varan faizsiz krediler de girişimcilere sağlanır.

 

 

KOSGEB Desteği Alabilmek İçin Gerekli Adımlar

 

 

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

 

 

KOSGEB üzerinden hibe ve kredi alabilmek için uygulamalı girişimcilik eğitimini almaya hak kazanmak ve bu eğitimi başarılı bir şekilde tamamlamak gerekir. Bu eğitim ücretsiz olarak verilir. Eğitimin toplam süresi 70 saattir. Üniversite eğitiminde 56 saat ve üzeri girişimcilik dersi alan kişiler ise bu eğitimi almadan direkt olarak eğitim sertifikası alabilir. Bu eğitimlerin tarihleri, yapılacağı şehirler ve seçmeleri kurumun resmi internet sitesi üzerinden duyurulur. Eğitim sürecinde şu dersler verilir:

 

 

Girişimcilik özelliklerinin denenmesi ve iş fikri geliştirme

Yaratıcılık egzersizleri ve iş planı kavrama

Pazar araştırması, pazar üretim planı, finansal plan

İş planlarının geliştirilmesi için atölye çalışmaları

İş planı yazımı ve sunumu

İş Planı Hazırlama

 

 

Uygulamalı girişimcilik sertifikasının alınmasından sonra iş planı ve projesinin hazırlanması gerekir. Bu proje kurum yetkililerine sunulur ve onay verilmesi beklenir. İş planı içerisinde eğitimi verilen konular uygulamaya geçirilir. Burada ilk olarak girişim ve girişimci hakkında genel bilgiler verilir. Projenin devamında pazar bilgileri ve pazarlama planları açıklanır. Daha sonra sırasıyla üretim planı, yönetim planı ve finansal plan içeriği gösterilir. Kurumdan talep edilen destekler de yazım ve sunum içerisinde belirtilir.

 

 

Destek Başvurusu

 

 

İş projesininin kuruma verilmesinin ardından projenin gerek duyduğu bütçe KOSGEB'e hesaplanarak verilir. Kurul tarafından yapılan değerlendirme sonucunda iş projesi kabul edilirse bu destek de sunulur. Kurum, değerlendirme sonucunda red veya revizyon hakkına da sahiptir. Bu başvuru içerisinde işletme kuruluş desteği talep edilir. Bunun içerisine noter işlemleri, oda kaydı, sicil kaydı, çalışma izni, ruhsatların alınması, muhasebeci giderleri ve kasa gider pusulası masrafları yer alır.

 

 

Destek paketinin devamında kuruluş döneminde gerekli olan makine, teçhizat, ofis donanım ve yazılım desteği yer alır. İşletme, kuruluş döneminden itibaren 12 ay içerisinde alınacak olan ekipmanları burada belirtebilir.

 

 

İşletme giderleri desteği de paket içerisinde bulunur. Çalışan ücretleri, makinelere ait elektrik giderleri, elektrik, su ve ısıtma giderleri burada gösterilir.

 

 

Sabit yatırım desteği içerisinde de taahhütname tarihinden sonraki 24 ay içerisinde satın alınacak olan makine, teçhizat ve diğer malzemeler için banka teminatı karşılığında geri ödeme şartıyla kredi istenebilir.

 

 

Veritabanına Kaydolma

 

 

Yönetim kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda iş projesi ve destek başvurusu onaylanan kişiler, veritabanı içerisine kaydedilir. E-Kobi sistemine kaydolan girişimciler, burada yer alan beyanname ve taahhüdnameyi imzalayarak gerekli belgelerle birlikte KOSGEB'e teslim eder.

 

 

Bu süreçlerin sonucunda kurumdan destek kredisi alınmış olur. Yatırım, ihracat ve işletme sermayesi olarak kullanılacak olan bu destek, bütün girişimci adaylarına verilir. İşletme kuruluş giderleri için 2.000 TL, kurulum dönemindeki makine ve araçlar için 18.000 TL ve işletme giderleri desteği için 30.000 TL olmak üzere toplamda 50.000 TL'ye kadar geri ödemesiz destek, projesi kabul edilen kişilere verilir. Belirlenen miktarlar, ölçek endeksli büyüme kredisi ve ihracat kredisi programlarına göre belirlenmiştir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...