Jump to content

Kadın Girişimci Destek Kredisi Nedir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Kadın girişimci destek kredisi, Avrupa Birliği tarafından desteklenen bir projedir. Amacı, ev hanımlarının birer girişimci olarak iş yaşamına katılmalarını sağlamak ve zaten ticaret hayatının içinde olan girişimci kadınlarımızın işlerini geliştirmelerine destek olmaktır.

 

 

Bu kapsamda Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlikleri ve KOSGEB aracılığı ile bir çok ilde kadın girişimciliğini destekleme merkezleri oluşturularak tüm kadın girişimcilere ulaşılması amaçlanmıştır. Bu merkezlerde uzmanlar tarafından eğitimler ve diğer hizmetler verilerek hem girişimci olmak isteyip de şüpheleri olan kadınların soruları yanıtlanıyor hem de halihazırda ticaret hayatında aktif rol üstlenen kadın girişimcilerin işlerini nasıl geliştirecekleri konusunda destek ve yine koşulları uygun olan kadın girişimcilere KOSGEB aracılığı ile destek kredileri verilmektedir. Yapılan bilgilendirmelerle girişimcilere hem deneyimsiz oldukları konularda destek, hem de teknolojinin işlerine entegrasyonu konusunda yardımcı olunmaktadır.

 

 

KOSGEB süreci;

 

 

Destek kredisinden yararlanmak isteyen kadın girişimciler kendilerine en yakın KOSGEB şubesine gidip en fazla 72 saat ve yaklaşık bir ay süren bir eğitime katılmalı ve mutlaka katılım belgesini almalıdırlar. KOSGEB' in aracılık ettiği krediden yaralanmak isteyenlerin katılım belgesini alıp işletmelerinin resmi açılışını yapmış olmaları gerekmektedir. Çünkü bu destek kredisinden yaralanmak için işletmesini yeni açmış bir girişimci olmanız gerekmektedir. KOSGEB veri tabanına kayıt olduktan sonra yine KOSGEB web sayfasından işletme bilgilerinizi girerek ve son bölümde de işletme bilgilerini sisteme kaydederek başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz. Sisteme kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra başvuru ekranlarında doldurulan formların çıktısı alınır ve bu çıktılara belirtilen ekler de ilave edilerek KOSGEB müdürlüğüne başvurulur. Böylece sistem kayıt adımını tamamlayıp başvurunuzun onaylanma aşamasına gelmiş olursunuz.

 

 

İstenen belgeler

 

 

İmza Beyannamesi/Sirküleri

Ticaret Sicil veya Esnaf Sicil Gazetesi

Faaliyet Belgesi

 

KOSGEB Başvuruyu inceler, eğer şekil şartlarına uygunsa ve bir eksiğinizde yoksa başvurunuz değerlendirilmek üzere KOSGEB' in ilgili birimine iletilir. Başvurunuzu incelendikten sonra işletmeniz desteklenmeye uygun bulunursa destek süreciniz başlar. Bu süreçte devreye KGF (Kredi Garanti Fonu) girer. Kredi garanti fonu yaklaşık 20 özel ve kamu bankası, KOSGEB, TOBB, TESK, TOSYÖV ve MEKSA ortaklığından oluşan bir kuruluştur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...