Jump to content

Gaziantep'te Nereleri Gezilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Gaziantep, Türkiye'deki en eski yerleşim yerlerinden biridir. Geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan şehir; zengin tarihi, devraldığı kültürel mirası ve zengin mutfağı ile turistlerin uğrak noktalarından biridir.

 

 

Tarihi Antep Evleri

 

 

Antep evleri taş işçiliği ve oymacılığı ile ünlüdür. Geleneksel İslam mimarisindeki mahremiyet kavramı içe dönük avlulu yapılanmayı meydana getirmiştir. Yüksek duvarları ve taş işçiliğiyle ünlü evler Gaziantep'in önemli turizm kaynaklarındandır.

 

 

Zeugma Mozaik Müzesi

 

 

Zeugma'da yapılan kazılarda ortaya çıkarılan eserler sergilenir. Müzenin en ünlü mozaiği Gaziantep ile özdeşleşmiş ''Çingene Kızı''dır. Çingene Kızı mozaiği, 1998 yılında yapılan kazılarda üzerindeki sütunun kaldırılmasıyla tesadüf eseri olarak bulunmuştur. Mozaikteki figürün cinsiyeti hala tartışma konusudur. Ayrıca figürün Büyük İskender ya da Yer Tanrıçası'nı simgelediği üzerine farklı görüşler bulunur. Çingene Kızı ismi ise mozaikteki figürün saç örgülerinden gelmiştir.

 

 

Bakırcılar Çarşısı

 

 

Bakırcılar Çarşısı kente gelen turistlerin ilk uğradığı yerlerden biridir. Çarşı, taş döşenmiş sokakları, ahşap dükkanları ile farklı bir hava sunar. Esnafın yaptığı ünlü bakır çanaklar ve birçok el sanatı ürün buradan temin edilebilir.

 

 

Gaziantep Kalesi

 

 

Alleben Deresi'nin güneyinde yer alan Antep Kalesi, Roma döneminde gözetleme ve astronomi kulesi olarak yapılmış, daha sonra kaleye dönüştürülmüştür. Büyüklüğü ve ihtişamı ile göze çarpan kale Türkiye'nin en iyi korunmuş kalelerinden biridir. Şehrin tam ortasında kaleden yukarı çıkıldığında tüm Gaziantep manzarası izlenebilir. Ayrıca kalenin içerisinde Kurtuluş Savaşı canlandırması da izlenebilir.

 

 

Gaziantep Mutfağı

 

 

Gaziantep Mutfağı lezzet çeşitliliği ile dünyaca ünlü bir mutfaktır. Antep baklavası başta olmak üzere, etli yemekleri, kebapları, hamurlu ve şerbetli tatlıları ile turistlere lezzet şöleni sunar.

 

 

Antep Baklavası: En ünlü baklavacılar Bedesten Çarşısı'nda bulunur. Ancak baklavasıyla ünlü kentin her sokağında baklava yapan dükkan bulmak mümkündür.

 

 

Kebap: Antep mutfağı et yemekleri ile ünlüdür. Cağırtlak kebabı, simit kebabı, kazan kebabı Antep'le özleşmiş lezzetler arasında yer alır.

 

 

Beyran Çorbası: Gaziantep'in ünlü Beyran çorbası genelikle kahvaltılarda tüketilir. Kuzu inciğinden yapılan çorba diğer öğünlerde içmek istenirse bulunamayabilir.

 

 

Şehre Dair Öneriler:

 

 

Gaziantep'e gidildiğinde şehrin yöresel yemekleri mutlaka tadılmalıdır. Özellikle Bakırıcılar Çarşısı'nda hediyelik eşya alışverişi yapılabildiği gibi yöresel yemekler de yenilebilir.

Antep, tarihi yapıları ve müzeleri ile ünlü olduğu için gezi öncesinde mutlaka müze kart çıkarılmalıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...