Jump to content

Çanakkale'de Nereleri Gezilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Her köşesi tarih kokan şehirlerin başında Çanakkale gelir. Zengin tarihi ile olduğu kadar, doğal güzellikleri ve coğrafyasıyla her yıl binlerce turisti ağırlar. Çanakkale'nin tarihi M.Ö 3000'li yıllara dayanır. Günümüze gelinceye dek birçok farklı kültüre ve medeniyete ev sahipliği yapmış şehir, dünya arkeoloji literatüründe de önemli bir yer tutar.

 

 

Mitolojik Truva ve Assos efsanesi Çanakkale ili sınırları içerisindedir. Geçmişte Pers, Roma ve Osmanlı himayesinde bulunan şehir 1915 yılındaki Çanakkale Savaşı sonrasında adeta bir açık hava müzesi haline gelmiştir.

 

 

Çanakkale Merkez

 

 

Çanakkale'yi ziyaret etmek isteyenler, gezi turuna kent merkezinden başlayabilir. Kent merkezinde Çanakkale İskelesi boyunca yer alan kafelerde dinlenirken, boğazdan gelip geçen gemiler seyredilebilir. Ayrıca Truva filminde kullanılan tahta atı ve Truva şehrinin minyatür maketini şehir merkezinde görmek mümkündür.

 

 

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı (Eceabat)

 

 

Çanakkale denildiğinde akla ilk 1915 yılında ağır kayıplar verilen Çanakkale Savaşı gelir. Savaşın izlerinin hala görüldüğü Gelibolu Yarımadası ve Çanakkale Şehitler Anıtı her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapar. Tarihi yarımada içerisinde 56 yerli anıt ve 35 yabancı anıtla beraber sembolik Şehitler Abidesi bulunur. Ayrıca kanlı savaşların yaşandığı Anzak Koyu, Arıburnu ve Conkbayırı mevkileri de mutlaka ziyaret edilmelidir.

 

 

1973 yılında Milli Park ilan edilen Gelibolu Yarımadası çok büyük yüzölçümüne sahip olduğu için rehber eşliğinde gezilmesi tavsiye edilir.

 

 

Assos Antik Kenti

 

 

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde yer alan Assos Antik Kenti ilkçağ devrinden kalan bir liman antik kenttir. Ünlü filozof Aristoteles'in burada bir felsefe okulu kurduğu tahmin edilir. Ayrıca Antik kent, mimarinin temellerini oluşturan sütunlara, antik tiyatroya ve surlara sahiptir. Her yıl mitolojiye ilgi duyan turistleri kendisine çeker.

 

 

Bozcaada

 

 

Türkiye'nin en büyük üçüncü adası olan Bozcaada, renkli sokakları, tarihi çarşıları ve eşsiz doğal güzellikleri ile özellikle yaz döneminde turistlerin uğrak noktalarından birisidir. Bozcaada'ya gidildiğinde tarihi Bozcaada Kalesi'ni, dokusunu koruyan mahallelerini ve ünlü şarap mahzenlerini ziyaret etmek mümkündür.

 

 

Kaz Dağları

 

 

Kaz Dağları Milli Parkı türüne az rastlanan birçok bitkiye ev sahipliği yapar. Yeşili, mavisi ve tertemiz doğasıyla beraber Kaz Dağları ziyaret edildiğinde dağın eteklerinde piknik yapmak ya da dağ yürüyüşlerine katılmak mümkündür.

 

 

Aynalı Çarşı

 

 

Çanakkale halk türkülerine konu olan meşhur çarşı, 1899 yılında ünlü bir Yahudi aile tarafından yaptırılmıştır. Eski kayıtlar incelendiğinde çarşının İstanbul'da yer alan Mısır Çarşısı'nın minyatürü olduğu görülür. Aynalı Çarşı'yı ziyaret eden turistler bu tarihi çarşıda el yapımı hediyelik eşyalar alabilir.

 

 

Çanakkale'de Ne Yenir?

 

 

Çanakkale en çok deniz mahsulleri ile ünlüdür. Buraya gelen turistler balığın her çeşidini tadabilir. Aynı zamanda Ezine peyniri, peynir helvası meşhurdur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...