Jump to content

Atmosferi Olan Yeni Bir Dünya Keşfedildi


Melâl

Önerilen Mesajlar

[h=2]Dünyamızdan 8 kat büyük, 40 ışık yılı uzakta ve en önemlisi de atmosferi olan yeni bir dünya keşfedildi.[/h]

Evrende dünyamız dışında çok sayıda gezegen ve cüce gezegen bulunuyor. Güneş sistemi bunun sadece bir parçası. Dünyamızın yer aldığı güneş sistemi dışında da bugüne kadar 2000'i aşkın gezegen keşfedildi.

[h=4]Dev dünyalar[/h] Keşfedilen gezegen çeşitlerinden biri de dev dünyalar. Astronomide, dünyanın kütlesinden büyük, fakat gaz devinden daha küçük olarak tanımlanan bu gezegenlerin fiziksel özellikleri aslında dünya ile hiçbir benzerlik göstermiyor. Dev dünya olarak anılmasının tek sebebi, boyut anlamında dünyaya yakın olması.

[h=4]Atmosferi olan dünya bulundu[/h] Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Londra Üniversitesi ile koordineli çalışan NASA astronomları, geçtiğimiz gün ilk kez atmosferi bulunan bir dev dünya bulduklarını duyurdu.

Hubble uzay teleskobunun geniş alan kamerasıyla ilk olarak 2004 yılında keşfedilen 55 Cancri e isimli gezegen, dünyadan 8 kat büyük ve 40 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor.

[h=4]Hidrojen ve helyum oranı yüksek[/h] Astronomlara 55 Cancri e'nin yüzeyinde atmosfer bulunması, dev dünyaları anlama hususunda oldukça önemli bir olay. Londra Üniversitesi araştırmacılarından Angelos Tsiaras, 55 Cancri e'de atmosferin gözlemlenmesi, dev dünyanın ciddi oranda hidrojen ve helyum barındırdığını belirtti.

[h=4]Su izine rastlanmadı[/h] Gezegenin çevresinde atmosferin bulunması akıllara ilk olarak yaşamın olabileceği düşüncesini getiriyor ancak 55 Cancri e'de çok büyük ihtimalle yaşam yok. Bunun en büyük nedeni şüphesiz atmosferinde sadece hidrojen ve helyum olması ve su izine hiç rastlanmaması. Ayrıca dev dünyanın yüzeyinin yaklaşık 2.000 derece sıcaklığında olduğu tahmin ediliyor.

 

[h=4]Çok uzak[/h] Hepsi bir yana 55 Cancri e dünyaya tam 40 ışık yılı uzaklığında bulunuyor. 1 ışık yılının 9.460.800.000.000 km olduğunu düşünürsek, dev dünya ne kadar uzak olduğunu ve oraya erişmenin neredeyse imkansız olduğunu anlayabiliriz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Beyin yakan bir düşünce:) Işık hızını 300.000 km/saniye olduğunu düşündüğümüzde ışık hızıyla bir yıl gibi kısa bir mesafe..Işık hızı kabul edilen en büyük hız..

Yani şimdi ben oraya gitsem ışık hızıyla tam bir yıl sürer.Şanlı bayrağımızı kaksam gezegenin böğrüne ve tüm dünyaya mesaj versem "vatan millet sakarya" diye..Ve bu mesaj ışık hızıyla size gelse ancak siz bir yıl sonra görürsünüz o mesajı..

Mesela evli olsam..Karım hamile olduğunu mesajı atsa bana çocuk 3 aylık olduğunda karımın hamile olduğunu öğrenirim:)

 

 

Asıl beyin yakan zamandır..Zaman bükülmeleri ve görecelik kavramı..çok basit düşünce ile bir yıl dünya zamanına göre bir yıldır..Ama hareket eden cisim için ise durum daha kısadır..

 

Muhabbet ve kısmet okumaları yaparken astranotları mevzunun dışında tutmayı unutmayın:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...