Jump to content

Kaçkarlar'da Nasıl Kamp Yapılır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Rize'de bulunan Kaçkarlar 3932 metre yükseklikte bulunan bir dağdır. Milli Park statüsünde olan bölgeye çıkışlar genellikle Çamlıhemşin Ayder Yaylası veya Yusufeli bölgesinden yapılır. Bu bölge Türkiye'nin kuzeyinin en yüksek bölgesi olarak bilinir. Ender rastlanan bitkilere ev sahipliği yapan bölgenin bitki çeşitliliği oldukça zengindir.

 

 

Kaçkarlar'a tırmanmak ve kamp yapmak için Ayder Yaylası üzerinden Yukarı Kavrun bölgesinden 2 saatlik bir yürüyüşle Öküzyatağı adı verilen kamp yerine ulaşılabilir. Yukarı Kavrun bölgesi kolay ulaşım sağlanabilecek bir yerdir. Burası Ayder rotasını takip edenlerin konakladığı kamp alanıdır. Kaçkarlar'ın her noktasında kamp kuranlara rastlanabilir.

 

 

Yusufeli bölgesinden gelmek için ise Kaşbaş bölgesinden 2900 metre yükseklikteki bir düzlük olan Dilberdüzü'nde konaklanabilir. Burası yerli ve yabancı kampçılar tarafından tercih edilir.

 

 

Yukarı Kavrun'un Avusor bölgesinde yer alan Büyük Göl de kamp yapmak ve dinlenmek için oldukça iyi bir seçimdir. Büyük Göl etrafına kurulacak çadırlarda yılın her mevsimi kamp yapılabilir. Fakat ilkbahar ve yaz aylarının tercih edilmesi önerilir. Çünkü bölgede iklim şartları kış mevsiminde oldukça serttir.

 

 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

 

Kaçkarlar tırmanması zor bir bölgedir. Fakat harika bir doğal güzelliğe sahip olması nedeniyle mümkünse birkaç gün ayrılmalıdır. Bölge yağışlı ve nemli bir olduğu için yağmurluk ve pamuklu kıyafetler bulundurmaya dikkat edilmelidir.

 

 

Birkaç kişilik gruplar halinde kamp yapmak, kamp alanlarını tercih etmek ve doğa fotoğrafları çekmek, kamp bittikten sonra yaylalarda yöre lezzetlerinin tadına bakmak yapılması gerekenler olarak sıralanabilir. Ayrıca bahar ve yaz aylarında kamp yapmak alınan keyfi artıracaktır.

 

 

Bulunması gereken malzemeler

 

 

Su geçirmez ve hafif bir çadır

Su geçirmez ve hafif bir çanta, mat, uyku tulumu, pamuklu yedek kıyafet, yağmurluk

Fener, pil, yedek pil, aydınlatma

Kamp bıçağı, çakı, matara, kalın ve ince ip

Kazak, mont, yedek çamaşırlar

Cep telefonu, yedek pil ve güneş enerjisi kullanan şarj, taşınabilir şarj aleti

Saat, havlu, kibrit, çakmak, palaska

Kamp ocağı ve yemek için kullanılabilecek diğer malzemeler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...