Jump to content

Düzenli Uykunun Faydaları...


Renan

Önerilen Mesajlar

Düzenli uykunun faydaları

 

1_hd1.jpg?63547

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, düzenli ve sağlıklı uykunun hayatımızı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmemiz için çok önemli olduğunu belirtti.

 

''Bir önceki günün yıpranmalarını giderir''

 

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, uyku ve beslenme ile ilgili önemli bilgiler aktararak şöyle konuştu:

 

"Uyku sizi sağlıklı tutan en önemli fonksiyonlarından biridir.Bir yenilenme, tamir, bakım ve onarım sürecidir. Siz mışıl mışıl uyurken devreye giren binlerce süreç, sabaha kadar adeta arı gibi çalışarak bir önceki günün yıpranmalarını giderir, bozulmalarını düzeltir.

 

''Uyku lüks değil, ihtiyaçtır''

 

Eğer düzenli bir uykunuz yoksa düzenli beslenmenizin, aktif bir yaşam sürmenizin, stresinizi kontrol etmenizin yararlarından yeteri kadar faydalanamazsınız. Uyku bir lüks değil, bir ihtiyaçtır. İyi ve sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır.

Uykudan fedakarlık yapmak, 3-4 saatlik bir uykuyla yetinip gün boyu çalıştığını söyleyip hava atmak, uykusuzluk sorununa bir uzmanla görüşüp çözüm aramamak son derece yanlış şeylerdir.

 

''Uyku belleğinizi güöçlendirir''

 

Mümkün olduğu kadar düzenli uyumaya, aynı saatlerde yatakta olmaya, uyku sürenizden fedakarlık yapmamaya ve geç yatmamaya özen gösterin.İyi bir uyku iyi dinlenmiş, kendini yenileyip tamir etmiş, daha güçlü üretici bir beyin ve vücut demektir. Uyku belleğinizi güçlendirir.

''Uyku, kalp ve sindirim sistemini korur''

 

Odaklanmayı kolaylaştırır. Öğrenmeyi çabuklaştırır. İyi ve yeterli uyuyanlar daha uyanık ve daha zindedir. Performansları daha yüksektir. Sersemlik, bilinç karışıklığı, yorgunluk nedir pek bilmezler. İyi bir uyku daha çok sağlık demektir. Yüzlerce araştırma uykunun kalp ve sindirim sistemi sağlığını koruduğunu, ömrü uzattığını ortaya koymuştur."

 

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

"Her zaman aynı saatte yatağınıza girmeyebilirsiniz. Her zaman 7-8 saatlik alıştığınız o doğal uyku süresini tamamlayamayabilirsiniz.

Eğer bunlar "zaman zaman" oluyorsa önemli değildir. Yemek kaçamakları, içki kaçamakları, egzersiz tembellikleriniz olduğu gibi uyku sorunlarınız veya kaçamaklarınız da olacaktır.

 

Böyle durumlarda uyku borcunuzu en kısa zamanda ödemeye bakın.

Ne kadar az borcunuz olursa ve o borcu ne kadar erken öderseniz uykusuzluğun sağlığınız üzerindeki olumsuz etkileri o kadar az olacaktır. Eğer bir gün önce herhangi bir nedenle birkaç saatlik uykuyla yetinmek zorunda kaldıysanız, ertesi gün işlerinizi biraz daha hafif tutmaya, daha fazla sıvı almaya, daha hafif besinler yemeye ve kesinlikle içki içmemeye dikkat edin. Uykusuzluğu takip eden bir veya birkaç gece yatağa biraz daha erken girerek uyku borcunuzu bir an önce ödemeye özen gösterin.

 

Borcunuzu zamanında öderseniz beyniniz ve bedeniniz daha çabuk toparlanacaktır.

 

Uyku borcu kredi borcu gibidir, uzatmaya gelmez, faizler biriktikçe ödenmesi güçleşir. Uykusuz bir gecenin ertesi günü: Kahveyi, çayı azaltın. Kafeini kısıtlayın.

 

Sigara içmeyin. Gündüz daha çok sıvı tüketin. Yatmadan 2 saat önce sıvı almayı kesin. Gece başucunuza bir bardak su koymayı ihmal etmeyin. Daha hafif beslenin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...