Jump to content

Teknoloji Değişince Falın Değişmesi de Kaçınılmaz.


denmeh1

Önerilen Mesajlar

[h=2]"Balık kısmet, at murattır"dan "Üç vakte kadar biri seni dürtücek, like atacak" moduna geçiş...[/h]

Türk kahvesinin 14. yüzyıldan bu yana süregeldiğini düşündüğümüzde kahve falının da epeyce köklü tarihi olduğundan bahsedebiliriz. Satranç ve tavlanın yanında yahut şiir ve edebiyat sohbetlerinin yanında kahve olmazsa olmazlardandır. Osmanlı saray mutfaklarında da ayrı bir saygınlığı vardı kahvenin. Hatta sarayda “kahvecibaşı” olarak çalışkan, düzenli ve akıllı adamlar çalışırdı.

Sanatsal ve kültürel ortamların kahvesi elbette eğlenceli ortam da yaratmalıydı. Bu da “kahve falı”ndan geçerdi elbet. Balık kısmetti, at murattı. Aşk vardı meşk vardı. Yol vardı bir de bitmek bilmeyen. Ve tabii kabaran şeyler de cabası…

Gel gelelim günümüze. Teknoloji gelişti fal değişti. Akıllı telefonlarda bulunan falcı bacılar ayrı dert, bizzat bakılan fallar ayrı.

Şimdiki falcılar çok akıllı. Geleceği öyle bir görüyor ki mazaallah. Kem göze şiş! Geleceği gören falcıların özelliklerine “göz” atmakta fayda var:

1 - Kahve falında “facebook” görenler: Telve artık nasıl bir şekle bürünmüşse arkadaşlık isteğinden tutun da, “yeni bir mesajınız var”a kadar bir çok kehanette bulunabilirler.

2 - Kahve falında “twitter” görenler: Kuş haber demekti, artık kuş twitter’dan mesaj gelecek demek. Diyez işareti gördükleri zaman ise “Aman aman neler görüyorum, üç vakte kadar biri seni Hashtaglicek” kıvamına gelir bu eli öpülesi büyüklerimiz.

3 - Kahve falında “instagram” görenler:Ay şekerim like üzerine like alacaksın gör bak, valla ben demiyorum fal diyor” moduna da girer bu teyzelerimiz.

 

Ne demiş atalarımız, “Fala inanma, falsız kalma”

Alıntı.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...