Jump to content

Giyilebilir Teknoloji Nedir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Giyilebilir teknoloji denince ne anlıyoruz?

 

 

Akıllı telefonlar artık bilgisayar sistemlerini küçülterek avcumuza ve cebimize sığacak boyuta getirecek derecede küçültse de insanoğluna bu yeterli gelmedi. Bununla sınırlı kalmayan teknoloji artık akıllı cihazları bileklikten gözlüğe, saatten yüzük ve chiplere kadar vücudumuzun her noktasına yerleştirip kullanabileceğimiz sistemler haline geldi.

 

 

Bunun en başında Google Glass geliyor. Google Glass ile internete bağlanabilir, fotoğraf ve video çekimi yapabilir ve bu çekimleri sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Google Glass’ın yanı sıra akıllı saatleride unutmamak gerekir. Pek çok teknoloji devi peş peşe akıllı saat üretimine geçti. Üstelik bu akıllı saatleri akıllı telefonlar ile entegre bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

 

 

Akıllı gözlük, akıllı saat derken akıllı bileklikleri unutmayalım. Akıllı bileklikler daha çok sportif yaşam tarzını benimseyen kişilerin tercih ettiği aksesuarlar arasında çünkü bu bileklikler sayesinde daha çok online sağlık takibi yapılmaktadır.

 

 

Yani demek oluyor ki teknolojiyi önce masaüstü bilgisayarlar ile takip eden biz insanoğlu laptop, tablet, akıllı telefon derken küçülte küçülte artık gözlük, bileklik ve saat haline getirmeyi başardık. Gözlük gibi, saat gibi, bileklik gibi aksesuarları teknoloji ile birleştirip günlük hayatımızda kullandığımız için de bu teknolojiye giyilebilir teknoloji adı veriliyor.

 

 

Giyilebilir teknoloji artık hayatımızın bir parçası bazı ürünlerin fiyatları da oldukça uygun. Alternatif arttıkça haliyle fiyat aralığı düşmeye de başladı. Bu sayede pek çok kişi bu ürünleri rahatlıkla alıp kullanabiliyor. Ancak birde farklı açıdan bakmakta fayda var. Teknolojinin bizi bu denli esir alması ne kadar iyi ne kadar faydalı?

 

 

Ayrıca bu teknolojiyi kötüye kullanmak isteyenler olmayacak mı? Pek çoğumuzun cevabı elbetteki evet olacaktır. Hatırlayanlar olacaktır sabit telefonla bile insanları rahatsız etmeyi başarmış bir kitle ile karşı karşıyayız. Cep telefonunda numarayı gizleyip rahatsız etmeler yok muydu? Şimdi telefonların içine sığan fotoğraf makineleri özel hayat kavramını alt üst etmedi mi? Hepsinin cevabı evet olunca giyilebilir teknolojiyi de kötüye kullanmayı başaracak bir kesim olduğu su götürmez bir gerçek.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...