Jump to content

Gözde Çapaklanma Neden Olur?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Hemen hemen herkesin karşılaştığı bir durum olan göz çapaklanması gözyaşı kanalının kurumasıyla oluşan bir durumdur. Sabahları kişinin uyanmasıyla gözlerde az miktarda oluşan çapaklanma normaldir ve telaş edilecek bir durum yoktur. Fakat bazı durumlarda çok fazla çapaklanma ile karşı karşıya kalınabilir. Bu durum gözlerde bir sağlık probleminin olduğuna işarettir. Gözlerde oluşan bu çapaklanmalar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

 

 

Gözde Çapaklanma Nedenleri

 

 

Gözde görülen aşırı çapaklanma iltihap kaynaklı olabilir. Göz nezlesi olarak da bilinen göz iltihabı koyu ve sarı renkte bir sıvının akmasıyla kendini gösterir.

Mevsim, ortam, evde beslenen evcil hayvan ya da kullanılan malzemelere bağlı olarak gözde alerji olabilir. Saydam bir sıvı şeklinde etki gösteren göz alerjisi kaşıntı, akıntı ve çapaklanmaya sebep olabilir.

Gözlerin nemsiz kalmasıyla meydana gelen göz kuruluğu gözdeki film tabakasında anormalliklere neden olur. Bu durum gözde çapaklanma yapar. Lens kullanımı, yaşlılık göz kuruluğunun en bilinen nedenlerinden biridir.

Çeşitli hasarlardan dolayı gözün korneasında yaralanma meydana gelebilir. Bu durumda gözün kornasında iltihaplanma oluşur. Kornea ülseri olarak bilinen bu rahatsızlık gözde çapaklanmaya neden olur.

Gözde oluşan iltihapların dışında göz kapağı ve kirpik diplerinde de iltihaplanma meydana gelebilir. Bu durumda gözlerde çapaklanma, ağrı ve akıntı görülebilir.

Herhangi bir göz operasyonu geçirildiyse, iyileşme sürecinde gözde çapaklanma meydana gelebilir.

Göz çapaklanması çeşitli hastalıkların belirtisi olarak baş gösterebilir. Gözde sürekli ve gereğinden fazla çapaklanma olursa vakit kaybetmeden doktora gidilmesi önerilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...