Jump to content

Mardin'de Nereleri Gezilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Mardin, bugüne kadar birçok devlete ev sahipliği yapmış zengin kültür mirası ve çeşitliliği ile bilinen bir kenttir. Mardin denildiğinde akla geleneksel Mardin evleri ve dar patika sokakları gelir. Farklı milletlerin ve kültürlerin bir arada, hoşgörü içerisinde, yüzyıllar boyu yaşadığı Mardin'de tarihi hanlar, kervansaraylar, camiler, kiliseler, türbeler bulunur.

 

 

Geleneksel Mardin Evleri: Mardin'in Midyat ilçesinde bulunan evler kendine özgü mimarisiyle dikkat çeker. Çoğu Artuklu döneminden kalma evler dağ yamaçlarında birbirlerine sıralı olarak yapılmıştır. Muazzam simetrik yapılarıyla dikkat çekerler. Bölgenin iklimine bağlı olarak taş malzeme kullanılmış, ahşaptan mümkün olduğunca kaçınılmıştır. Kentsel sit alanı kapsamında korumaya alınan evler, Mardin'in önemli turizm kaynaklarından biridir.

 

 

Mardin Kalesi: Yüksek bir dağın tepesine kurulmuş, tüm Mardin manzarasına hakim olmasıyla göz kamaştıran Mardin Kalesi 1600 yıllık bir geçmişe sahiptir. Yaklaşık 1 km uzunluğa sahip kalede birçok tarihi yapı bulunur.

 

 

Mardin Ulu Cami (Cami-i Kebir): Mardin'in sembollerinden biri sayılan cami, Artuklu döneminde iki minareli olarak inşa edilmiştir. Ancak günümüze yalnızca tek minaresi kalmıştır. Mardin'de bulunan camilerin en eskisidir. Büyük ve ihtişamlı yapısıyla dikkat çeken cami günümüzde de ibadete açıktır.

 

 

Kırklar Kilisesi: Kilise Erken Hristiyan dönemi eserlerinden biridir. 6.yüzyılda yapıldığı tahmin edilen kilise, dikkat çekici taş işçiliği ile turistlerin uğrak noktalarından biri haline gelmiştir. Kilise geniş bir avluya ve avlu içerisinde yer alan çan kulesine sahiptir. Koruma altına alınan Kırklar Kilisesi günümüzde de Ortodoks ibadethanesi olarak kullanılır.

 

 

Zinciriye Medresesi (Sultan İsa Medresesi): Yüksek bir dağın eteklerine kurulan medrese, geçmişte rasathane olarak da kullanılmıştır. Ünlü Mardin taş işlemeciliği bu eserde de ön plana çıkar. İki avlulu ve iki katlı olan yapı Mardin'in önemli eserlerinden biridir.

 

 

Neler Yenir?

 

 

Mardin çok zengin bir yemek kültürüne sahiptir. Özellikle etli ve baharatlı yemekler Mardin mutfağında önemli bir yer tutar. Yörenin en meşhur yemekleri; soğan kebabı, mardin çiğ köftesi ve şerbetli hamur tatlısıdır.

 

 

Zingil Tatlısı: Meşhur harire pekmezi, tarçın ve hamurla yapılan şerbetli bir tatlıdır.

 

 

Soğan Kebabı: Soğan ve koyun etinin terbiye edilmesiyle yapılan yöresel bir yemektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...