Jump to content

Çocukluk Çağı Korkuları Nelerdir?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Çocukluk çağı korkuları nelerdir?

1006363746400.jpg

 

Korkularda ne zaman danışılmalıdır?

“Çocuklar yaşına ve karakterine uygun olmayan davranışlar gösteriyorsa, bazı yerler, kişiler veya durumlardan kaçınmaya başladıysa, rahatlatılmaya rağmen korkuları ısrarcı bir şekilde taşıyorsa veya daha da kötüleşiyorsa, fiziksel nedeni olmayan ısrarcı bedensel şikayetleri varsa (sürekli karın ağrısı, baş ağrısı), hafif takıntı davranışları geliştirmeye başladıysa, korkutucu kabuslar, korkusundan dolayı uyuyamama, odasına girmemek için ağlama nöbetleri geçirme gibi normal yaşamını devam ettirmesine engel olacak durumlar başlamışsa bir çocuk ruh sağlığı uzmanına danışmakta fayda vardır.”.

grey.gif

 

Korku ve çevresel etkenler ilişkilidir.

Anne-baba, öğretmen, arkadaşlardan korkuların modelleme ile öğrenilmesi,

Fazla korunmacı bir ortamda büyütülme,

Birinci bakım veren kişiden uzun ayrılıklar,

Anne- babanın olumsuz yönde ve suçlayıcı geri bildirimleri. Örneğin ‘sen beni öldüreceksin’ ‘sizin yüzünüzden hasta oldum’ ‘alıp başımı gideceğim’ cümlelerini sık kullanma,

Anne babanın devamlı çocuğa dış dünyanın tehlikeli olduğuna dair mesajlar vermesi ‘dikkat et’ cümlesinin çok sık tekrarlanması korkuları tetikleyebilir.

 

Kaygı ve korkular Anksiyete bozukluklarının gelişiminde rol oynayabilir. Anksiyete bozuklukları çocuk ve ergenlerde en sık görülen bozukluklardan birisidir. Çocuklarda en sık Özgül Fobi, Ayrılık Anksiyetesi bozukluğu ve Yaygın Anksiyete bozukluğu görülür. Toplumda yapılan çalışmalarda çocuklarda anksiyete bzk oranı %5-18 bulunmuştur. Ergenlik öncesinde %0.3 ile %12.9 arasında ve ergenlerde %0.6 ile %7 oranlarında saptanmıştır.

 

Dr. Nuşin Bilgin

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...