Jump to content

Pasaport Randevusu Nasıl Alınır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

İnternet hayatın pek çok alanında olduğu gibi devlet kurumlarından alınacak belgelerde de kolaylık sağlamıştır. Yurt dışı seyahat planlarının ilk adımı olan pasaport alma süreci internet sayesinde kolaylaşmış, daha hızlı ve pratik olmuştur. Saatlerce sıra beklemeden ve kolayca pasaport alabilmek için öncelikle randevu alınması gerekir.

 

 

Başvuruda Takip Edilmesi Gereken Adımlar

 

 

Randevu almak için Emniyet Genel Müdürlüğü'nün e-pasaport sayfası olan epasaport.egm.gov.tr adresine girilir. Bu ekranda sağ üst köşede bulunan ''Başvur'' butonuna tıklanır.

Çıkan seçenekler arasından en üstte bulunan "Yeni başvuru yapmak istiyorum" sekmesine tıklanır. Başvuru Türkiye Cumhuriyeti'nden yapılıyorsa ekrana gelen "Başvurumu Türkiye'den yapacağım" sekmesi seçilir. Yurt dışından alınacak pasaport randevuları için sayfada da belirtildiği üzere KONSOLOSLUK.GOV.TR adresinden işlem yapılmalıdır.

Çıkan ekranda başvuru yapmak isteyen kişinin TC Kimlik numarasının var olup olmadığı ve nüfus cüzdanında yazılı olup olmadığı sorulur. Bu sorulara cevap verildikten sonra Pasaport çeşidi seçilir.

Bordo Pasaport umuma mahsustur. Eğer hizmet (gri) ya da hususi (yeşil) pasaport alınmayacaksa bordo pasaport seçilerek işleme devam edilir.

Pasaport hangi şehirden alınacaksa bu şehrin ismi seçilir. Şehir seçildikten sonra ekranda bir liste görünür. Bu listede seçilen şehirde bulunan emniyet müdürlükleri ve pasaport alınabilecek kurumlar bulunmaktadır. Tercihe göre ulaşımı en kolay kurum listeden seçilerek kurum adının yazılı olduğu satırın sağında bulunan saat ikonu seçilir.

Bu aşamada site kişisel bilgileri sorar. Çıkan forma TC Kimlik Numarası, ad, soyad, doğum tarihi, cep telefonu numarası ve e-mail adresi girilir. Daha sonra kaç kişi için pasaport randevusu alınacaksa ona göre kişi sayısı ve son olarak da sayfada bulunan güvenlik kodu girilerek "Devam Et" butonuna basılır.

Ekranın üst kısmında çıkan kırmızı renkli takvim üzerinden pasaport randevusu alınacak tarih seçilir.

Takvimde seçilen günde hangi saatlerin uygun olduğu sayfanın alt kısmında çıkan listede görülebilir. Dolu olan saatler kırmızı, uygun olan saatler ise yeşil renkle gösterilmiş, yanında da ''Bu saat randevu almak için uygundur'' olarak belirtilmiştir.

Başvuru yapan kişinin uygun gördüğü saatin sağ yanında bulunan "Ayarla" sekmesine (burada yine bir saat resmi bulunmaktadır) tıklanır. Site ''Bu tarih ve saatte randevu almak istediğinizden emin misiniz?'' diye sorar. Bu pencerede de "Evet" seçilir ve site kayıtlı e-mail adresine bir e-mail gönderdiğini belirtir.

İşlemi tamamlamak için e-mail adresine gelen linke tıklanarak onaylama işleminin yapılması gerekir.

Randevu alındıktan sonra randevu alınan gün ve saatte kuruma giderek pasaport başvurusu yapmak oldukça kolaydır. Pasaport başvurusu esnasında parmak izi ve kimlik bilgileri alınır, pasaportun neden alındığı gibi sorular sorulur ancak bu işlem 15 dakikayı geçmeyecek kadar kısa sürer. Verilen posta adresine pasaport gönderilecektir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Soru: Niyet ve Dilek Defteri Nasıl Yazılır?

   Merhaba, niyetlerimizi ve dileklerimizi yazacağımız defter nasıl olmalı, ne tür cümleler yazılmalı, her gün bunu tekrar etmelimiyiz vs vs .. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi !!   Bu konulara yeni merak sarmış biri olarak bunun tüm inceliklerini öğrenmek adına destek almak istiyorum 😊

   , Yer: Sorular

  • Annem kilisede mum yaktı negatif etkisini yaşadık nasıl bozabiliriz

   Bundan yıllar önce küçük bir şehirde yaşıyorduk, mutsuz değildik, iyi kötü yaşayıp gidiyorduk. Annem İstanbul'a gelmeyi çok istiyordu, orada evimiz de vardı, babamı da ikna etmişti ama tayinini Istanbul'a çıkaramıyordu. Birinin tavsiyesiyle adaların birinde bir kilisede mum yakıp İstanbul'a gelmeyi dilemiş. O kilisede mum yakıp dua eden herkesin dileğinin gerçek olduğunu duymuş. İstanbul'a geldik. Ama İstanbul'da hayatımız çok kötü gitti. Etrafımızdaki herkes okul hayatında iş hayatında normal y

   , Yer: Gizli İlim Uygulamaları

  • Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?..

   Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İstiridye mantarı nedir? Bilimsel ismi “Pleurotus ostreatus” olan ve kavak mantarı olarak da bilinen bu lezzetli mantar türü, ilk olarak Almanya’da I. Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekildi. O tarihten itibaren istiridye mantarına gösterilen ilgi artmış, lezzeti ve görüntüsüyle dünya çapında ticari bir besin olarak kendisini kabul ettirdi. Japon, Kore ve Çin mutfaklarında hatırı sayılır bir

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

  • Dua Nedir?Neden,Nasıl Kabul Olur Ya Da Olmaz?

   İnsanın fıtratı şiddetle duayı istemektedir.Cenab-ı Hakk dahi "Duanız olmazsa ne ehemmiyetiniz var?" var mealindeki "De ki : (Kulluk ve) yalvarmanız olmazsa Rabbim size ne diye değer versin?"(Furkan,25/77) ve ayrıca "Bana dua edin,cevap vereyim."(Mü'min,40/60) diyerek emrediyor. Eğer desekki "Birçok defa dua ediyoruz,kabul olmuyor.Halbuki ayet geneldir; her duaya cevap var" diyerek ifade ediyor. Cevap olarak:Cevap vermek ayrıdır,kabul etmek ayrıdır.Her dua için cevap vermek var;fa

   , Yer: İslamiyet

×
×
 • Yeni Oluştur...