Jump to content

El Ayak Ağız Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Melâl

Önerilen Mesajlar

[h=2]Uz. Dr. Dicle Çelik, çocukların kalabalık ve havasız ortamlarda ders görmesinin, el ayak ağız hastalığını tetiklediğini ve bu hastalığın tedavisini anlattı.[/h]

Okulda çocukların kalabalık ve havasız ortamlarda ders görmesi, el ayak ağız hastalığını tetikliyor. 10 yaş altı çocuklarda ve bebeklerde yaygın olarak görülen hastalığa karşı önlem almak büyük önem taşıyor. Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Dicle Çelik, el ayak ağız hastalığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

[h=4]El ayak ağız hastalığı;[/h] - Virüslerin yol açtığı bulaşıcı bir hastalıktır.

- 10 yaş altı çocuk ve bebeklerde yaygın olarak görülür.

- Mukus, salya ya da hasta birinin dışkısı ile doğrudan temas yoluyla yayılır.

- Yaz ve sonbahar aylarında daha sık rastlanır.

- Kuluçka süresi 3-7 gündür.

[h=4]Suçiçeği benzeri döküntüler görülebilir[/h] Kuluçka süresinden sonra yüksek ateş, bademcikte, dilde ve yanak içinde aft benzeri yaralar oluşur. Avuç içi ve ayak tabanında kırmızı, bazen içi sıvı dolu ağır döküntüler görülür. Bu döküntüler, bacak, kalça ve genital organda da olabilir. Suçiçeğini andırır ancak boyut olarak suçiçeğinden daha küçüktür. Döküntüler, 7-10 gün içinde hafif iz bırakarak azalır, birkaç hafta içinde tamamen geriler.

 

 

[h=4]Aft varsa çocuklar sıvı ağırlıklı beslenmeli[/h] Ağız içindeki yaralardan dolayı çocuklar bu dönemde iştahlı olmasına rağmen yemek yiyemez. Yeterince sıvı alamayan çocuklara serum takılması gerekebilir. Aftların yaygın olduğu dönemde çocuklara sıklıkla çorba, süt gibi sıvılar ve yoğurt gibi serin, ağızdaki yaraları ağrıtmayan gıdalar verilmelidir. Ayrıca ağız içi yaraların ağrısını azaltmak ve iyileşme süresini hızlandırmak için çeşitli spreyler, karadut şurubu kullanılabilir.

[h=4]Hastalığın tedavisinde antibiyotik kullanılmıyor[/h] Vücuttaki döküntüler için kurutucu losyonlar kullanılabilir. Bazen döküntüler çok kaşıntılı olabilir. Bu dönemde doktorun önereceği kaşıntı engelleyici ilaçlar verilebilir. Çocuğun ateşli döneminde ise ateş düşürücüler kullanılabilir. Hastalık viral bir infeksiyon olduğu için antibiyotik tedavisine gerek yoktur.

 

14555263940.71422500.jpg

 

 

[h=4]El ayak ağız hastalığının özellikleri[/h] - Ellerde, ayaklarda soyulmalar ve tırnaklarda çatlamalar, dökülmeler olabilir. Korkulacak bir durum değildir.

- Hastalıkla eş zamanlı ishal gelişebilir. Hastalık kendi seyrini tamamladıktan sonra geçer.

- Havuz mevsiminin başlaması ile birlikte havuz sularının yutulması hastalığı salgın hale getirebilir.

- Ellerin sık sık yıkanması, ağza ve yüze sürülmemesi gerekmektedir.

- Bulaşıcı olduğu için hasta kişilerden uzak durulmalıdır.

- El ayak ağız hastalığı nadir olmakla birlikte yetişkinlere de bulaşabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...