Jump to content

Strobing Nasıl Yapılır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Son dönemlerde makyaj trendleri arasında yer almaya başlayan strobing, yüzü olduğundan daha aydınlık gösteren bir makyaj tekniğidir. Doğal bir aydınlatıcı kullanımından farklı olarak, yüzde bir ışık etkisi yaratır. Derinlik kazandıran strobing, cilde taze bir görünüm ve parlaklık vermesi yanında sıcak bir görünüm kazandırması bakımından da tercih edilen makyaj teknikleri arasındadır.

 

 

Strobingi genel olarak kontür makyaj tekniğinden ayıran özelliği ise vurgulama tekniğinin gölge olmadan, sadece bir aydınlatıcı ile yapılmasıdır. Bu sebeple genellikle kullanılan malzemelerde kontür tonlarından kaçınmak önemlidir.

 

 

Nasıl Yapılır?

 

 

Strobingte ilk olarak yapılması gereken cilt türüne uygun malzemelerin seçilmesidir. Özellikle yağlı ciltlerde uygulanacaksa daha dikkatli davranılmalıdır. Çünkü cilt olduğundan daha yağlı ve parlak bir görünüm alabilir.

Makyaja başlamadan önce yapılacak ilk işlem yüzü temizlemek ve nemlendirmektir. Yumuşak bir yüz temizleyici ile ciltteki kirler ve yağlar arındırıldıktan sonra cilt için gerekli nemin kazandırılması için nemlendirici kullanılır. Bu sayede cildin kuruması engellenir, daha doğal ve taze bir görünüm sağlanmış olur.

Nemlendiricinin ardından yüzdeki renk dağılımını dengelemek için BB krem, CC krem ya da fondöten kullanılır. Ancak bu noktada dikkat edilecek konu fondötenin kalın bir katman yerine ince bir tabaka halinde uygulanmasıdır. Fondötenin fazla kullanımı durumunda makyajda rahatsız edici bir şekilde göze çarpacağı için görünümü olumsuz etkiler.

İsteğe bağlı olarak özellikle cilt problemleri söz konusu olduğu durumlarda lekeleri gidermek için kapatıcı uygulanabilir. Sadece küçük alanlarda uygulanabilecek kapatıcılar, daha doğal bir görünüm kazandırmak için cilt tonuna uyum sağlayan kremler ile iyice birbirine yedirilerek kullanılabilir.

Bir sonraki işlemde elmacık kemikleri üzerine, kaş altına ve kaş üstüne, burnun köprüsüne ve çene merkezine, gözlerin iç köşelerine aydınlatıcı uygulamaktır. Kabarık ve yumuşak bir fırça yardımı ile dairesel hareketler ile aydınlatıcı belirtilen bölgelere dağıtılır. Bu adımda dikkat edilmesi gereken nokta kuru ya da normal cilde sahip olanlarda genellikle likit aydınlatıcıların kullanımı tercih edilmesidir. Yağlı cilde sahip olanların ise toz aydınlatıcıları kullanması daha uygun olacaktır. Bu sayede ciltteki aydınlık etki daha uzun süre korunur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...