Jump to content

Sümela Manastırı'na Nasıl Gidilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Trabzon'un Maçka ilçesi sınırları içinde yer alan önemli bir tarihi, dinsel ve turistik merkez olan Sümela Manastırı yıl boyunca birçok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapar. Sarp kayalıklar üzerine inşa edilen manastır Meryem Ana Manastırı olarak da bilinir. Ulaşımın oldukça rahat sağlandığı bölgede yalnızca Manastır'a tırmanış kısmı biraz zahmetlidir.

 

 

İstanbul'dan özel araçla Sümela Manastırı'na ulaşmak için iki alternatif rota izlenebilir. Bu rotalardan ilki yaklaşık 14 saat süren ve 1200 kilometreye yakın bir yol olan İstanbul-Gebze-Düzce-Bolu-Gerede-Tosya-Samsun-Terme- Ordu-Trabzon-Maçka rotasıdır. Karadeniz Sahil Yolu olarak da bilinen D 010 yolunun kullanıldığı rota Karadeniz'in tüm güzelliklerini gözlemlemek için seçilebilecek önemli bir seyahat rotasıdır. Yol boyunca Bolu ve Samsun'da molalar verilip o bölgelerin lezzetlerinin tadına bakılabilir.

 

 

İstanbul'dan araçla Trabzon'a ulaşmak için kullanılan bir diğer önemli rota ise İstanbul üzerinden Gebze-Bolu rotasını izleyerek Ankara'ya ulaşmak ve Ankara üzerinden Samsun yolunu kullanarak Trabzon'a ulaşmak şeklinde özetlenebilecek rotadır. Trabzon'dan sonra ise Maçka yolundan Altındere köyü bölgesine gidilerek Sümela Manastırı'nın bulunduğu alana gelinebilir. Rotanın süresi yaklaşık olarak 14 saat civarında ve 1400 kilometreye yakındır. Bunların dışında alternatif birçok rota belirlenebilir fakat en sık kullanılan bu iki rotadır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...