Jump to content

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

9-subat-dunya-sigarayi-birakma-gunu.jpg

 

Sigarayı Bırakalım, Hayatın Tadına Varalım!

 

Sigara, doğum öncesi dönemden başlayarak, çocuk ve erişkinlikte ölüme kadar götüren 50’nin üzerinde sağlık sorununa yol açmaktadır. Önlenebilir hastalık ve ölüm sebeplerinin en önde gelenlerinden biridir.

 

 

 

 

 

Tütün kontrolünde temel amaç, tütün ürünleri tüketimini azaltarak başta kanser olmak üzere onlarca hastalığın yarattığı sağlık,sosyal ve ekonomik zararların önüne geçilmesini sağlamaktır.

 

 

 

 

 

Günümüzde %80’i gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere, dünyada 1,3 milyar kişi ülkemizde ise 15 milyon kişi sigara içmektedir. Ülkemizde her yıl yaklaşık 100.000 kişi tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

 

 

 

 

 

Sigara, içenleri olduğu kadar çevresindeki kişileri de etkilemektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre, 700 milyon çocuk yani dünyadaki çocukların yarısı sigara dumanına maruz kalmaktadır. Her yıl dünyada 600 binin üzerinde kişi sigara dumanına maruz kalmanın sonucu ölmektedir. Toplumu "pasif sigara dumanının" zararlarından korumak önemli bir halk sağlığı konusudur.

 

 

Sigara içen bireylerin "9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Gününü" SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN YENİ BİR BAŞLANGIÇ olarak kabul etmeleri, toplumun tütün ürünlerinin zararlarından korunması için önemli bir adım olacaktır.

 

 

 

 

 

SİZ DE BIRAKABİLİRSİNİZ.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
кυвiŁαу

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK) Dönem Başkanı Doç Dr. Özen Aşut, “Acilen kökten çözümler sağlanmazsa bu kişilerin 8 milyonunun yaşam süresi ortalama 15 yıl kısalacaktır. Büyük eğitim yatırımları ile kazanılan yetişmiş insan kaynağı kaybedilecektir. Çözüm için bireysel öneriler değil, toplumsal ‘mega’ reçeteler gereklidir.”

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kolay bir iş değil sigarayı bırakmak ,aklından ve kalbinden çıkması lazım , kafamızın içinde çalışan bir sigara saati oldukça daha zorlaşır ...inşaAllah bütün tiryakiler sigaradan kurtulur özgürlüğün keyfini çıkarır , sigarasız hayat çok güzel ...

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kucukken hayalimdi; buyuyunce o gordugum sosyetik ablalar gibi sigara icmek, sigarayi onlar gibi tutmak,uflemek. Ama hicbir zaman basaramadim. Ya sigarayi yakamadim ya icime cekemedim. Ya da bana yakismadi ve aliskanlik haline getiremedim :D En basitinden her icis sonrasi dis fircalamak lazimki kokmasin, sadece onun verdigi usengeclik bile birakmaya iterdi beni :D Sigarayi birakanlari tebrik etmek lazim, bir aliskanliktan vazgecmek kolay degil cunku.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2014 yilinda biraktim ALLAHima $ükürler olsun ...kendime zikir cektim :) diyeceksiniz simdi hangi esma kac defa .. evet

 

gece yarisi abdestli 2 rekat namaz kildim niyet ettim ... Niyetim>> ALLAHIM hayirlisiyla saglikli sihhatli afiyetli hic bir rahatsizliga hastaliga maruz kalmadan bu sigarayi benden bicak gibi kes dedim ...ve sükür bugünden yarina sigara biraktim benki 3 paket iciyordum günde ... hic zorlanmadim aninda biraktim

 

ya LATIF 16614 defa cektim

 

okumam bitincede 2 rekatsükür namazi kiliyorsun Peygamber efendimiz s.a.v rühuna akrabalarinin ruhuna evliyalarin ruhuna tüm ölmüslerimizin ruhuna hediye ediyorsun

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...