Jump to content

Antrede LED Aydınlatma Nasıl Yapılır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

LED ampuller oldukça düşük enerji tüketimlerinin yanında dekoratif uygulamalarda da oldukça başarılı biçimde kullanılabilir. Evlerde alçı tavanların ve mutfak dolaplarının vazgeçilmezleri arasından olan şerit LED’ler kolay uygulanabilmeleri ile bu alanların dışında da birçok yerde tercih edilir. Özellikle antrede bulunan tablo, portmanto ve ayna gibi eşyaların arkalarında kullanılan şerit LED’ler yarattıkları etki ile ortama şıklık katar.

 

 

Antrede LED Aydınlatma Nasıl Yapılır?

 

 

LED kullanarak aydınlatma uygulaması yapabilmek için öncelikle aydınlatmanın amacı göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer uygulamada amaç aydınlatma ise şerit LED seçiminde en az 3 çipli ürünler tercih edilmelidir. Eğer daha güçlü ışık şiddetine ihtiyaç duyuluyorsa 8 ya da 10 çipli ürünler de kullanılabilir. Bu ürünlerde çip sayısının artması daha kuvvetli ışık alınacağı anlamına gelir. Ancak uygulamada hafif bir loşluk yaratılmak isteniyor ve genel amaç aydınlatma yerine dekoratif bir etki ise tek çipli ürünler tercih edilmelidir.

 

 

Çip sayısının yanında bazı led modelleri dış ortamdan etkilenmemeleri için silikon ile kaplıdır. Bu tip ürünler sadece dış ortamda kullanılmalıdır. Aksi halde iç ortamın sıcak olması ve LED’in silikondan dolayı soğutma yapamaması sonucunda bu ürünler kısa ömürlü olur.

 

 

Şerit LED seçiminde dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da renk seçimidir. Uygulama yapılacak yere göre farklı renk seçeneklerinden herhangi birisi tercih edilebilir. Eğer RGB olarak adlandırılan ve renk değiştirebilen bir ürün tercih edilecekse bu ürünle birlikte bir de kumanda satın alınmalıdır. Son olarak LED’lerin enerjilerinin sağlanması için 220 Voltluk elektriği 12 Volta indirgeyen bir adaptöre ihtiyaç duyulur. Adaptör tercihinde kullanılacak LED uzunluğuna uygun akım değerine sahip olan bir ürün seçilmelidir. Örnek olarak tek çipli LED modelleri her 1 metre için 0,4 Amperlik enerjiye ihtiyaç duyar. 5 metrelik LED için en az 2 Amperlik bir adaptör ya da trafo kullanılması gerekir.

 

 

Bağlantı Nasıl Yapılır?

 

 

Şerit LED öncelikle uygulanacağı yerin boyutlarına göre kesilmelidir. Kesme işlemi LED üzerindeki makas işaretli yerlerden yapılmalıdır. Bu işlem tamamlandıktan sonra LED’ler düzgün bir yüzey üzerine koyularak uygulanacakları yerdeki şekilleri yerde oluşturulmalıdır. Son olarak kesilen parçaların birbirlerine lehimlenmesi gerekir. Bunun için + ve – uçların birbirleri ile birleştirilmesi yeterlidir. LED’in bir ucuna ise adaptöre bağlantı için kablo lehimlenmelidir. Bunun yanında kesilen parçaların birbirleri ile birleştirilmesi için birleştirme aparatları da kullanılabilir ya da malzemelerin alındığı yere ölçüler verilerek ürünler hazır lehimli olarak da alınabilir.

 

 

Birleştirme işlemi tamamlandıktan sonra LED’ler istenilen bölgeye yapıştırılabilir. Şerit LED’lerin arkaları kendinden yapışkanlıdır ancak çoğu zaman çalışma sıcaklığının da etkisi ile bu yapışkanlar bir süre sonra LED’leri serbest bırakır. Bu nedenle yapıştırma için silikon ya da japon yapıştırıcısı kullanılması daha etkilidir.

 

 

Yerlerine yapıştırıldıktan sonra LED’lerin elektrik bağlantısı yapılır. Eğer trafo kullanılıyorsa fişten gelen kablolar L (faz) ve N (nötr) bağlantılarına bağlanmalı, LED’den gelen kablolar ise kutuplara dikkat edilerek V+ ve V- bağlantılarına bağlanmalıdır. Eğer LED’ler ışık vermiyorsa kutuplar ters çevrilmelidir.

 

 

Eğer LED uygulaması düz bir yüzeyde yapılacaksa lehimleme işlemi yapılmasına gerek olmadığından dolayı bu işlem çok daha kolaydır. Bunun için LED’lere bağlı ya da kolaylıkla bağlanabilen bir adaptöre sahip hazır ürünler tercih edilebilir. Ayrıca LED’lerin ışık vermesi için adaptör ve trafo yerine 12 Volta eşdeğer ve akım değerini karşılayan pil veya kuru akü çeşitleri de kullanılabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...